O čom vypovedá nález migrantov v nákladiaku?
„Je to príklad toho, čo dlhodobo robia medzinárodné zločinecké organizácie. Takýto prevádzačský biznis sme väčšinou videli najmä na Ukrajine, ale pre tamojšiu krízu už utečenci využívajú skôr spodnú cestu cez Maďarsko, a nie slovensko-ukrajinskú hranicu.“
Ako prevádzači pracujú?
„Je to medzinárodná rozvetvená mafia. Ľudia na jej najspodnejších priečkach sú navzájom prepojení a pracujú priamo v teréne, napríklad v Líbyi, Egypte či Jordánsku. Na vrcholných postoch tejto mafie sedia ľudia zo západnej Európy alebo Ameriky. Sú veľmi vzdelaní a majú tím právnikov, ekonómov a iných profesionálov, ktorí im umožňujú logisticky riadiť tento mafiánsky biznis. Mnohokrát majú vytvorené legálne firmy, ktoré im pomáhajú prať špinavé peniaze. Je to súčasť organizovaného zločinu, s ktorým sa snaží vyspelý svet bojovať dlhodobo. Siaha od prevádzania ľudí cez pašovanie drog až po obchod s ľudskými orgánmi a otrokmi.“
Doteraz sa darilo zachytiť najmä malé skupinky imigrantov v autách či vo verejnej doprave. Sú nákladné autá a takýto počet obetí prevádzačov výnimkou?
„Keď si porovnáte počty prevezených osôb, ktoré prekročili srbsko-maďarskú hranicu, a počty žiadateľov o azyl v Nemecku, tak je jasné, že títo ľudia sa tam museli nejako prepraviť. Nákladné autá prevážajúce ľudí nie sú ničím výnimočným. Môžem vychádzať len z toho, čo nám hovoria migranti o svojich skúsenostiach. Len tí bez kontaktov alebo peňazí na cestu sa snažia ísť vlakom. Väčšina sa snaží do Únie dostať z hľadiska rizika odhalenia najbezpečnejšími cestami, čiže autami. Je totiž nemožné efektívne kontrolovať tisícky kilometrov diaľnic v rámci Európskej únie. Prostriedky hromadnej dopravy, kde im hrozia kontroly, nepoužívajú. Takisto existujú ľudia, ktorí dokážu zaplatiť vytvorenie falošných cestovných dokladov a na letisku podať žiadosť o azyl. Cesty utečencov do Európy sú rôzne a majú aj rôzne cenníky.“
Prečo sú služby prevádzačov tak veľmi žiadané?
„Pašeráci zneužívajú, že utečenci sa sem nemajú možnosť legálne dostať. Nemôžu si podať žiadosť o azyl na našej ambasáde alebo ambasáde iného členského štátu EÚ. Ani nemôžu požiadať o vízum s tým, že sú utečencami a chcú azyl. Vízum je im automaticky zamietnuté. Utečenci pred vojnou sa sem teda nemajú ako dostať. Ich počet je teraz najvyšší od druhej svetovej vojny, takže dopyt po službách pašerákov je obrovský.“
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu

Beata
Balogová
