Spoločnosti, ktorá prevádzkuje odkalisko na brehu Dunaja, úrady nepredĺžili licenciu.
BRATISLAVA. Odkalisko pri maďarskom mestečku Almásfüzitő delí od Dunaja iba niekoľko desiatok metrov. Pohľad na kúpajúcich sa domácich, ktorí v lete zapĺňajú breh rieky, nenasvedčuje, že sa kúsok od nich nachádza druhá najväčšia skládka červeného kalu v krajine.
Po tom, čo sa v roku 2011 potvrdil únik nebezpečných látok do Dunaja, sa odkalisko na krátky čas dostalo do pozornosti ľudí, slovenského i maďarského ministerstva životného prostredia a médií. Vzorky, ktoré odobrala organizácia Greenpeace, obsahovali nadlimitné množstvá arzénu, molybdénu a brómu.
Zelení zároveň upozorňovali, že odkalisku chýba monitorovací systém, ktorý by ukazoval, aké látky sa dostávajú do Dunaja. Spolu s vtedajším slovenským ministrom životného prostredia Józsefom Nagyom žiadali, aby spoločnosti, ktorá odkalisko prevádzkuje, nebola predĺžená licencia a skládka bola odstránená. Nestalo sa.
Slovensko je plné toxického odpadu. Pozrite si, kde to je najhoršie (+mapa)Čítajte
Reagovali až na Brusel
Zmena prichádza až po štyroch rokoch, keď sa do veci zapojila Európska komisia. Tá od Maďarska žiadala, aby zlepšilo environmentálne normy v odkalisku s červeným kalom.
V stanovisku uvádza, že „v rozpore s právnymi predpismi EÚ o odpadoch bol nebezpečný odpad zmiešaný s inými druhmi odpadu a neboli vykonané posúdenia vplyvu podľa smernice o biotopoch“. Komisia podniká proti Maďarsku aj ďalšie kroky.