BRATISLAVA. Výsledky komplexnej akreditácie, ktorá hodnotila štúdium na 22 vysokých školách v rokoch 2008 až 2013, rektor Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne očakával.
Univerzita v Trenčíne sa totiž ocitla v päťke, ktorej hrozí, že príde o titul univerzity. Hodnotenie výsledkov výskumu, vývojovej a ďalšej tvorivej činnosti po fakultách je však v rámci komplexnej akreditácie výrazne lepšie ako v predchádzajúcom období, uviedol rektor univerzity Alexandra Dubčeka Jozef Habánik.
Komplexná akreditácia Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne sa začala 1. júla 2014. V rámci tohto procesu požiadala univerzita o akreditáciu 26 študijných programov, z toho 16 na prvom, sedem na druhom a tri na treťom stupni štúdia.

24 programov vyhovelo
Podľa vyjadrenia Akreditačnej komisie úspešne vyhovelo požiadavkám akreditácie 24 študijných programov, pričom v dvoch programoch je potrebné v priebehu roka navrhnúť nového garanta, vysvetlil rektor univerzity.
"V týchto študijných programoch všetci študenti riadne pokračujú v štúdiu a univerzita má právo udeľovať akademické tituly vo všetkých 26 predložených programoch," doplnil.
Ako pokračoval, "úspešnosť spôsobilosti univerzity uskutočňovať akreditované študijné programy je 92,31 percenta, čo svedčí o kvalite a mimoriadnej pripravenosti na proces komplexnej akreditácie".
Trenčianska univerzita v súčasnosti aktívne pracuje na napĺňaní kritéria, podľa ktorého má mať k 31. októbru 2013 študentov doktorandského štúdia v najmenej v 60 percentách oblastiach výskumu, v ktorých má akreditovaný študijný program, pričom oblasti výskumu sa posudzujú samostatne po jednotlivých fakultách.
Tri akreditované programy
"Máme pripravenú žiadosť o akreditáciu ďalšieho študijného programu tretieho stupňa, čím zvýšime počet oblastí výskumu, v ktorých máme študentov doktorandského štúdia," uviedol Jozef Habánik.
V zrozumiteľnej reči to podľa neho znamená, že univerzita má akreditované tri doktorandské programy a k naplneniu kritéria je potrebné mať akreditované štyri. Univerzita s týmto problémovým kritériom počítala.
"Ide o nové kvantitatívne kritérium, známe od apríla 2013, avšak jeho pôsobnosť bola stanovená pre celé obdobie rokov 2008 až 2013. De facto, na jeho naplnenie zostávalo len sedem mesiacov a preto sme aj avizovali, že nebude možné ho za taký krátky čas z našej strany naplniť. Predpokladám však, že sa tak stane v priebehu krátkeho času," opísal situáciu šéf univerzity v Trenčíne.
Škola hneď po zverejnení kritéria začala pracovať na prípravách akreditácie študijného programu na treťom stupni štúdia v oblasti spoločenských vied.
"Univerzita má vysokú pravdepodobnosť, že v najbližšom období získa práva na udeľovanie akademického titulu PhD. v ďalšej oblasti výskumu, čo bude znamenať aj naplnenie spomínaného požadovaného kritéria," uzavrel Habánik.
Univerzita Mateja Bela nesúhlasí s tvrdením
Rektor Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici Vladimír Hiadlovský nesúhlasí s tvrdením, že Univerzite Mateja Bela skutočne hrozí odňatie statusu univerzity.
Ako povedal, Akreditačná komisia odporúča zaradiť Univerzitu Mateja Bela medzi vysoké školy, ktoré nie sú začlenené medzi univerzitné vysoké školy a ani medzi odborné vysoké školy. Zákon však dáva pri takomto zaradení vysokej škole ročnú lehotu na nápravu daného stavu.
Hiadlovský upozorňuje, že Akreditačná komisia posudzovala plnenie troch kritérií začlenenia vysokej školy medzi univerzitné vysoké školy.
