BRATISLAVA. Slovensko nepodľahne a neakceptuje kritiku niektorých politických lídrov zo západnej Európy, ktorým sa nepáči prístup východoeurópskych štátov k problematike migrácie.
"Máme množstvo argumentov," vyhlásil premiér Robert Fico (Smer-SD) v pondelok po skončení mimoriadnej Bezpečnostnej rady SR, na ktorej sa zúčastnil aj predseda parlamentu Peter Pellegrini.
Pravda o migrácii
"Pokiaľ si nezačneme hovoriť pravdu o migrácii, tak sa nikdy nepohneme z miesta," dodal Fico s tým, že sa mu ťažko prijíma kritika od krajín, ktoré nesúhlasili so vstupom Bulharska a Rumunska do Schengenu.
Na Bezpečnostnej rade padlo rozhodnutie, že v stredu vláda schváli svoju pozíciu na ďalšie očakávané európske rokovania.
Koncom týždňa sa okrem toho k tejto téme uskutoční summit premiérov Vyšehradskej štvorky.
Fico znova zopakoval, že vláda zásadne odmieta povinné kvóty prerozdeľovania migrantov. "Nikdy s nimi nebudem súhlasiť," prízvukoval s tým, že povinné kvóty nevedú k riešeniu tejto problematiky.
„Správame sa presne podľa záverov európskych rád a v rámci dobrovoľného príspevku sme pripravili také kroky, ktoré vzhľadom na naše možnosti výrazne môžu pomôcť v boji proti migrácii,“ povedal Fico.
„Vláda nepodľahne a neakceptuje túto kritiku,“ vyhlásil premiér.
Spoločný postoj
Summit premiérov krajín Visegrádskej štvorky (V4) na tému migrácie bude v Prahe v piatok alebo v nedeľu. Ako po zasadnutí mimoriadnej Bezpečnostnej rady informoval predseda vlády Robert Fico, už komunikoval s českým kolegom Bohuslavom Sobotkom.
Spoločný postoj, že budeme odmietať kvóty, ostáva podľa Fica nemenný. Dodal, že by privítal, ak by to bol spoločný postoj krajín V4, teda aj Poľska a Maďarska.
V stredu by mal minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák spolu so šéfmi rezortom obrany a vnútra Martinom Glváčom a Robertom Kaliňákom vláde predložiť návrh pozície vlády SR na ďalšie rokovania.
„Pravdepodobne povieme aj o sume, aj o tom, čo môžeme poskytnúť,“ povedal Fico o návrhu, ktorý by vláda mala schváliť v stredu. V návrhu by vláda mala schváliť aj pomoc humanitárneho charakteru.
Boj proti pašerákom
Fico hovoril aj o lepšej ochrane južnej hranice a intenzívnejšom boji proti pašerákom. Ochrana južnej hranice je aj podľa ministra vnútra Kaliňáka „prakticky nulová“.
Šéf rezortu vnútra takisto odmieta rozdelenie migrantov a pripomenul, že Slovensko si chce v táboroch nechať rezervy pre prípad, že by sa zhoršila situácia na Ukrajine.
Šéf parlamentu Peter Pellegrini pripomenul, že stále ostáva v platnosti uznesie Národnej rady SR, ktoré schválili poslanci naprieč celým politickým spektrom.
V ňom poslanci odmietli povinné kvóty. Ak by však bolo treba, parlament je podľa neho pripravený na túto tému rokovať.
V prvej bezpečnej krajine
„Sme pripravení spolupracovať na úrovni policajných zborov pokiaľ ide o ochranu vnútorného schengenského priestoru. Chceme tlačiť na krajiny, ktoré majú na starosti ochranu vonkajších hraníc, aby si dôsledne plnili svoje povinnosti a neotvárali ich pre každého, bez ohľadu na to, či je to ekonomický migrant, alebo je to človek, ktorý je ohrozený na živote,“ povedal po skončení zasadnutia rady Fico.
Myslí si, že ten, kto uteká pred vojnou, by mal byť spokojný v prvej krajine, v ktorej je v bezpečí. Fico tiež tvrdí, že ekonomických migrantov by sme mali vracať späť.
"Nebudeme asistovať pri tomto bláznovstve, keď je tu predstava, že prichýlime všetkých, bez ohľadu na to, či sú, alebo nie sú ekonomickí migranti," vyhlásil premiér.
Tiež sme podľa neho pripravení poskytnúť finančnú, personálnu aj technickú pomoc pre krajiny, v ktorých by boli záchytné tábory. Malo by ísť hlavne o krajiny, do ktorých ako prvých migranti vstupujú, čiže Grécko a Taliansko.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu