Bratislava 29. januára (TASR) - Za súčasného stavu vecí a rozsahu poznania je Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) proti vyslaniu slovenskej jednotky do Iraku. Podľa slov predsedu Poslaneckého klubu KDH Pavla Minárika, keďže ide o špecifický problém, KDH dáva svojim predstaviteľom pri hlasovaní možnosť osobného rozhodnutia.
Ako po rokovaní predsedníctva tlmočil novinárom Minárik, je sedem dôvodov, prečo KDH zaujalo negatívny postoj. Prvým je, že v aktuálnej fáze niet dosť jednoznačných objektívnych dôkazov pre oprávnenosť slovenskej operácie. Kresťanskí demokrati ďalej uvádzajú nasledovné dôvody: nie je morálne o nepoznanom definitívne rozhodovať, po získaní nových, spoľahlivých poznatkov svoj postoj znovu prehodnotia. Predsedníctvo tiež konštatovalo, že KDH je jednoznačne za vstup Slovenska do NATO, čo považuje za jediný účinný obranný prostriedok pre Európu a celú euroatlantickú oblasť. "Ochranný charakter akcie Irak nie je však zatiaľ jednoznačne doložený, čím sa vymyká z rámca NATO. Do tejto chvíle sa Bezpečnostná rada OSN nevyjadrila k prípadnému útoku na Irak. Sme presvedčení, že za daných okolností je takýto postoj aj v prospech amerického národa, ktorý si vážime a ktorému sme úprimne vďační za všetko, čo urobil v prospech mieru vo svete," uviedol pred novinármi Minárik.
Minárik konštatoval, že toto je stanovisko predsedníctva a poslanecký klub sa k celej záležitosti ešte zíde koncom týždňa resp. budúci týždeň. Osobne zastáva rovnaký názor ako predsedníctvo. "V tejto chvíli nejde o akciu či operáciu. Ide jednoducho o vstup do vojny," zdôraznil. Inú pomoc, ako napríklad povolenie preletov alebo poskytnutie pomoci poškodeným lietadlám pri pristávaní v Slovenskej republike osobne podporuje.