V rámci prvého kritéria, ktorým je hodnotenie úrovne výskumnej činnosti vysokej školy, na univerzite posudzovali 18 oblastí výskumu.
"Univerzita plní toto najkomplexnejšie kritérium pri tak početných hodnotených oblastiach na 95 percent, čo je vynikajúci výsledok. Preto nemožno konštatovať, že sa na univerzite nedarí vedeckým výstupom a hodnotenie výskumnej, vývojovej, umeleckej a ďalšej tvorivej činnosti Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici je veľmi dobré," tvrdí Hiadlovský.
Na základe stanoviska Akreditačnej komisie univerzita neplní iba druhé kritérium, v ktorom komisia hodnotila výstupy výskumu či umeleckej činnosti študentov a absolventov doktorandského štúdia.
"V písomnom stanovisku k návrhu hodnotiacej správy som žiadal o prehodnotenie tohto kritéria, keďže UMB toto kritérium neplní len hranične. Z uvedeného vyplýva, že pre univerzitu je ročná lehota dostatočná na nápravu a rozhodne sa o splnenie tohto kritéria budeme uchádzať skôr ako po roku," dodal Hiadlovský a skonštatoval, že už v tejto chvíli univerzita toto kritérium plní.
Univerzita K. Filozofa spĺňa vedeckú úroveň, tvrdí rektor
Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre spĺňa kritéria, ktoré hodnotia vedeckú úroveň univerzity. Nesplnila iba kritérium, ktoré vyjadruje podiel oblastí vedy, v ktorých vysoká škola poskytuje aj doktorandské študijné programy.
Povedal to rektor Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre Ľubomír Zelenický, ktorý tak reagoval na výsledky komplexnej akreditácie vysokých škôl.
"Naša univerzita dosiahla pomer 57,14 percenta, pričom požadovaných je 60 percent. Toto kritérium neodráža vedeckú a odbornú úroveň univerzity a navyše je retroaktívne. Bolo prijaté 4. apríla 2013 a podľa neho sa hodnotí obdobie do roku 2013," povedal Zelenický s tým, že univerzitu hodnotili v 21 vedných oblastiach a má v súčasnosti akreditovaných 31 doktorandských študijných programov v 12 oblastiach výskumu.
"Pre vytvorenie obrazu - uvedené kritérium najlepšie spĺňa univerzita s jedným doktorandským štúdiom a jednou hodnotenou oblasťou výskumu. Aj napriek tomu je univerzita pripravená tento nedostatok v priebehu krátkeho času odstrániť a naplniť požiadavky na obhájenie postavenia univerzity," dodal Zelenický.
Kritéria, ktoré hodnotia vedeckú aktivitu a úroveň výskumu univerzita podľa svojho rektora spĺňa a podľa výsledkov je porovnateľná s najlepšími univerzitami na Slovensku.
"Naša univerzita sa v šiestich medzinárodných rankingoch hodnotiacich vedeckú prácu umiestnila v priemere do šiesteho miesta zo slovenských univerzít, pričom v niektorých kritériách sme sa umiestnili na druhom a treťom mieste.
Aj v hodnotení ARRA sa pohybujeme približne do šiesteho miesta," dodáva rektor Univerzity Konštantína Filozofa.
Katolícka univerzita plánuje opatrenia
Katolícka univerzita v Ružomberku už v najbližšom období prijme systémové opatrenia, ktoré budú zamerané najmä na zvýšenie úrovne výskumu študentov a absolventov doktorandského štúdia.
Práve v tejto oblasti má totiž podľa názoru Akreditačnej komisie rezervy. Vedenie univerzity je presvedčené, že prijaté opatrenia budú účinné a Katolícka univerzita zostane univerzitnou vysokou školou.
Uviedlo to vedenie Katolíckej univerzity v Ružomberku, ktoré tak reagovalo na výsledky komplexnej akreditácie vysokých škôl.