BRATISLAVA. Skrátiť dĺžku praxe advokátskeho koncipienta z piatich na tri roky a zjednodušiť prístup k slobodnému povolaniu advokáta tak, aby bolo možné do praxe advokátskeho koncipienta započítať aj prax vyššieho súdneho úradníka, či inú právnu prax.
To je cieľom návrhu novely zákona o advokácii, ktorý na septembrovú schôdzu parlamentu predložil podpredseda Ústavnoprávneho výboru NR SR Miroslav Kadúc (OĽaNO). Účinný má byť od januára 2016.
Započítavanie praxe
Podľa súčasne platného zákona o advokácii je možné započítať prax len niektorých právnických profesií, ako napr. sudca, či právny čakateľ prokuratúry.
Predkladanou novelou sa tento výpočet navrhuje rozšíriť aj o prax na inej právnickej pozícii.
Na základe aktuálnej právnej normy komora započíta do praxe advokátskeho koncipienta prax sudcu, asistenta sudcu Najvyššieho súdu SR, justičného čakateľa, prokurátora, právneho čakateľa prokuratúry a notársku prax.
"Tento výpočet však neobsahuje právnické profesie, ktoré sú svojím zameraním a obsahom rovnako, resp. obdobne príbuzné povolaniu advokáta. Novelou sa tento výpočet explicitne rozširuje o prax vyššieho súdneho úradníka," uviedol poslanec.
Dlhá a diskriminačná
Zároveň momentálne platná päťročná prax advokátskeho koncipienta sa javí Kadúcovi ako neopodstatnene dlhá, až diskriminačná, oproti iným právnickým profesiám.
"Navyše sa päťročná prax môže javiť aj ako neopodstatnená prekážka v prístupe k výkonu slobodného povolania pre ženy, ktoré práve v najcitlivejšom období, teda po ukončení štúdia na vysokej škole, chcú tiež plniť životnú úlohu matky a musia sa tak často na úkor prerušenia praxe advokátskeho koncipienta rozhodovať v prospech rodiny," argumentuje člen klubu Obyčajných.
Kadúc pri tvorbe zákona vychádzal z potreby zvýšenia mobility spravidla mladších právnikov a tiež "z neodôvodnených reštrikcií v advokátskom stave, resp. v stave advokátskych koncipientov, ktoré boli zavedené v predchádzajúcom období".