USA vo svojej nóte z 26. januára požiadali SR o vyslanie špecializovanej jednotky, ktorá by riešila dôsledky možného použitia zbraní hromadného ničenia.
Vláda dnes rozhodla aj o povolení preletov lietadiel, ktoré budú nasadené v súvislosti s operáciou v Iraku. V prípade potreby môžu núdzovo pristáť na území SR.
V prípade súhlasu parlamentu vyšle Slovensko 75-člennú špecializovanú jednotku do 31. decembra tohto roku. "Neposielame našich vojakov bojovať, ale posielame ich preto, aby pomáhali predchádzať ľudskému nešťastiu," vyhlásil pred novinármi premiér Dzurinda. Zdôraznil, že členmi jednotky budú profesionálni vojaci, ktorí sa prihlásili dobrovoľne. "Hlas našej krajiny, hlas Slovenska má pre medzinárodné spoločenstvo a pre medzinárodnú koalíciu bojujúcu proti terorizmu obrovský význam," povedal premiér. Spojeným štátom podľa jeho slov nesmierne záleží na tom, ako sa k tejto koalícií postaví krajina v strede Európy.
Minister obrany SR Ivan Šimko v tejto súvislosti uviedol, že misia má humanitárny charakter a jej úlohou bude odstraňovať následky možného použitia zbraní hromadného ničenia. V prípade nového mandátu OSN na základe osobitného aktu Bezpečnostnej rady OSN bude vláda žiadať parlament, aby súhlasil s pôsobením slovenskej jednotky aj v bojových operáciách. "O tom, či nový akt OSN bude napĺňať mandát OSN pre takúto činnosť, navrhujeme, aby rozhodla vláda osobitným uznesením," dodal Šimko. Podľa neho ide o rovnaké právne prostredie, ktoré vytvorila Česká republika pre činnosť svojich vojakov v Kuvajte. Šimko považuje za pravdepodobné, že slovenská a česká jednotka budú pôsobiť v spoločnom kontingente.
Slovenská rota už cvičí a v marci by mala byť schopná nasadenia. Náklady na jednotku predstavujú 300 miliónov korún a budú hradené z rozpočtu ministerstva obrany.
Uznesenie k preletom prijala podľa Dzurindu vláda jednomyseľne. Uznesenie, ktoré sa týka vyslania špeciálnej jednotky, schválila vláda 14 hlasmi. Proti boli dvaja členovia kabinetu - podľa dostupných informácií ministri za KDH Martin Fronc a Vladimír Palko. Premiér v tejto súvislosti konštatoval, že bude hľadať čo najširšiu politickú podporu a rovnako chce pokračovať aj v konzultáciách s kresťanskými demokratmi.