BRATISLAVA. Pacienti so psoriázou budú môcť na Slovensku podstúpiť novú biologickú liečbu. Tá jemomentálne v procese registrácie.
Európska lieková agentúra schválila novú liečbu v januári 2015 pre pacientov so stredne závažnou až závažnou formou ložiskovej psoriázy.
Urobila tak po tom, čo výsledky klinických štúdií preukázali, že pacient dosahuje takmer čistú až úplne čistú kožu v 12. až 16. týždni liečby. Jej účinnosť pretrváva vyše 52 týždňov.
Viaceré druhy liečby
Psoriáza trápi na Slovensku desiatky tisíc ľudí. Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) je jedným z najčastejších kožných ochorení, pre ktoré sú pacienti sledovaní v dermatovenerologických ambulanciách.
Celkový počet psoriatikov na Slovensku sa však odhaduje na asi 200-tisíc.
Na liečbu tohto ochorenia sa v súčasnosti využívajú viaceré druhy liečby. Buď je to lokálna liečba, pri ktorej sa na kožu priamo aplikujú masti, ďalej fototerapia, pri ktorej ide o využitie ultrafialového svetla a jeho liečebných účinkov a systémová liečba (tabletková alebo injekčná), ktorá sa zameriava na imunitný systém ako celok.
Zápaly kože
Toto ochorenie je neprenosné a spôsobuje chronické zápaly kože. Zaraďuje sa medzi autoimunitné ochorenia, pri ktorých sa imunitný systém obráti proti vlastnému organizmu.
Psoriáza sa prejavuje ostro vymedzenými, šupinatými, červenými kožnými léziami, najčastejšie sa vyskytujúcimi na lakťoch, kolenách, pokožke hlavy, rúk a nôh. Medzi typické príznaky patrí svrbenie, podráždenie a bolesť. Okrem kože bývajú postihnuté aj nechty a kĺby.