Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom z tlačeného vydania.Rakúsko stavia pri Bratislave tábor pre migrantovBratislavské mestské časti požiadajú políciu o dohľad kvôli utečencomPre utečencov vznikli spoločné policajné hliadky Slovenska a Maďarska
BRATISLAVA. So vznikom kontajnerového mestečka pre utečencov, ktoré rastie hneď za slovensko-rakúskou hranicou, má naše ministerstvo vnútra problém. Na jednej strane hovorí, že nechce a nemôže zasahovať do vnútornej politiky susedného štátu, na druhej strane poukazuje na riziká.
„Napísali sme list, v ktorom niektoré veci spochybňujeme, i keď je to mimo nášho územia,“ povedal minister vnútra Robert Kaliňák (Smer), a vidí viacero rizík. Napríklad v doprave, keďže tábor je na hlavnom cestnom ťahu medzi dvoma regiónmi. Deti z tábora sa budú pohybovať hneď pri ceste prvej triedy. „Druhá vec je, že je to v medzihraničnom priestore,“ dodal Kaliňák.
Protestné stanoviská vydali postupne aj jednotlivé bratislavské mestské časti. Starosta Jaroviec Pavel Škodler políciu požiadal o zvýšený dohľad na hranici. Pripojili sa k nemu aj kolegovia z Rusoviec a Čunova. Vladimír Bajan z Petržalky, ktorá je k táboru najbližšie, sa k situácii zatiaľ nevyjadril.
Vstup k nám im pohorší
Fakty
Tábor pri Bergu
asi 150 metrov od štátnej hranice so Slovenskom,
4,5 kilometra od centra Bratislavy,
kapacita asi 60 ľudí,
určený je pre Sýrčanov, jednu tretinu budú tvoriť rodiny,
fungovať má maximálne tri roky,
patrí do katastra dolnorakúskeho Bergu, jeho obecná rada vznik tábora schválila.
Kaliňák považuje za neštandardné, že Slovensko sa o budovaní tábora pri vlastnom hraničnom priechode dozvedelo len sprostredkovane a len niekoľko dní pred jeho sfunkčnením. Korektné a slušné by podľa neho bolo informovať v predstihu.
Rakúske ministerstvo vnútra pôvodne reagovalo, že o ničom nevie a ide o iniciatívu spolkovej krajiny Dolné Rakúsko a starostu Bergu.
„Uvedené ubytovacie zariadenie vzniká na podnet spolkovej krajiny Dolného Rakúska,“ povedal Peter Anerinhof z Úradu krajinskej vlády s tým, že Dolné Rakúsko bude znášať aj výdavky na tábor.
Slovensko zareagovalo posilnením policajných kontrol na hraničných priechodoch, o nasadení armády sa neuvažuje. Ministerstvo vnútra sa spolieha, že migranti by si prekročením hranice pohoršili. Voľný pohyb totiž budú mať len v rámci Rakúska, na Slovensko sa nevzťahuje.
„Môže im to skomplikovať prístup k samotnému azylu v Rakúsku,“ vysvetlil Kaliňák. Ministerstvo už avizovalo, že každého migranta, ktorý by hranice predsa len prekročil, vráti naspäť. Umožňuje mu to Dublinský dohovor.
V Bergu vysvetľovali
Rozruch okolo tábora sa preniesol aj medzi miestnych obyvateľov prihraničného Bergu, pod ktorý dočasný tábor patrí. Starosta Georg Hartl na stretnutí s obyvateľmi vysvetľoval, aký režim má platiť v zariadení.
„Necítime strach z imigrantov. Práve naopak. V minulosti sme v našej obci pomohli asi trom stovkám obyvateľov z Československa, mnohí tu našli aj svoj nový domov. Vtedy sme pomohli im a teraz pomôžeme aj šiestim desiatkam utečencov z vojnou zmietaných krajín. Vôbec sa toho nebojíme,“ povedal Hartl pre SME.
Migračnú krízu, ktorú zažíva Európa, rieši každá krajina podľa vlastnej politiky. Susednému Maďarsku, ktoré proti utečencom vystavalo ostnatý plot, chce začať pomáhať už aj naša polícia. Maďarsku ponúkla, že jej pomôže s hliadkovaním, a to najmä vo vlakoch.
Podľa policajnej hovorkyne Denisy Baloghovej pôjde najmä o spoje premávajúce medzi Maďarskom a Slovenskom, ktoré pokračujú ďalej cez územie Česka do Nemecka.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu

Beata
Balogová
