Bratislava 30. januára (TASR) - Stredajšie rozhodnutie vlády o vyslaní vojenskej jednotky do Iraku považuje analytik Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Ivo Samson za vyhýbavý postoj.
"Na jednej strane vláda deklaruje podporu pre USA a vysiela do krízovej oblasti jednotky, ak to prejde v parlamente, ale tvrdí, že ich nasadí iba vtedy, keď príde mandát OSN," komentuje Samson. Podľa neho je to vyhýbavý postup a rozpor, pretože v momente, "keď tam tie jednotky budú, tak sa nejakým spôsobom môžu podieľať na vojne, aj keď budú v zázemí."
Postoj vlády podľa neho ovplyvnila skôr domáca politika a verejná mienka, než zahraničná politika. Analytik sa domnieva, že vláda chce získať čas. "To je celkom pochopiteľné, pretože nie je jasné, ako sa teraz k tejto situácii postaví celá päťka Bezpečnostnej rady OSN".
Vláda v stredu rozhodla, že vojenská jednotka bude pôsobiť v záchranných a humanitárnych operáciách v prípade použitia alebo dôvodného podozrenia z použitia zbraní hromadného ničenia. Pôsobenie v prípadných vojenských akciách na území Iraku bude možné iba na základe nového aktu Bezpečnostnej rady OSN, o ktorom vláda rozhodne osobitným uznesením. Vyslanie jednotky musí ešte schváliť parlament.