SPIŠSKÉ PODHRADIE. Problematike diskriminácie a xenofóbie na Slovensku i vo svete je venovaná výstava s názvom Kto je za dverami? inštalovaná v Synagóge v Spišskom Podhradí.
Očami rómskych detí je výtvarne stvárnené vnímanie vlastného sociálneho postavenia a jeho porovnanie s postavením majoritnej populácie. Výstava je verejnosti prístupná od 21. augusta do 20. septembra.
Majorita sa nezapojila, museli zmeniť koncept
"Pôvodne na tomto projekte mali spolu s rómskymi deťmi spolupracovať aj deti z majority, ale nepodarilo sa nám ich motivovať alebo vzbudiť u nich väčší záujem," uviedla Petra Sláviková, koordinátorka komunitných centier Spišské Podhradie a Roškovce z neziskovej organizácie Člověk v tísni.
V projekte Kto je za dverami? ide o pomyselné dvere, ktoré mali pôvodne otvárať obe strany, tak majoritná komunita, ako aj rómska.
"Akoby dvere otvárala len rómska komunita. Preto je výstava venovaná majorite, aby prišla a pozrela sa za tie dvere," dodala Petra Sláviková.
Projekt by mal zblížiť obe skupiny nenásilnou formou a nabúrať predsudky. Hlavnými aktivitami sú najmä neformálne informačné stretnutia a kultúrne podujatia so zameraním na posilnenie porozumenia a súdržnosti.
Deti vytvorili fotky aj video
Ponúka audiovizuálny záznam vytvorený rómskymi deťmi z miestneho komunitného centra pod vedením výtvarníka Matúša Lányiho, rodáka zo Spišského Podhradia.
"Fotografie a videozáznam z akcie dokumentujú proces stavania fyzického, no priesvitného múru ako symbolu prekážky alebo bariéry, avšak paradoxne vo voľnom prostredí prírody, ktorá je vnímaná ako slobodný priestor," uviedla Petra Sláviková z neziskovej organizácie Člověk v tísni.
Hlavnú myšlienkovú líniu projektu dokresľujú sugestívne výpovede detí a ponúkajú tak divákovi zrkadlový pohľad na problém dôvery a porozumenia medzi ľuďmi.
Výstava vznikla s podporou Nadácie otvorenej spoločnosti v rámci projektu Kto je za dverami? zameraného na podporu predchádzania diskriminácii, boja proti rasizmu a xenofóbii.