SME

Advokát Michala Kováča ml.: Odpočúvali nás, sledovali, poliali mi auto benzínom a podpálili

Advokát Michala Kováča ml.: Odpočúvali nás, sledovali, poliali mi auto benzínom a podpálili

Ján Havlát bol pred dvadsiatimi rokmi advokátom Michala Kováča mladšieho, zažil odpočúvanie, sledovanie, dokonca mu podpálili auto. Po dvadsiatich rokoch sa dal oslobodiť od mlčanlivosti.

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/2/56/5676232/5676232.jpeg?rev=2" author="" longread-pos="full"]Odpočúvali nás, sledovali, poliali mi auto benzínom a podpálili. Umiestnili mi v aute drogu, vozil som ju mesiace, ani som o tom nevedel, spomína advokát Ján Havlát.[/content]

Ján Havlát bol pred dvadsiatimi rokmi advokátom Michala Kováča mladšieho, na vlastnej koži zažil odpočúvanie, sledovanie, dokonca mu podpálili auto. Po dvadsiatich rokoch sa dal oslobodiť od mlčanlivosti, vytiahol odložené spisy a pre SME zaspomínal na únos.

TEXT: Svetlana Kolesárová

Ako ste sa dostali k obhajovaniu Michala Kováča mladšieho?

Keď na jar 1995 denník Slovenská republika uverejnil medzinárodný zatykač, ktorý na Michala Kováča ml. vydali v Nemecku v súvislosti s vyšetrovaním kauzy Technopol, bolo z toho veľké haló. Prezidentovi Kováčovi ma odporučili ako právnika, ktorý ovláda nemčinu. Oslovil ma s tým, či by som sa nespojil s nemeckým advokátom, aby Michala mohli vypočuť orgány mníchovskej prokuratúry.

Naša práca trvala tri, štyri mesiace a podarilo sa nám dohodnúť, že nemecký prokurátor príde na Slovensko a vypočuje môjho klienta na nemeckom zastupiteľstve. Malo sa to uskutočniť koncom augusta, lenže práve vtedy som mal byť na dovolenke a myslel som si, že sa nič nestane, keď sa výsluch presunie na začiatok septembra.

Uniesli ho, práve keď ste boli na dovolenke?

Podľa môjho názoru to bol zámer. Termín nebol náhodný. Oni nechceli, aby bol Michal vypočutý, pretože keby sa to podarilo, možno by Nemci boli od vyšetrovania hneď odstúpili. Posledný týždeň ho už monitorovali, odpočúvali, dokonca mal aj priestorové odpočúvanie, takže presne vedeli, čo sa deje.

[content type="citation"]Novinári sa o únose dozvedeli. Prvé, čo som otvoril po dovolenke, bolo SME a tam to už bolo. [/content]

Únos naplánovali na štvrtok, deň pred štátnym sviatkom (1. september – Deň Ústavy Slovenskej republiky, pozn. red.), potom bola sobota, nedeľa, aby si to nikto nevšimol. Ale novinári sa o únose nejako dozvedeli. Prvé, čo som otvoril po dovolenke, bolo SME a tam to už bolo.

Ako ste to vnímali?

Bolo to „too much“, ako sa hovorí. Oveľa neskôr sme to s kolegami analyzovali a dospeli sme k záveru, že v dejinách ešte nikto nebol takýmto spôsobom zavlečený. Okrem Adolfa Eichmanna, ktorý bol pár rokov po vojne

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čítajte ďalej

Nová šéfka Zdravotníckej implementačnej agentúry Petra Svobodová.

Lengvarského šéfka agentúry dohliadala u Kožucha na zmluvy, cez ktoré vraj išli úplatky

Heger si dáva na čas. Lengvarského ešte nezavolal na koberček.


10. aug
Zaistené zbrane v Maďarsku u Dušana Škondriča v rámci akcie Parketár.

Kauza Parketár: Drogy z Mexika sa vraj dostali až k ľuďom okolo Slovana

Zadržali im vyše 300-tisíc eur v hotovosti.


5. aug
SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu