Košice 30. januára (TASR) - Košickí mestskí poslanci dnes na základe návrhu poslaneckého klubu SDKÚ-OKS stiahli z rokovania návrh rozpočtu mesta na rok 2003 a pre Košice tak platí rozpočtové provizórium.
Predseda klubu František Zika zdôvodnil stanovisko tým, že nemajú dostatok informácií, navyše chcú prísť s alternatívnym riešením a svoj návrh predložia najneskôr na februárovom rokovaní mestského zastupiteľstva (MsZ). Zmeny by sa mali týkať najmä úspor vo výdavkovej časti, mali by však byť také, aby nenarušili chod mesta. Zika pripustil, že ich návrh na stiahnutie súvisí aj s projektom UNDP RBEC Organizácie Spojených národov pre rozvoj, ktorej zástupcovia sa v priebehu tohto týždňa stretli s primátorom a predstavili mu svoj program, zameraný na výmenu dlhov za investovanie do životného prostredia.
Hlavný kontrolór mesta Ondrej Bernát skonštatoval, že rozpočtové provizórium, počas ktorého možno používať len jednu dvanástinu výdavkov roku 2002, môže skomplikovať situáciu mesta v tom zmysle, že na samosprávu v júli minulého roka prešli kompetencie v oblasti školstva a sociálnych vecí a mesto bude mať problémy s uhrádzaním bežných výdavkov. Bernát verí, že vo februári dôjde k schváleniu rozpočtu, pretože mesto v súčasnosti neuhrádza faktúry, ktoré sú nad spomínaný limit.
Podľa hlavného kontrolóra si treba tiež uvedomiť, že Košice sa v januári 2002, keď bola podpísaná dohoda medzi mestom, štátom a PKB, zaviazali znížiť svoju úverovú zaťaženosť na 1,2 miliardy Sk. V súčasnosti činí vyše 1,6 miliardy Sk. Zníženie možno dosiahnuť len predčasným splatením komunálnych obligácií. Dodal, že mesto už temer dosiahlo stav, keď by nemuselo fungovať v ozdravnom režime. Bez toho, aby získalo mimoriadne príjmy, napr. zo speňaženia lesného majetku, hrozí, že sa terajšia krehká rovnováha naruší.
Splatenie celého objemu komunálnych obligácií zostavovatelia návrhu rozpočtu označili za jeho prioritu vzhľadom na úrokovú mieru 16,5 %. V rozpočte sa na splátky istiny a úrokov komunálnych obligácií ako zdroj krytia navrhuje prenájom alebo predaj mestských lesov. Keďže sa ešte neukončili rokovania o spôsobe zhodnotenia lesného majetku, v bežných príjmoch je zapracovaná suma 300 miliónov Sk.