Učiteľom chce ministerstvo uľahčiť prácu. Zdvojené tlačivá zmiznú úplne, niektoré dokumenty zjednodušili.
BRATISLAVA. Učiteľom odpadnú zbytočné papierovačky. Antibyrokratická jednotka zriadená ministrom školstva Jurajom Draxlerom našla na školách viacero zbytočných dokumentov, ktoré sa rozhodla zrušiť alebo zjednodušiť.
Školy boli doteraz zavalené prípravou množstva dokumentov súvisiacich so samotnou výukou žiakov.
„Tam, kde sa škola riadi štátnym vzdelávacím programom, napríklad nemusí vypracovávať osnovu,“ uviedol ako príklad minister. Práca na vypracovaní vzdelávacieho programu tak bude zredukovaná približne na štvrtinu.
Zmizli celé strany
školám odpadnú viaceré administratívne povinnosti. Návrh na vzdelávanie dieťaťa so špeciálnymi potrebami má najnovšie štyri strany, nie doterajších deväť.
„Odstránili sme viaceré jeho časti a správy z odborných vyšetrení budú môcť byť vo forme príloh. Pôvodné tlačivo sa tak zo 17 strán zredukovalo na štyri strany,“ vysvetlila hovorkyňa ministerstva školstva Beáta Dupaľová-Ksenzsingová.
Školy po novom môžu vydávať polročné vysvedčenia bez toho, aby museli podávať žiadosť. Základným školám taktiež odpadla povinnosť vytvárať päť typov nadbytočných dokumentov. Obsahovali totiž informácie, ktoré už boli zahrnuté v iných materiáloch školy, alebo sa v praxi ukázali ako nadbytočné.
Nevedeli, prečo to robia
Pri organizovaní školy v prírode ministerstvo zrušilo písomný súhlas riaditeľa na organizovanie školy v prírode a dokumentácia pracovnej náplne zdravotníka. Tú pôvodne musel vypracovať priamo riaditeľ školy aj napriek tomu, že zdravotník už na základe svojej kvalifikácie vie, čo je jeho náplňou.
„To bol typický príklad, keď nikto doteraz nevedel vysvetliť, prečo sa to robilo, vždy zaznelo, že sa to robí pre to, lebo sa to robilo dlhé roky,“ povedal minister.
Všetky opatrenia vznikli na základe odporúčaní pracovnej skupiny, ktorá sa skladala z 13 učiteľov a riaditeľov škôl. Pracovná skupina na svojich štyroch zasadnutiach prerokovala až 177 rozličných administratívnych požiadaviek. Podľa Draxlera plánuje ministerstvo v „debyrokratizácii“ naďalej pokračovať.

Beata
Balogová
