Bratislava 29. januára (TASR) - Zákon o obaloch, ktorý okrem iného zavádza systém zálohovania jednorazových obalov, stále vyvoláva diskusie. Legislatíva začala platiť od 1. januára tohto roku a odvtedy jeho obhajcovia aj oponenti neprestávajú verejnosť informovať o dosahoch uvedeného zákona.
Jednoznačnú podporu zákonu o obaloch vyjadrujú mimovládne environmentálne organizácie. Ich predstavitelia sa zišli dnes v Bratislave, aby novinárom opätovne vysvetlili, prečo je táto legislatíva pre Slovensko potrebná. Podnetom na zvolanie tlačovej besedy boli doterajšie tvrdenia zástupcov priemyslu a obchodu, ktorí kritizujú zákon a žiadajú jeho novelizáciu. Podľa ochranárov zákon prináša viacero pozitív vo vzťahu k zníženiu negatívnych vplyvov obalov na životné prostredie, pričom reaguje na požiadavky Európskej únie.
Predseda Spoločnosti priateľov Zeme Ladislav Hegyi uviedol, že napríklad uvedený systém zálohovania jednorazových obalov zníži tvorbu divých skládok. Okrem toho zníži množstvo odpadov v SR o viac ako päťtisíc ton ročne, ako aj náklady obcí na odpadové hospodárstvo. Týmto krokom sa podporí používanie vratných obalov, ktoré sú pre spotrebiteľov lacnejšie a pre životné prostredie šetrnejšie. Ochranári ďalej tvrdia, že systém je momentálne najúčinnejším spôsobom, pri ktorom sa dosahuje miera zberu a recyklácie 80 až 95 percent. Pri triedenom zbere je to asi 20 až 40 percent. Hegyi spomenul, že podobný systém už funguje v škandinávskych krajinách, Kanade, USA a v súčasnosti sa na jeho zavedenie pripravuje Nemecko.
Prezident Zväzu obchodu SR Pavol Konštiak však tvrdí, že systém je neefektívny. Zvýšené náklady na priestor, v ktorom budú obchody obaly skladovať, i pracovnú silu a odvoz, sa podľa jeho slov premietnu do zvýšených cien, čo bude mať negatívny dosah na spotrebiteľa.