SME

Ficov postoj k utečeneckej kríze Kiska nezmenil

Slovensko ani Česko nenašli s Rakúskom spoločnú reč pri povinných kvótach. Zhodli sa však na lepšej ochrane schengenskej hranice.

Robert Fico na rokovaní s rakúskym kancelárom Wernerom Faymannom (vľavo) a českým premiérom Bohuslavom Sobotkom (vpravo).Robert Fico na rokovaní s rakúskym kancelárom Wernerom Faymannom (vľavo) a českým premiérom Bohuslavom Sobotkom (vpravo). (Zdroj: SME - JOZEF JAKUBČO)

Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom.

BRATISLAVA. Premiér Robert Fico naďalej trvá na spoločnom závere krajín Visegrádskej štvorky, ktoré sa dohodli na odmietnutí povinných kvót. Predbežný návrh Európskej komisie však hovorí o tom, že Slovensko by malo prijať 1505 žiadateľov o azyl. Osamotený postoj V4 tak pri konečnom rozhodnutí Európskej komisie zavážiť nemusí.

V otázke povinných kvót Fico a český premiér Bohuslav Sobotka nenašli zhodu s rakúskym kancelárom Wernerom Faymannom, podľa ktorého sú záväzné kvóty jediným riešením, ako si Európa môže poradiť s náporom utečencov. Faymann to oznámil po spoločnom pondelňajšom rokovaní.

SkryťVypnúť reklamu

Rakúsko pritom patrí medzi krajiny, ktoré sú najviac zaťažené utečeneckou krízou.

Kliknite pre zväčšenie

Budú povinné kvóty?

Európska komisia uvažuje o povinnom prerozdeľovaní žiadateľov o azyl. Podľa predbežnej správy, ktorá prenikla na verejnosť, by Slovensko malo prijať 1505 utečencov. Informáciu zverejnil holandský denník Volkskrant, ktorý sa odvolal na zdroje z Európskej komisie.

Fico ani Sobotka predbežný návrh Európskej komisie komentovať nechceli.

„Povinné kvóty vnímam ako politický moment, ktorý zasa niekto vytiahol ako čarovnú kartu, ktorá má vyriešiť problém migrácie,“ povedal Fico. Sú podľa neho iracionálne, pretože žiadatelia o azyl nechcú zostať na Slovensku a krajina nemá žiadne nástroje na ich udržanie.

K údajnému prijatiu vyše 1500 utečencov povedal, že oficiálne čísla neexistujú a Slovensko bude naďalej proti kvótam aj v Bruseli.

SkryťVypnúť reklamu

Zhoda pri Schengene

Všetci traja premiéri sa zhodli, že treba lepšie chrániť vonkajšiu schengenskú hranicu. Fico pripustil, že v hre je aj vojenská pomoc. Ak bude treba, Slovensko je ochotné prispieť na ochranu hraníc Talianska, Maďarska či Grécka finančne aj materiálne.

Zhoda premiérov panovala aj pri zriadení bezpečnostných zón, takzvaných hotspost. Ide o prvé záchytné tábory v krajinách, cez ktoré sa utečenci dostávajú do Európy a čelia ich najväčšiemu náporu. Utečenci by mali v týchto táboroch podľa Fica prechádzať aj dôsledným preverovaním, či ide o vojnových utečencov alebo ekonomických migrantov.

Pri pomoci utečencom musí Európa rozlišovať medzi tými, ktorí si zachraňujú holé životy, a tými, ktorí prichádzajú z ekonomických dôvodov, zhodli sa všetci traja premiéri.

SkryťVypnúť reklamu

Fico priznal, že o utečeneckej kríze, ktorá sa stala celosvetovým problémom, telefonoval aj s generálnym tajomníkom OSN Pan Ki­munom. V najbližších dňoch čaká podobný telefonát aj Sobotku.

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (za Smer) vystupuje pri povinných kvótach v porovnaní s Ficom zmierlivejšie. Po sobotňajších neformálnych rokovaniach ministrov zahraničných vecí Európskej únie povedal, že nie je proti povinným kvótam.

Viac do Gabčíkova?

Faymann prezradil, že Slovensko na rozdiel od povinných kvót zmenilo svoj postoj pri pomoci azylantom z Rakúska, ktorí majú prísť do Gabčíkova. „Solidarita Slovenska bude väčšia než 500 prijatých utečencov,“ povedal po rokovaní Faymann.

Fico to nepotvrdil a zopakoval, že dohoda sa týka prijatia 500 utečencov do Gabčíkova, ktorí budú na Slovensku len dočasne.

