Na oslavách SNP premiér vyhlásil, že problém migrantov treba prioritne riešiť v krajinách, kde vznikol. Internetom sa šíri Výzva k ľudskosti, podpísali ju už tisícky Slovákov.
BRATISLAVA, BANSKÁ BYSTRICA. Počas víkendu ľudia po celom Slovensku vrátane osobností spoločenského života začali podpisovať internetovú Výzvu k ľudskosti.
Apelujú v nej, aby vláda okamžite pripravila akčný plán na pomoc utečencom.
Pre problémy migrantov zvolal na pondelok premiér Robert Fico mimoriadne rokovanie bezpečnostnej rady štátu.
Dôvodom je kritická situácia v destabilizovaných krajinách, odkiaľ do Európy prúdia migranti. Na problémoch týchto krajín sa však Slovensko podľa Fica žiadnym spôsobom nepodieľalo.
Od piatka policajti na viacerých miestach Slovenska zadržali niekoľko áut prevádzačov s migrantmi zo Sýrie. V Krasňanoch pri Žiline bolo medzi 29 Sýrčanmi desať detí.
Ďalšie autá prevádzačov polícia zadržala pri Malackách a v Novozámockom okrese. Zatiaľ posledný prípad je zo Štúrova. O tomto prípade chcú policajti podrobnejšie informovať v pondelok.
Pomôžme utečencom
Zatiaľ čo premiér opätovne odmieta povinné kvóty pre migrantov, skupina ľudí vyzýva cez internet Slovensko na ľudskosť. Kto má záujem, môže pridať svoj podpis pod Výzvu k ľudskosti.
Dôvodom jej vzniku je utrpenie migrantov, ktoré sa odohráva už pár kilometrov od Slovenska.
Róbert Slovák na svojom blogu vysvetľuje, že sú skupinou ľudí, ktorým záleží na tom, v akej krajine žijú. Nespája ich žiadna spoločná politická strana, združenie či mimovládna organizácia.
Jeden z iniciátorov výzvy Martin Dubéci povedal, že za prvých 48 hodín sa pod výzvu podpísalo vyše päťtisíc ľudí. Včera podpisy stále pribúdali.
„Strach je zlý radca, preto vláda nemôže a nesmie považovať internetové diskusie pod článkami o utečencoch za návod na riešenie problému,“ vysvetľuje Slovák.
Premiér: Kvóty opäť odmietneme
Na oslavách SNP premiér vyhlásil, že problém migrantov treba prioritne riešiť tam, kde vznikol. „Európska politika, pokiaľ ide o migráciu, absolútne zlyhala,“ dodal s tým, že napriek sľubom stále neprišlo k ochrane schengenských hraníc.
„Kto sa nám smeje? Pašeráci a obchodníci so zbraňami,“ doplnil Fico a upozornil, že chybné sú aj snahy privítať každého utečenca bez rozdielu, či potrebuje reálnu pomoc, alebo je podľa neho iba „ekonomický špekulant“.
Potvrdil, že tento problém by sa mal prioritne riešiť na pôde štátov, kde vznikol: „Vláda podporuje myšlienku, aby sa na územiach týchto štátov vytvárali takzvané bezpečnostné zóny. Slovensko je pripravené pri tom pomôcť.“
Zdôraznil tiež, že ak by sa znovu objavila myšlienka povinných kvót, Slovensko ju odmietne.
„Krajina musí mať právo vybrať si človeka, o ktorého sa môže postarať, “ dodal s tým, že sme ochotní prijať sýrskych kresťanov či dočasne pomôcť Rakúsku v súčasnej zložitej situácii.
Migranti testujú európsku súdržnosť aj SchengenČítajte
Prezident: Mali by sme prejaviť solidaritu
Prezident Andrej Kiska si myslí, že utečencom, ktorým ide doma o život a potrebujú pomoc, by Slovensko malo v prejaviť solidaritu.
Povedal to po skončení oficiálnej časti osláv výročia SNP v reakcii na slová premiéra Fica. Utečenci sú podľa neho veľmi komplikovaná otázka.
„Myslím si, že od našej krajiny sa tak veľa nevyžaduje. Nie sme cieľovou stanicou. Náš príspevok k našej Európe, k Európskej únii je prejavenie solidarity k tým ľuďom, ktorým doma ide o život a potrebujú pomôcť,“ reagoval prezident.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu

Beata
Balogová
