BRATISLAVA. Nové prostredie, nový kolektív a nové povinnosti. Po úvodnom slávnostnom dni sa začína náročné obdobie. So zmenami bojujú nie len čerství prváci, ale aj ich rodičia. S deťmi si treba úlohy odsedieť, trpezlivosť a čas sa neskôr odrazia v pracovných návykoch dieťaťa.V škole majú pre štvorčatá málo prvých tried
„Večer sa ešte do školy veľmi tešil, až sa mu ťažko zaspávalo. Ráno sa trochu bál, ale hneď ako stretol kamaráta zo škôlky bol v pohode,“ hovorí mama prváka Filipa, Helena Kovácsová.
Priznáva, že prvé školské ráno bolo stresujúce aj pre ňu. „S manželom sme museli úplne zmeniť rannú rutinu,“ vysvetľuje. Filip totiž chodí do súkromnej školy vo vzdialenejšej časti Bratislavy a aby sa vyhli zápcham, musia si privstať.
Dôraz na vedomosti, nie známku„Pre veľkú časť detí je problém fungovať takto skoro, nepridáva im to na nálade. Optimálne by bolo, keby vyučovanie začínalo až o deviatej,“ hovorí Valéria Surmajová z Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie Stropkov.
„Stretávame sa aj s tým, že niektorí malí školáci odmietajú raňajkovať, lebo na nich dolieha stres zo školy,“ dodáva svoju skúsenosť z praxe. Časť detí vníma hodnotenie ich práce ako veľký tlak. Psychológovia preto odporúčajú rodičom nechváliť dieťa za známku, ale zdôrazniť vedomosti, ktorým si hodnotenie zaslúžili.
Prváci si zvykajú na nový režim, dlhý deň v škole a družine, bez možnosti oddychu. Mnohí majú problém sa po celom dni venovať domácim úlohám. „V škôlke dieťa robilo len to, čo ho bavilo a odrazu pribudla povinnosť systematickej prípravy na vyučovanie,“ hovorí psychologička. Aj keď je rodič po práci vyčerpaný, aspoň spočiatku musí prváka naučiť určitý systém.
Dieťa treba viesť k tomu, aby malo poriadok v taške a aby si vybralo na stôl len to, čo potrebuje. „Čokoľvek navyše rozptyľuje pozornosť. Keď si žiačik naraz vytiahne všetky zošity a učebnice, pohľad na nich mu napovedá, že má toho strašne veľa. Preto je dobré mať na stole len veci, ktoré momentálne potrebuje,“ radí detská psychologička.
Úlohy do pol hodinyDeti na prvom stupni základnej školy by mali úlohy zvládnuť do šiestej večer. Neskôr ich výkonnosť prudko klesá a organizmus za nastavuje na oddych.
"Snažíme sa dcéru viesť k tomu, aby si robila úlohy už v družine,“ hovorí podnikateľka Alena. Keď sa pokúšali s druháčkou Majou učiť až večer, dcéra bola unavená, nespolupracovala a pre obe bolo učenie veľmi stresujúce.
Príprava do školy by nemala trvať viac ako pol hodiny, pričom text v čítanke sa neoplatí čítať viac než trikrát. „Mnohí rodičia nútia dieťa čítať stále dookola, lenže takýmto spôsobom sa deti čítať nenaučia. Maximálne sa text naučia naspamäť a pri ďalších textoch robia chyby,“ upozorňuje psychologička. Čím je dieťa vyčerpanejšie, tým horší výkon podá.
Pokiaľ má dieťa viac úloh, náročnejšie je vhodné striedať s jednoduchšími. Na to, ktorými začať, musí prísť sám rodič, keďže každé dieťa je iné.
„Nepopieram, že existujú deti, ktorých rodičia ani nebudú vedieť, že nastúpili do prvej triedy. Samé si sadnú k úlohám a samé si ich aj urobia. Treba však povedať, že takýchto detí je naozaj málo,“ hovorí Surmajová.
Pozornosť možno trénovaťStaršie deti dokážu deliť pozornosť a možno sa s nimi počas prípravy na vyučovanie aj zhovárať, u prvákov však treba koncentráciu natrénovať. Pozornosť dokážu udržať najviac desať minút.
Sústredenie môžu rodičia s dieťaťom trénovať napríklad na jednoduchých cvičeniach typu nájdi na dvoch obrázkoch rozdiely, pri hádankách, ale aj pri obyčajnom kreslení. Stôl pri ktorom sa pripravujú, by mal byť určený na prácu a mimo dosahu televízora alebo počítača.
Psychologička tiež odporúča nespochybňovať autoritu učiteľa. „Aj v prípade, keď si rodičia myslia, že úloha sa dá urobiť inak, musia rešpektovať, ako sa to deti učili v škole,“ hovorí Surmajová. Pre spokojnosť dieťaťa je totiž dôležité, aby malo pocit, že splnilo to, čo od neho učiteľ očakával.
Ako sa učiť s prvákom:Učenie by malo prebiehať v rovnakom čase
Najvhodnejší čas je medzi treťou až piatou popoludní
Učenie by malo trvať najviac polhodiny
Striedajte náročné a menej náročné úlohy
Ak je to potrebné, doprajte dieťaťu 10 až 15 minútovú prestávku
Tašku by si dieťa malo baliť samo, učí sa tým zodpovednosti
Prvák potrebuje minimálne osemhodinový spánok

Beata
Balogová
