BRATISLAVA/BLED. V riešení problému narastajúcej migrácie do Európskej únie nie je podľa šéfa slovenskej diplomacie Miroslava Lajčáka hlavná otázka "to, ako si v únii podelíme utečencov, ktorí sú už tu, ale ako zabrániť tomu, aby neprichádzali ďalší".
Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák to uviedol na stretnutí so svojim slovinským rezortným kolegom Karlom Erjavcom v Blede, v Slovinsku.
Minister Lajčák pripomenul, že od júnového summitu lídrov Európskej únie nedošlo k žiadnym zásadným krokom na zastavenie pašerákov, ktorí profitujú na utrpení iných.
"Utečenci naďalej zomierajú pri zúfalých pokusoch dostať sa do Európskej únie. Prečo nevidíme intenzívnejšiu spoluprácu bezpečnostných a spravodajských zložiek pri rozkladaní pašeráckych sietí? Ako je možné, že vonkajšia hranica Európskej únie je naďalej priepustná? V rámci Európskej únie potrebujeme otvorenú a úprimnú diskusiu o všetkých týchto aspektoch. Len tak sa môžeme posunúť bližšie k nájdeniu komplexného a udržateľného riešenia," uviedol minister Miroslav Lajčák.
Priťahujú ich veľkorysé azylové systémy
"Migrácia je pre nás momentálne problém číslo jedna a všetko úsilie v rámci Európskej únie by malo smerovať k jeho vyriešeniu," konštatoval ďalej Miroslav Lajčák na stretnutí so svojim slovinským rezortným kolegom Karlom Erjavcom v Blede.
Obaja sa zhodli, že kvóty hoci riešia jeden čiastkový problém nie sú komplexnou odpoveďou na výzvu, ktorú predstavuje neustály prílev utečencov do Európy.
S ministrom K. Erjavcom tiež konštatovali, že utečenci a migranti nemajú záujem ostávať v krajinách ako je Slovensko alebo Slovinsko a smerujú predovšetkým do západných krajín únie, kde ich priťahujú veľkorysé azylové systémy.
O probléme migrácie diskutoval Miroslav Lajčák v Blede aj so srbským premiérom Alexandrom Vučičom. Srbsko čelí veľkému náporu migrantov, ktorí prichádzajú cez Macedónsko a Grécko a snažia sa pokračovať ďalej do únie cez Maďarsko.
Myslí si, že Srbsko si zaslúži väčšiu podporu
Minister zahraničných vecí vyjadril pochopenie pre záťaž, ktorú v tejto súvislosti nesie Srbsko a ocenil, že ju zvláda bez toho, aby prijímalo krajné a diskriminačné opatrenia.
Srbsko si podľa Miroslava Lajčáka zaslúži väčšiu podporu zo strany únie nielen priamou pomocou pri zvládaní náporu utečencov, ale aj vo vlastnom integračnom procese otvorením konkrétnych kapitol prístupových rokovaní s úniou čo najskôr.
Spomínané stretnutia sa uskutočnili na okraj Bledského strategického fóra, kde minister Miroslav Lajčák vystupuje v diskusii o problematike globálneho udržateľného rozvoja, dodáva sa v tlačovej správe z rezortu zahraničných vecí.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu