TEXT: Michaela Kušnírová
Ako bude vyzerať práca v najbližších desaťročiach? Môžeme očakávať, že prácu, ako ju dnes poznáme, absolútne zmení nová priemyselná revolúcia?
V súčasnosti nevieme presne povedať, či príde ďalšia priemyselná revolúcia. Je však pravdepodobné, že v priebehu desaťročia alebo niekoľkých málo desaťročí pokrok v oblasti umelej inteligencie či robotiky dosť zásadným spôsobom ovplyvní dopyt po niektorých druhoch profesií. A to najmä tých, ktoré si nevyhnutne nevyžadujú kontakt človek s človekom, alebo tých profesií, ktoré sa dajú automatizovať. Ide napríklad o typické priemyselné džoby. Tie môžu aj úplne vymiznúť.
Čiže na Slovensku sú to najmä práce v automobilovom priemysle?
Všetky priemyselné práce. To znamená aj z iných odvetví priemyslu od hutníctva až po elektroniku. Jednoduchšie je možno povedať, aké pozície vývoj technológií ovplyvní menej.
[content type="citation"]Nemusí to hneď znamenať robotický komunizmus, ale aj súčasný systém sociálnej podpory financovaný najmä zrážkami zo mzdy by prestal dávať zmysel.[/content]
Ktoré to sú?
Tie, čo si vyžadujú priamy kontakt s ľuďmi ako napríklad masér či psychoterapeut. A potom veľmi komplikované profesie, riadenie ľudí, organizácií. Ak totiž nedôjde k zásadnému prelomu v oblasti umelej inteligencie, tak aj o desať rokov budú typy úloh, ktoré si vyžadujú všeobecný prehľad, kreativitu alebo vysoké kognitívne zručnosti, ktoré ešte naše počítače či roboty nedokážu zvládnuť.
Mala by vláda nejako riešiť, že niektorí ľudia budú technologickým vývoj nahradené strojmi alebo je to len prirodzený vývoj?
Z hľadiska politiky je to najmä redistribučný problém. U ľudí v odvetviach, ktoré budú priamo súťažiť s robotmi či umelou inteligenciou, bude tlak na to, aby boli nižšie mzdy a zamestnanosť. Naopak, bude väčší dopyt po práci, ktorá sa strojmi nahradiť nedá, preto tam bude pracovať viac ľudí za vyššie mzdy. Rovnako pravdepodobne porastú príjmy vlastníkov kapitálov oproti zamestnancom. Pričom už dnes je na Slovensku