BRATISLAVA. Utečenec, ktorému štát poskytol ochranu, zväčša neovláda miestny jazyk, nemá prácu ani ubytovanie. Začleniť sa do spoločnosti mu pomáhajú mimovládne organizácie, ktoré čoraz viac bojujú s predsudkami.
„Nevieme im nájsť lekárov, lebo ľudia sa boja, nevieme im nájsť ubytovanie lebo hneď, ako ľudia počujú o rodine z Iraku, tak povedia, že všetko je obsadené,“ hovorí Radovan Gumulák zo Slovenskej katolíckej charity.
Slováci začali pomáhať utečencomČítajte
Minuli sa peniaze
V situácii, keď Európa rieši najťažšiu utečeneckú krízu posledných desaťročí, sa skončil takýmto organizáciám prísun dotácií z eurofondov, tvrdí Zuzana Števulová z organizácie Liga za ľudské práva, ktorá sa orientuje na právnu pomoc utečencom.
Štát podľa nej zabezpečil len poskytovanie niektorých základných služieb. „Cudzinci mali doteraz nárok na bezplatnú právnu pomoc aj v azylovom konaní, ale tá bola úplne zastavená,“ povedala Števulová.
Predpokladá sa, že projekty, ktoré budú z nového fondu podporené, sa začnú najskôr v polovici novembra, tvrdí ministerstvo vnútra.
Utečenci v Budapešti nechápu, čo sa deje. Prečo nám to robia?Čítajte
Pracujú zadarmo
Toto krízové obdobie Katolícka charita vyriešila uzavretím zmluvy s ministerstvom vnútra. Náklady na integráciu teda hradí štát, kým sa opäť nebudú dať čerpať peniaze z eurofondov, tvrdí Jana Figeľová, ktorá sa v charite venuje pomoci utečencom.
Liga za ľudské práva sa na situáciu pripravila tak, že si zohnala peniaze z iných zdrojov. Stále ich však nie je dosť, preto sa zamestnanci rozhodli časť práce robiť zadarmo.
„Mnohých ľudí zastupujeme v konaniach a nemôžeme to predsa zrušiť preto, že sa nám minuli peniaze,“ povedala Števulová.
Desivú fotografiu zverejnili ako dôkaz kolektívnej viny EurópyČítajte
Našli aj dobrovoľníkov
Utečenecká kríza okrem problémov mimovládnym organizáciám pritiahla aj vyšší počet ľudí, ktorí chcú pomôcť. „Prichádza mi veľa emailov. Buď ma potenciálni dobrovoľníci kontaktujú priamo, alebo mi ich posiela Migračný úrad,“ povedala Figeľová.
Podobnú situáciu rieši aj Liga za ľudské práva. Gumulák dodal, že najviac by potrebovali dobrovoľníkov, ktorí by pomáhali utečencom priamo v teréne.
„Napríklad pomoc utečencom pri vybavovaní v úradoch zaberie našim pracovníkom aj celý deň,“ povedal Gumulák.
„Ak sa nájde dobrovoľník, ktorý tam s nimi bude, veľmi nám to pomôže.“

Beata
Balogová
