V Gabčíkove budú na deň ústavy protestovať proti ignorovaniu referenda o umiestnení imigrantov v tamojšom tábore.
BRATISLAVA. Odvážnych obyvateľov Gabčíkova treba na deň ústavy podporiť, vyzýva strana Mariana Kotlebu, ktorá prvého septembra organizuje v obci protest proti umiestneniu migrantov v tamojšom tábore.
„Čím viac áut a motoriek sa na jazde zúčastní, tým lepšie,“ píše sa vo výzve.
Do utečeneckého tábora v Gabčíkove má byť z Rakúska presunutých 500 žiadateľov o azyl. Občania Gabčíkova ich môžu čakať aj napriek tomu, že začiatkom augusta v miestnom referende takmer 97 percent z nich príchod migrantov v obci odmietlo.
Elena Gallová Kriglerová z Centra pre výskum etnicity a kultúry tvrdí, že spoločnosť by sa mala prestať brániť myšlienke, že na Slovensku budú cudzinci. Prínosnejšia je podľa nej verejná diskusia o tom, ako s nimi žiť. Takéto protesty podľa nej nič neriešia.
„Môžu len plodiť nenávisť a napätie v spoločnosti,“ povedala.
Samospráva obce na otázky denníka SME neodpovedala.
Chystá sa aj Bratislava
O týždeň neskôr sa má konať druhý protest proti islamizácii Európy, ktorý naplánovali na sobotu 12. septembra v Bratislave. Pre tento protest a obavy o bezpečnosť už presunuli siedmy ročník nočného behu mestom na nedeľu. V júni, počas prvého protestu proti islamizácii, totiž výtržníci ohrozili divákov a účastníkov cyklistických pretekov, keď zdemolovali spodnú časť trate.
S blížiacimi sa voľbami budú takéto aktivity podľa Kriglerovej pribúdať. „Vždy pred voľbami sa otvárajú menšinové témy. Čakáme len, ktorá menšina to bude tentoraz. Kedysi to boli Maďari, stále sa opakujú Rómovia a tieto voľby sa zamerajú na utečencov,“ povedala.
Gabčíkovo je zvyknuté
Azylové zariadenie v priestoroch Slovenskej technickej univerzity v obci funguje od roku roku 1994. V minulosti v ňom boli ubytovaní utečenci z bývalej Juhoslávie, Rusi, Čečeni či Afganci. Keď v čase referenda oslovil denník SME miestnych obyvateľov, nikto z nich nepotvrdil, že by so závažnou kriminalitou utečencov mali skúsenosti.
Problém je v tom, že ľudia na Slovensku radi podpisujú petície proti centrám pre zraniteľné skupiny, ako sú vozičkári či siroty, tvrdí Kriglerová. „Nie sme ochotní vidieť okolo seba ľudí s problémami a pomôcť im. To platí aj pre naše týrané ženy či telesne postihnutých.“
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu

Beata
Balogová
