SME

Rodné čísla sa po storočí zmenia, bude to drahé

Rodné čísla sa po storočí zmenia, bude to drahé

Zmenu rodných čísel na iný identifikátor v Česku odmietli, lebo by bola drahá, ale Slovensko sa do nej púšťa.

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/3/56/5678813/5678813.jpeg?rev=2" author="Foto: PROFIMEDIA" longread-pos="full"]Zrozumiteľné rodné číslo má nahradiť ničnehovoriaci reťazec.[/content]

Zmenu rodných čísel na iný identifikátor v Česku odmietli, lebo by bola drahá, ale Slovensko sa do nej púšťa.

TEXT: Peter Kováč

Situácie, keď pri vypĺňaní rôznych tlačív narýchlo spamäti vypíšete kolónku rodného čísla, môžu byť čoskoro už len spomienkou. Ľahko zapamätateľné rodné čísla odvodené od dátumu narodenia, majú totiž skončiť.

Štát ich nahradí bezvýznamovým alfanumerickým reťazcom, teda v podstate náhodným radom desiatich čísel či písmen alebo ich kombináciou. Robí to vraj na základe odporúčaní Bruselu.

„Rodné číslo obsahuje údaj o pohlaví a možno z neho vyčítať aj dátum narodenia, čo Európska únia nepokladá za vhodnú ochranu osobných údajov,“ vysvetlila Michaela Paulenová z tlačového odboru ministerstva vnútra.

Doklady s dvoma identifikátormi

Fakty
Rodné číslo
  • v Československu sa začalo používať v roku 1924.
  • Slúžilo na potreby dôchodkového a nemocenského zabezpečenia.
  • Už vtedy sa v ňom rozlišovalo pohlavie poistenca, lebo ženy odchádzali do penzie skôr.

Doterajší systém prideľovania rodných čísel, ktorý u nás funguje od roku 1924, tak približne po storočí skončí. Po desaťročnom prechodnom období všetky aj dosiaľ pridelené rodné čísla definitívne prestanú platiť.

Zmeny pripravuje vnútro v rámci jedného z eurofondových projektov, pričom sa chce držať najmä skúseností z Rakúska a Nemecka. Práve preto avizuje dlhšie, až desaťročné prechodné obdobie. Počas neho bude štát ľuďom nové bezvýznamové identifikátory (tzv. BIFO) prideľovať postupne. Na úradoch či pri papierovačkách však v tomto období budú môcť používať staré i nové kódy bez rozdielu.

„To znamená, že ak si príde občan vybaviť napríklad nový občiansky preukaz, bude v ňom mať v tomto prechodnom období zapísané rodné číslo i bezvýznamový identifikátor. Predpokladáme, že to bude tak aj pri ostatných dokladoch, v ktorých dnes figuruje rodné číslo,“ dodala Paulenová.

Zmena sa bude týkať asi 150 zákonov

Prechodné obdobie však má slúžiť nielen obyčajným ľuďom, ale aj úradníkom. Tí totiž budú musieť prejsť na úplne nové systémy, ktoré používa štátna správa. Potrebná tiež bude zmena asi 150 zákonov.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Vyštudoval žurnalistiku na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Do denníka SME prišiel v máji 2015 a pracuje na oddelení domáceho spravodajstva. Venuje sa najmä témam spojeným s justíciou a bezpečnostnými zložkami. Facebook

Čítajte ďalej

Policajná eskorta privádza obvineného advokáta Adama Puškára na súd.

Prokurátorka si na základe dôkazov myslí, že Tupého zavraždil on. Advokáta Puškára vzal súd do väzby

Študenta Daniela Tupého zavraždili na Tyršovom nábreží v Bratislave takmer pred 18 rokmi.


26. mar
V kauze vraždy Daniela Tupého obvili advokáta Adama Puškára.

Advokáta Puškára až dosiaľ s vraždou Tupého nespájali. Sám vinu odmieta

Petržalský súd bude rozhodovať o väzbe v nedeľu.


24. mar
SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu