BRATISLAVA. Bývalý kandidát na šéfa Generálnej prokuratúry Jozef Čentéš zastavil trestné stíhanie v kauze odpočúvania novinárov denníka Pravda Vojenským obranným spravodajstvom za éry Ľubomíra Galka (SaS).
Vtedajší riaditeľ spravodajskej služby Pavel Brychta bol obvinený, že na Galkov pokyn v roku 2011 nasadil na redaktorov odpočúvanie na základe vymyslených dôvodov, aby mohol sledovať ich kontakty s ľuďmi zo Smeru.
Vyšetrovanie to podľa Čentéša nepotvrdilo.
Pravda o uzavretí kauzy informovala ako prvá. Čentéš podľa uznesenia o zastavení stíhania uveril Brychtovej výpovedi, ktorý podozrenia z nezákonného odpočúvania novinárov poprel.
Dôvodom údajne bolo preveriť podozrenia z úniku utajovaných informácií Vojenského obranného spravodajstva. Brychtovu verziu podľa uznesenia potvrdili aj ďalší svedkovia, no ich výpovede podliehajú utajeniu.
Nebezpeční novinári?
- záznamy z odpočúvaní niekto zverejnil na internete v novembri 2011,
- premiérka Iveta Radičová následne odvolala Ľubomíra Galka z funkcie,
- odpočúvanie odsúdili koaliční partneri SaS. Vtedy opozičný Robert Fico vyhlásil, že Galko sa zbláznil.
Pri zdôvodnení rozhodnutia sa Čentéš odvolal aj na úryvok článku z februára 2011.
Autorka Vanda Vavrová v ňom písala, že „podľa zdrojov Pravdy blízkych ministerstvu obrany nastali k 1. februáru vo Vojenskom obrannom spravodajstve organizačné zmeny“.
Z prepisov odpočúvaní, ktoré sa v novembri 2011 dostali na verejnosť, vyplýva, že Vavrová komunikovala najmä so súčasným ministrom vnútra Robertom Kaliňákom (Smer). Oslovoval ju „bejby“.
Čentéš v uznesení cituje z výpovede Vavrovej, kde potvrdila, že ju kontaktoval pracovník ministerstva obrany, pričom sa jej nepredstavil ako príslušník VOS.