Bratislava 29. januára (TASR) - Vládny kabinet dnes schválil v novom znení návrh zákona o voľbách do Európskeho parlamentu (EP), ktorý určuje pravidlá pre voľby štrnástich slovenských zástupcov. Kandidátov na europoslancov budú nominovať politické strany a koalície po zložení 50-tisícovej volebnej kaucie. Ak politická strana vo voľbách získa menej ako dve percentá platných odovzdaných hlasov, kaucia prepadne.
Návrh však neumožňuje, aby slovenskí občania v zahraničí volili svojich zástupcov do europarlamentu. Ide o výsledok dohody koaličných lídrov, ktorí rozhodli, že možnosť voľby Slovákov v zahraničí sa nebude vzťahovať na tento zákon, pretože by išlo o organizačne a finančne náročný proces.
Inštitút voľby slovenských občanov mimo územia SR bude upravovať nový zákon o voľbách do Národnej rady SR, ktorým by sa mala vláda zaoberať na jeseň.
Návrh zákona o voľbách do europarlamentu by mal začať platiť v deň vstupu SR do Európskej únie. Slovensko bude mať v EP 14 poslancov, ktorí budú volení na päť rokov a pre voľby bude tvoriť územie SR jeden štrnásťmandátový volebný obvod. Právo voliť budú mať občania SR a občania členských štátov EÚ, ktorí v deň volieb dovŕšili 18 rokov a majú na území SR trvalý pobyt. Za poslanca EP bude môcť kandidovať každý, kto môže voliť a má 21 rokov. Europoslanci budú môcť byť súčasne poslancami národných parlamentov. Voľby sa budú konať na celom území Slovenska v jeden deň v nedeľu od 7. do 22. hodiny.
Policajný zbor na deň konania eurovolieb vyčlení potrebný počet policajtov na ochranu volebných miestností. Ministerstvo vnútra zabezpečí tlač a distribúciu hlasovacích lístkov. Každá politická strana alebo koalícia bude vytlačená na osobitnom hlasovacom lístku.
Volebná kampaň bude prebiehať podľa pravidiel, aké sa používajú pri konaní volieb do NR SR. Jednotlivé výdavky spojené s prípravou a konaním eurovolieb sa uhrádzajú zo štátneho rozpočtu.
V Európskom parlamente sa spájajú dve organizačné štruktúry: sústava 20 výborov a politická štruktúra, ktorá v súčasnosti pozostáva z 8 politických frakcií tvorených z členov z vyše sto národných politických strán a niekoľkých nezávislých poslancov. Parlament volí predsedu a 14 podpredsedov, ktorí spoločne vytvárajú predsedníctvo s 2,5-ročným mandátom. Európsky parlament zasadá jeden týždeň v mesiaci vo svojom sídle v Štrasburgu.