SkryťVypnúť reklamu

Dohoda s rakúskou stranou hovorí o dvoch rokoch, toto obdobie sa však môže predĺžiť. Podľa neoficiálnych informácií majú prví azylanti z Rakúska prísť do Gabčíkova už tento týždeň.

Prečítajte si tiež: Kiska sa vymedzil voči Ficovi: Postoj k utečencom určí charakter Slovenska Čítajte 

Kiska v opozícii Ficovi

Prezident Andrej Kiska vo svojom vyhlásení k utečeneckej kríze naopak povedal, že verí v spoločnú dohodu na európskej úrovni.

Postoj Slovenska k utečencom podľa neho určí charakter krajiny. Kiska reagoval aj na strach ľudí z toho, že ich prijatie môže rozvrátiť bezpečnosť krajiny.

„Pokiaľ som informovaný, neexistuje žiadny takýto oficiálny štátny dokument, analýzy alebo správy, ktoré by toto potvrdzovali,“ povedal Kiska. Na Slovensku bolo aj viac než desaťtisíc žiadateľov o azyl a štát ich podľa prezidenta dokázal zvládnuť.

Kiskov postoj je tak v protiklade k premiérovi, ktorý viackrát varoval, že s príchodom utečencov na Slovensko môže prísť aj terorizmus.

SkryťVypnúť reklamu

Kiska nepriamo reagoval aj na Ficov výrok z víkendovej relácie Sobotné dialógy. „Trpí hladom ten, kto nájde päť tisíc eur na pašeráka? Pozrite, koľko je tam mladých mužov, ktorí prichádzajú hľadať si prácu, je ich medzi nimi 90 percent,“ vyhlásil Fico.

Takmer každý by v strachu o svoj život podľa prezidenta neváhal vynaložiť všetky prostriedky na svoju záchranu.

Anketa

Čo povedali o utečeneckej kríze slovenskí politici

Andrej Kiska, prezident SR, 7. septembra 2015

Našu krajinu nemôže ohroziť prijatie ľudí, ktorí by predstavovali niekoľko stotín percent našej populácie. Na Slovensku už dnes žije niekoľko tisíc ľudí z iných kultúr. A dobre s nimi nažívame.

Robert Fico, premiér, 5. septembra 2015

Trpí hladom ten, kto nájde 5000 eur na pašeráka? Pozrite, koľko je tam mladých mužov, ktorí prichádzajú hľadať si prácu, je ich medzi nimi 90 percent

SkryťVypnúť reklamu

Miroslav Lajčák, minister zahraničných vecí, 2. septembra 2015

Musíme sa však sústrediť aj na to, ako sa vysporiadame s príčinami a nie iba s následkami krízy. Dôležité sú aj ekonomické, sociálne či bezpečnostné aspekty

Robert Kaliňák, minister vnútra, 19. jún 2015

Akékoľvek kvóty nie sú o tom, či im chcete alebo nechcete dať povolenie. Je to o tom, že dáte zelenú prevádzačom, ktorí ich prevedú do Európy.

Ján Figeľ, predseda KDH, 6. septembra 2015

Musíme to preto riešiť kompaktne. Ak to nebude témou Bezpečnostnej rady OSN, na čo ju máme? Na miléniové ciele? Čo robí Liga arabských štátov, keď Arabi utekajú zo svojich krajín? Čo robí Africká únia? Mnohé témy sa dajú riešiť len na územiach, kde vznikajú konflikt.

Bela Bugár, predseda Mosta-Híd, 18. júla 2015

SkryťVypnúť reklamu

„Väčšina sa totiž bojí niečoho, čo môže prísť zo zahraničia. Viacerí politici sledujú prieskumy verejnej mienky, a ak na základe nich zistia, že ľudia sú proti utečencom, tak sú aj oni proti. To je však nebezpečné.

Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 943
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 346
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 721
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 080
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 142
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 999
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 2 927
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 444
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Slovenská tenistka Rebecca Šramková.

Ak sa nezmenia nominácie, v Bratislave si slovenská singlová jednotka Rebecca Šramková zmeria sily s Dánkou Clarou Tausonovou a Američankou Jessicou Pegulovou.


SITA
Carlos Sainz.

V talianskom tíme pôsobil od roku 2021 do konca minulej sezóny ako tímový kolega Charlesa Leclerca.


SITA
Slovenský futbalista Peter Pekarík.

Stále má chuť hrať za reprezentáciu.


Kevin De Bruyne

V klube pôsobil od augusta 2015.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu