Bratislava 13. júla (TASR) - Joga sa nebude zavádzať do povinnej telesnej výchovy na školách, ako od septembra plánovalo Ministerstvo školstva SR. Zavedenie jogy aj ako voliteľného predmetu však kategoricky odmietajú predstavitelia Konferencie biskupov Slovenska (KBS) a Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku (ECAV), ktorí dnes o tejto otázke rokovali s ministrom školstva SR Milanom Ftáčnikom.
Podľa šéfa rezortu, ministerstvo nateraz uvažuje len so zavedením nepovinnej jogy, predchádzať by mu však malo opätovné posúdenie projektu R.A.S.T., ktoré vypracovalo občianske združenie Joga v dennom živote a MŠ SR ho schválilo v októbri 2000.
Podľa predsedu komisie KBS pre školstvo, banskobystrického diecézneho biskupa Rudolfa Baláža, prostredníctvom autora projektu R.A.S.T. indického guru Pharamhansa Svámí Mahéšvaranandu sa do slovenského prostredia s kresťanskými koreňmi infiltruje cudzia kultúra. Biskupi sú za podporu zdravia detí, ktorou sa zavádzanie jogy do škôl zdôvodňuje, tú však podľa Baláža môžu zabezpečiť odborníci na telesnú výchovu. Predseda KBS spišský diecézny biskup František Tondra zdôraznil, že projekt R.A.S.T. má jednoznačne ideologické pozadie. Za diskriminačné označil, že svoje zdravie v rámci nepovinných predmetov si nebudú môcť upevniť žiaci, ktorých rodičia jogu z dôvodu náboženského presvedčenia odmietajú.
Minister Ftáčnik zdôraznil, že projekt do škôl nezavádza jogu, ale jogové relaxačné dychové a telesné cvičenia bez duchovného pôsobenia. Stanovisko predstaviteľov cirkví, ako aj Kresťanskodemokratického hnutia, ktorí jogu odmietajú aj ako voliteľný predmet, označil za "zasahovanie do oblasti slobodného výberu rodičov." Nepovinný predmet sa na škole bude vyučovať len v prípade, že oň prejaví záujem minimálne 12 žiakov, pričom na základných školách rozhodnú ich rodičia, uviedol.
Minister odmietol úvahy o tom, že presadzuje zavedenie jogy do škôl, pretože sám ju dlhoročne cvičí. Zdôraznil, že projekt R.A.S.T. prešiel schvaľovacím konaním, ktorého výsledkom boli kladné stanoviská odborníkov na telesnú výchovu Štátneho pedagogického ústavu. Joga sa však nemusí vyučovať výhradne podľa tohto projektu, ktorý opätovne posúdia ďalší experti. Stanoviská, ktoré odborníci pripravia počas prázdninových mesiacov, ministerstvo opätovne posúdi. Plánované je aj ďalšie stretnutie so zástupcami cirkví, ktorí písomne predložia svoje výhrady. Otázku, ako bude ministerstvo školstva postupovať v prípade, že sa nedohodne s biskupmi, Ftáčnik označil za predčasnú. Takisto informoval, že učebné osnovy k projektu zavedenia jogy do škôl ministerstvo ešte neschválilo a je pripravené ich korigovať.