BRATISLAVA. Hoci Európa zažila prelomový víkend v riešení krízy utečencov, problémy sa nekončia. Tri dni pred rokovaním o ďalšom návrhu povinných kvót sú krajiny v postoji k utečencom stále nejednotné.
Kým tisícky utečencov vítali Mníchovčania potleskom a Viedenčania hromadnou pomocou, viacerí politici zaujali striktnejší postoj.
Bez zhody zostali aj sobotné neformálne rokovania ministrov zahraničia EÚ, ktoré označila šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová za „zložité“.
Sankcie za odmietnutie?
Na zásadnom odmietaní ďalších utečencov naďalej zotrváva s ďalšími krajinami V4 aj Slovensko. „My nie sme schopní integrovať Rómov, tak sa netvárme, že sme schopní integrovať niekoho, kto sem príde s úplne iným náboženstvom a tradíciami,“ vyhlásil premiér Robert Fico v rozhlasovej relácii Sobotné dialógy.
Dnes sa má Fico stretnúť s rakúskym kancelárom Wernerom Faymannom. Majú hovoriť aj o vyhlásení rakúskej ministerky vnútra Johanny Miklovej-Leitnerovej, podľa ktorej ak niektoré krajiny s utečencami nepomôžu, mohli by prípadne prísť aj o eurofondy.
Proti sú aj Zeman a Klaus
Aj keď podľa Mogheriniovej žiadna krajina EÚ nemôže predstierať, že sa jej terajšia kríza netýka, Fico žiada migrantov rozlišovať. Rozdiel je podľa neho medzi tými, ktorí sú ohrození na živote a medzi ekonomickými utečencami.
Za hlavnú príčinu silnej vlny migrácie označil Fico najmä destabilizáciu krajín ako Líbya či Sýria. Situáciu tam preto podľa neho treba riešiť vojensky. Ak na to OSN dá mandát, zapojiť by sa podľa neho malo aj Slovensko.
V odmietaní utečencov Slovensko nie je samo. Český prezident Miloš Zeman podporil iniciatívu svojho predchodcu Václava Klausa. Ten rozbehol petíciu, ktorá odmieta kvóty a vyzýva vládu, aby zabezpečila hranice všetkými prostriedkami.
Utečenecká kríza - víkendové fakty
Rakúski dobrovoľníci zorganizovali v nedeľu konvoj áut a mikrobusov na odvoz zvyšných utečencov z Maďarska. Do Budapešti k železničnej stanici Keleti sa vydalo okolo 200 vozidiel. Autá boli plné balíčkov pre utečencov a v mnohých boli aj detské sedačky. Maďarská strana nedala jednoznačnú odpoveď na otázku, či proti konvoju zasiahne.
Úrady najväčšej nemeckej spolkovej krajiny Bavorsko dnes vyzvali ostatné časti Nemecka na pomoc pri vyrovnávaní sa s prílevom migrantov, ktorých tam len v priebehu soboty prišlo približne 7000, uvádza agentúra AP. Hovorkyňa vlády v Hornom Bavorsku Simone Hilgersová uviedla, že počas dnešného dopoludnia dorazilo do Mníchova približne 1360 migrantov a v priebehu dňa sa očakáva príchod ešte asi 4000 ďalších.
Pobrežná stráž zachránila včera 114 sýrskych utečencov z rybárskej lode, ktorá sa ocitla v núdzi pri brehoch Cypru. Utečenci novinárom povedali, že každý musel za cestu zo Sýrie do Talianska zaplatiť 4000 dolárov. Polícia v tejto súvislosti zatkla troch pašerákov.
Pápež František v nedeľu vyzval katolíkov v Európe, aby pomohli utečencom. „Všetky farnosti, náboženské obce, kláštory a svätyne celej Európy, prijmite každá jednu rodinu,“ apeloval pápež podľa agentúry Reuters. Takéto gesto solidarity by sa týkalo desaťtisícok rodín: len v Taliansku je vyše 25tisíc a v Nemecku viac ako 12tisíc farností. V Česku ich je 2418 a na Slovensku 1514.
- Brusel má čas
Napriek rastúcemu tlaku na usporiadanie mimoriadneho summitu EÚ o utečencoch sa takáto schôdzka neplánuje. Včera to povedal hovorca predsedu Európskej rady Donalda Tuska. Problematika migrácie bude na programe až na samite 15. a 16. októbra. Rakúsky kancelár Werner Faymann v nedeľu uviedol, že vrcholná schôdzka musí byť ešte v septembri.
Na jasný postoj k prerozdeľovaniu utečencov v EÚ vyzval včera nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú bavorský premiér Horst Seehofer (CSU). „Nemecko nemôže natrvalo prijímať takmer všetkých utečencov,“ povedal.
K zrážkam medzi pravicovými a ľavicovými extrémistami došlo v noci na nedeľu pri hlavnej železničnej stanici v Dortmunde, kam mal doraziť vlak s utečencami, informovala agentúra DPA.
V Česku zatiaľ požiadalo o azyl 60 Sýrčanov. Ostatní chcú pokračovať ďalej na západ, hlavne do Nemecka. Oznámil to český minister vnútra Milan Chovanec, ktorý bol s premiérom Bohuslavom Sobotkom na južnej Morave na návšteve zariadenia pre utečencov.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu

Beata
Balogová
