- Na použitie softvéru na odpočúvanie dát bude treba súhlas súdu.
- Vývojárom bezpečnostného softvéru sa sťaží práca.
- Nahrávku odpočúvaného hovoru budú môcť posunúť aj CIA.
- Zákon umožní odpočúvanie hovorov a dát aj v cudzine.
BRATISLAVA. Smer v zákone o odpočúvaní dovolí tajným službám, polícii a colníkom, aby odpočúvali nielen telefonáty, ale napríklad aj e-mail či internetový hovor cez Skype, alebo aplikáciu Google Hangouts.
Vôbec prvýkrát sa totiž do zákona dostane zmienka, že informačno-technickým prostriedkom môže byť aj „softvér používaný utajeným spôsobom na získavanie obsahu správ prenášaných cez elektronické komunikačné siete“.
V praxi tak budú môcť tajné služby odchytávať dáta prenášané cez wi-fi siete. Alebo vytvárať malware, teda škodlivý kód, napríklad pre servery, aby cezeň dokázali odchytávať aj dáta, ktoré sa šíria v kábloch.
Na všetko budú potrebovať súhlas súdu tak, ako teraz pri odpočúvaní hovorov.
Idú s dobou, pravidlá chýbali
Ministerstvo vnútra odôvodňuje túto zmenu technologickým pokrokom, keď priekupníci či teroristi sa čoraz častejšie dorozumievajú cez internet.
Slovenské tajné služby doteraz v zákonoch nemali vyriešené odchytávanie dát.
Na Slovenskú informačnú službu pritom padá podozrenie, že aj bez toho v rokoch 2011 až 2013 zaplatila 5,3 milióna eur za softvér na sledovanie počítačových sietí.
Informáciu zverejnil server Wikileaks.org, ale tajná služba to poprela.
Sťažia prácu počítačovým expertom
V zákone o odpočúvaní Smer zároveň zakáže, aby ktokoľvek okrem tajných služieb, polície a colníkov nielen používal informačno-technické prostriedky, ale čo i len mal ich v držbe.