BRATISLAVA. Riaditeľka nemocnice v Piešťanoch Mária Domčeková je vo funkcii šéfky špitála protiprávne. Taký je konečný verdikt ministerstva vnútra, ktoré o jej zápise za štatutára piešťanskej nemocnice v stredu rozhodlo.
Ministerstvo najskôr zrušilo rozhodnutie Okresného úradu v Trnave, proti ktorému sa Domčeková odvolala. Úrad tvrdil, že Domčeková je protiprávne zapísaná ako štatutár. Ministerstvo rozhodnutie zrušilo, lebo úrad o tom nemal kompetenciu rozhodnúť. Zároveň však vyhovelo protestu prokurátora o tom, že Domčeková je zapísaná ako štatutár protiprávne.
Domčeková sa stála známou vďaka vlaňajšej kauze zamýšľanej predraženej kúpy CT prístroja. Počas obstarávania bola šéfkou piešťanskej nemocnice. Ako jedinú z hlavných aktérov kauzy ju neodvolali.
"Generálna prokuratúra oficiálne takouto informáciou nedisponuje," reagovala jej hovorkyňa Andrea Predajňová na rozhodnutie ministerstva vnútra, ktoré sa stotožnilo s jej názorom, že Domčeková bola za štatutára zapísana protiprávne.
Čislák sa kajá, že piešťanské CT-čko označil za pseudokauzuČítajte
Kaliňák: Domčeková nebola vymenovaná správne
„Menovanie nebolo v súlade so zákonom," povedal dnes popoludní po rokovaní vlády minister vnútra Robert Kaliňák o vymenovaní Domčekovej za šéfku piešťanskej nemocnice.
Ministerstvo podľa neho síce zrušilo rozhodnutie odboru opravných prostriedkov Okresného úradu v Trnave, pretože nemal kompetenciu o zápise Domčekovej za štatutára nemocnice rozhodovať, vyhovel však prokurátorovi Generálnej prokuratúry, že zápis bol protiprávny.
Bola to práve prokurátorka Generálnej prokuratúry Liliana Škodová, ktorá ako prvá protestovala proti zápisu Domčekovej za štatutára nemocnice. Prokurátorka v svojom stanovisku poukazovala na priebeh voľby Domčekovej v roku 2012.
Šéfku piešťanskej nemocnice zapísali protiprávne, rozhodol okresný úradČítajte
Raper navrhol zvýšiť počet členov
Po voľbách v spomínanom roku chcela správna rada odvolať vtedajšieho riaditeľa nemocnice Roberta Mamrillu. Funkciu vykonával za predchádzajúceho ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika.
Práve ministerstvo zdravotníctva, po voľbách už pod vedením Zuzany Zvolenskej malo v správnej rade nemocnice jednoduchú väčšinu troch zástupcom proti dvom z radov zamestnancov zdravotníckeho zariadenia.
Zástupcovia zamestnancov lekár Alana Suchánek a sestra Magdaléna Kovačovičová však nesúhlasili s odvolaním Mamrillu.
Zástupca ministerstva v rade Michal Straka alias raper Ego preto navrhol, aby sa počet členov za rezort zvýšil z troch na štyroch. Ministerstvo by tak malo kvalifikovanú väčšinu a mohlo odvolať Mamrillu.
Odvolanie nemocnice
Rezort zdravotníctva v rozpore so štatútom nemocnice, kde je pomer stanovený na tri dva nominoval do rady štvrtého člena za ministerstvo. Jeho členovia odvolali Mamrillu a zvolili za riaditeľku Máriu Domčekovú. Zapísali ju aj za štatutára zdravotníckeho zariadenia.
Minulý rok Krajský súd v Trnave rozhodol, že Mamrillu odvolali nezákonne a nemocnica mu musela zaplatiť 30-tisíc eur.
Proti rozhodnutiu Krajského súdu sa nemocnica odvolala na Najvyšší súd.
Protestom prokurátorky Generálnej prokuratúry proti zápisu Domčekovej za štatutárku sa najskôr zaoberal odbor všeobecnej vnútornej správy trnavského okresného úradu. Protestu nevyhovel.
Vec potom posunul nadriadenému odboru opravných prostriedkov, ktorý teraz protestu prokurátorky vyhovel.
Domčeková: Počkám si na doručenie rozhodnutia
„Počkám si na doručenie samotného rozhodnutia,“ reagovala Domčeková na verdikt ministerstva vnútra. Šéfka piešťanskej nemocnice napriek tomu zdôrazňuje, že „od začiatku považujem moje menovanie a zápis mojej osoby ako štatutárneho zástupcu nemocnice za zákonné“.
"Veľmi to vítam," reagoval na rozhodnutie ministerstva o tom, že Domčeková bola zapísaná protiprávne za štatutára lekár Suchánek. Teší ho, že síce pod dlhom čase, ale predsa sa podarilo na Slovensku v tejto veci presadiť spravodlivosť.

Beata
Balogová
