BRATISLAVA. Zrušenie senátu Štefana Harabina na Najvyššom súde nie je posledným opatrením šéfky inštitúcie Daniely Švecovej týkajúce sa jej predchodcu. Zosadiť ho chce aj z postu šéfa celého trestnoprávneho kolégia.
„Termín odvolacieho zasadnutia trestnoprávneho kolégia zatiaľ nie je určený,“ odkázali z jej kancelárie.
Podľa rozvrhu práce, ktorý v utorok schválila sudcovská rada súdu, má byť Harabin od septembra radovým sudcom. Pracovať by mal v senáte Juraja Klimenta, jedného zo svojich najväčších kritikov.
Harabin avizoval, že proti opatreniam na svoje preradenie sa bude brániť všetkými dostupnými spôsobmi. Veľa ich podľa kolegov nemá.
Harabina delí od konca podpis, jeho senát rozsadiliČítajte
Ohrozená nezávislosť?
Exšéf Najvyššieho súdu už viackrát vyhlásil, že opatrenia považuje za politické zásahy voči sebe. Švecová zas hovorí, že hlavným cieľom je skvalitnenie rozhodovacej činnosti trestnoprávneho kolégia a zlepšenie medziľudských vzťahov v ňom.
Harabin bude zrejme namietať, že ide o trestanie za právny názor. Obrátiť sa však bude môcť len na vedenie súdu s námietkou proti tvorbe rozvrhu práce.
Ak by jeho pôvodnému senátu Švecová nenechala ani prípady, ktoré už dostal pridelené, mohol by namietať aj proti tomu. Podľa informácií SME však zrušený senát pridelené veci rozhodne v pôvodnom trojčlennom zložení.
Postoj stavovskej organizácie Združenie sudcov Slovenska je zdržanlivý. Jeho prezidentka Dana Bystrianska takisto zdôraznila, že zmena rozvrhu práce súdu nie je možná za právny názor.
„To, čo sa odohralo okolo veci v médiách a odznelo z úst politikov, vzbudzuje podozrenie z porušenia nezávislosti súdu a princípu trojdelenia súdnej moci,“ uviedla Bystrianska.
Názory zjednotia
Harabin pritom tvrdí, že o jeho senáte ani nemali rozhodovať. Švecová totiž navrhované zmeny vopred neprerokovala s niektorými dotknutými sudcami.
Podľa sudcu Dušana Čima, ktorý je tiež viceprezidentom proreformného združenia Za otvorenú justíciu, to však nemusí automaticky znamenať nedodržanie postupu.
„Zákon presne nerieši, či sa majú navrhované zmeny vopred prerokovať so všetkými sudcami kolégia alebo napríklad len s tými, ktorých sa zmena týka,“ povedal.

Beata
Balogová
