Humanitárne organizácie zažili príjemné prekvapenie. Ľudia sa hromadne zapájajú do zbierok na pomoc utečencom.
BRATISLAVA. Pomoc utečencom zo strany dobrovoľníkov aj mimovládnych organizácií pokračuje už vyše týždňa. Ak máte záujem sa do pomoci zapojiť, môžete tak stále urobiť. Utečenci potrebujú najmä základné hygienické potreby a materiál pre deti.
1. Finančnú alebo materiálnu zbierku na Slovensku vyhlásili napríklad organizácia Človek v ohrození, Slovenská katolícka charita aj organizácia Magna. Zoznam organizácií sa stále vyvíja a ich zoznam môžete nájsť na internetovej stránke Výzvakľudskosti.sk.
2. Zbierky Človeka v ohrození prebiehajú v Bratislave na dvoch miestach– v kaviarni DobreDobré a v priestoroch Starej Tržnice. Na strednom Slovensku môžu ľudia prispieť v Stanici Žilina-Záriečie a v banskobystrickom Divadle z Pasáže. Zbierky potrvajú do nedele.
Košičania môžu prispieť v Tabačke Kulturfabrik. V sobotu bude možné odovzdať veci aj počas Vegánsky hodov na Námestí slobody.
3. „Momentálne zbierame najmä hygienické potreby, deky, karimatky, spacáky. Tie sú teraz najužitočnejšie,“ povedal riaditeľ združenia Človek v ohrození Braňo Tichý. „Máme tu veľa kozmetiky, topánok i uterákov.
Možno by sme ešte viac potrebovali detské plienky, karimatky, deky, pevné tašky na prenos a kočíky,“ hovorí Nina Šilanová z Tabačky, kam môžu veci odnášať Košičania. Veľmi žiadané sú aj oriešky a sušené ovocie, ako aj sunary a výživy pre deti.
4. Tí, ktorí by chceli utečencom pomáhať osobne, sa môžu registrovať na stránke ktopomoze.sk. Dobrovoľníci ponúkajú pomoc s ubytovaním, hľadaním práce ako aj začlenením utečencov do svojej komunity. Doposiaľ prisľúbilo pomoc 1669 rodín a jednotlivcov. Osobne sa možno zapojiť aj prostredníctvom Slovenskej katolíckej charity, výzvy na pozície aktualizujú na svojom webe. „Dobrovoľníci, ktorí majú záujem pracovať s utečencami by mali absolvovať špeciálnu prípravu pre prácu s takouto skupinou ľudí, ktorá je traumatizovaná a prenasledovaná vo svojej krajine a z toho dôvodu je na úteku,“ zdôraznila Bernadetta Múdra z katolíckej charity.
5. Z pozitívnej reakcie ľudí, vrátane Slovákov, sa tešia v utečeneckom tábore v rakúskom Traiskirchene. V súčasnosti dary neprijímajú a preto vyzývajú ľudí, aby dočasne veci nenosili. Momentálne budujú nový sklad, ktorý bude hotový koncom týždňa. S pomocou, ktorú sa verejnosť rozhodne darovať pred bránami táborov, sa vo vnútri kšeftuje.
„Žiaľ, ako všade, kde je v tvrdých podmienkach pokope veľmi veľa ľudí, aj tu vznikla akási mafia,“ opisuje situáciu spolupracovník Caritasu Peter Hajdin. Ak má pomoc skončiť tam kde má, je potrebné odovzdávať dary priamo rakúskej organizácii, ktorá zbierku roztriedi a rovnomerne rozdistribuuje.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu

Beata
Balogová
