Bratislava 29. januára (TASR) - Premiér Mikuláš Dzurinda dnes mimoriadne vystúpil s príhovorom v STV, aby informoval občanov o rozhodnutí vládneho kabinetu, ktorý odpovedal na žiadosť americkej strany a povolil prelety lietadiel USA a mnohonárodných koaličných síl. Vláda rozhodla aj o vyslaní jednotky radiačnej, chemickej a biologickej ochrany do krízovej oblasti. Vyslanie však ešte musí schváliť parlament.
Dzurinda ubezpečil občanov, že vláda koná po starostlivej úvahe a na základe všetkých informácií, ktoré má. "Konáme tak, aby sme obstáli pred naším svedomím. Nerozhodovali sme sa na základe prieskumov verejnej mienky, ale podľa toho, čo je najlepšie pre bezpečnú budúcnosť Slovenska, Európy, sveta," dodal a požiadal občanov o dôveru a podporu rozhodnutia svojho kabinetu.
Predseda vlády zdôraznil, že jednotka bude pôsobiť v záchranných a humanitárnych operáciách v prípade použitia alebo dôvodného podozrenia z použitia zbraní hromadného ničenia. Pôsobenie v prípadných vojenských akciách na území Iraku bude možné iba na základe nového aktu Bezpečnostnej rady OSN.
Vojaci tejto jednotky sú podľa neho elitou a podľa predbežnej dohody s českou stranou budú v prípade operácie pôsobiť spoločne s českými. Osobitne podčiarkol, že výber do jednotiek vysielaných mimo územia Slovenska sa robí na základe dobrovoľnosti.
Otázky celosvetovej bezpečnosti sa podľa premiéra týkajú aj Slovenska a úsilie medzinárodného spoločenstva o odzbrojenie Saddama Husajna trvá už 12 rokov, od jeho agresie do Kuvajtu. Slovensko ako súčasť bývalého Česko-Slovenska sa vtedy stalo účastníkom medzinárodnej koalície za oslobodenie Kuvajtu a slovenskí chemici boli súčasťou tejto vojenskej operácie.
Iracký režim Saddama Husajna je dlhodobý bezpečnostný problém pre celý svet. Dzurinda pripomenul, že za posledné roky Irak viackrát napadol svojich susedov, rozpútal dve vojny - proti Iránu a Kuvajtu. Tretiu vojnu obzvlášť zákernú - viedol proti vlastnému obyvateľstvu. Vyrábal a vo všetkých týchto konfliktoch používal zakázané chemické zbrane. Po vojne v Perzskom zálive sa začal odzbrojovací proces, ale už 12 rokov neprináša väčšie výsledky. Irak neuposlúchol tucet rezolúcii BR OSN a potom ako inšpektori objavili jeho zbrojné programy, chemické a biologické zbrane, Saddam Husajn ich vykázal z krajiny.
Irak pracoval na jadrovom zbrojnom programe, vlastnil a vyrábal tony zakázaných chemických a biologických zbraní. Podľa zbrojných inšpektorov neposkytol požadované dôkazy o zničení chemických zbraní, nepristúpil na všetky odzbrojovacie požiadavky a ukrýva dokumenty.
"Keď takýto režim školí a podporuje teroristov, ktorí ohrozujú svet, je vecou sebazáchovy a sebaobrany urobiť tomu koniec. Čím dlhšie bude takýto režim pri moci, tým viac bude narastať hrozba ďalších teroristických útokov, aké sa stali v New Yorku, Washingtone, na Bali či v Moskve," vyhlásil premiér s tým, že existuje priama súvislosť medzi režimami, akým je Husajnova diktatúra v Iraku, a terorizmom.
Celé medzinárodné spoločenstvo si podľa predsedu vlády SR želá, aby sa hrozba odstránila mierovou cestou. Dnes sa líšia názory iba v tom, či je to ešte možné, alebo je to už vylúčené. USA, ktoré majú najväčšiu skúsenosť, a podstúpili vo vojne s terorizmom najväčšie obete, sa prikláňajú k druhej alternatíve. Mnohé európske krajiny s nimi tento názor zdieľajú. Iné krajiny stále veria v prvú možnosť. "Aj my si želáme, aby nemuselo dôjsť ku krajnému riešeniu. Ak by k nemu predsa došlo, medzinárodná koalícia bude silná a široká. Slovensko by sa podľa názoru vlády malo stať jej súčasťou," konštatoval.
Pripomenul, že Európa aj naša vlasť má vlastnú historickú skúsenosť s tým, že ustupovanie agresorom nevedie k mieru. Európa v minulom storočí zvažovala, či a ako zasiahnuť proti Adolfovi Hitlerovi. V Mníchove v roku 1938 prevážilo rozhodnutie ustúpiť mu a 50 miliónov ľudí na to doplatilo životom.