BRATISLAVA. Hlavná školská inšpektorka Viera Kalmárová sa dohodla s riaditeľom občianskeho združenia eduRoma Vladom Rafaelom na ďalšej spolupráci pri odhaľovaní segregácie v školách počas budúceho školského roka.
Cieľom je zabrániť ďalším možným segregačným prúdom vo vzdelávaní, uviedla agentúra Sita.
"V septembri by sme mali dokončiť metodický materiál a pristúpiť k formálnym zisteniam a prešetrovaniam diskriminácie rómskych detí na školách," povedal riaditeľ združenia eduRoma Vlado Rafael.

Školy musia prestať so segregáciou
Cieľom stretnutí, ktoré prebiehali medzi školskou inšpekciou a občianskym združením bolo poukázať na to, ako segregácia prebieha v praxi a ako ju odhaliť.
Školská inšpekcia má už niekoľko prípadov, kde zistila vyčleňovanie žiakov z chudobných rodín.
"Ak chceme meniť segregáciu na školách, tak musíme urobiť veľa vecí aj na úrovni štátnych inštitúcií," priblížil Vlado Rafael skúsenosť z práce so školou v Šarišských Michaľanoch.
Dlhodobá spolupráca združenia eduRoma s kontrolným orgánom školskej inšpekcie a samotnými školami, učiteľmi a žiakmi pomaly prináša zmeny.
"Naše občianske združenie vyzýva všetky školy na Slovensku, aby upustili od diskriminačných praktík voči rómskym deťom. Z praxe vieme, že školy, ktoré segregujú, to robia potichu a veľmi premyslene. Preto je dôležité, aby sme tu mali opatrenia, ktoré budú zakotvené v legislatíve," povedal Rafael.
Rómsky jazyk školy nevyužívajú
"Žiadna zo škôl nevyužila možnosť vyučovať rómsky jazyk alebo ho používať vo výchove a vzdelávaní ako pomocný jazyk. Rómsky jazyk v písomnej aj v ústnej podobe ovládalo päť asistentov učiteľa," uvádza sa v správe štátnej inšpekcie.
Materiál informuje o stave vytvárania inkluzívneho vzdelávania pre žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia v 165 základných školách, kde vykonali inšpekciu v školskom roku 2014/2015.
Inšpektori sa venovali aj obsahovej analýze školských vzdelávacích programov, kde zistili viaceré nedostatky.
"Podmienkam výchovy a vzdelávania žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia nevenovalo náležitú pozornosť vo vypracovaných programoch až 25% škôl," uvádza sa v správe.
Ani prierezová téma multikultúrna výchova nebola podľa školských inšpektorov realizovaná cieľavedome ako nástroj rešpektovania odlišností a spájania žiakov.
"Prevažne bola uskutočňovaná intuitívne ako súčasť jednotlivých naplánovaných alebo náhodných aktivít."
Každý môže podať podnet
Školská inšpekcia a eduRoma budú prešetrovať všetky prípady, kde bola alebo je zistená segregácia a tiež zabezpečovať na všetkých školách inkluzívne vzdelávanie pre žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia.
"Ak má ktokoľvek vážne podozrenia z diskriminácie na školách, môže podať okamžite podnet a smerovať ho na štátnu školskú inšpekciu, ktorá už ma nástroje na to, ako tieto veci objektívne prešetriť," dodal Vlado Rafael.
Cieľom spolupráce oboch inštitúcií bude overovať inovované metodické postupy odhaľovania segregácie v školách.
Chcú tak vytvárať predpoklady na zabezpečenie inkluzívneho vzdelávania pre žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia.
Odporúčania a podnety riaditeľom
Riaditeľom základných škôl odporúča vo svojej správe úsek inšpekčnej činnosti Štátnej školskej inšpekcie kroky pre vytvorenie lepších podmienok pre inkluzívne vzdelávanie.
- zabrániť vzniku pro-segregačných praktík v školách,
- dôsledne uplatňovať obsah a ciele multikultúrnej výchovy,
- zabezpečiť vzdelávanie učiteľmi a asistentmi učiteľov, ktorí ovládajú rómsky jazyk,
- minimalizovať komunikačné zábrany žiakov využitím rómskeho jazyka,
- predchádzať prejavom rizikového správania žiakov,
- realizovať celodenný výchovný systém,
- rozšíriť ponuku záujmových útvarov so zameraním na rozvoj poznávacích i technických spôsobilostí žiakov,
- podporovať vzdelávanie pedagogických a odborných zamestnancov v oblasti výchovy a vzdelávania žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia,
- podporovať zapájanie školy do projektov zameraných na skvalitnenie výchovno-vzdelávacej práce so žiakmi zo SZP.
Zdroj: www.ssiba.sk
Autor: Monika Komorová

Beata
Balogová
