BRATISLAVA. Pri budovaní občianskej spoločnosti na Slovensku výrazne pomohli americké nadácie, ktoré nám v prvých rokoch po nežnej revolúcii poskytli lektorov, metodiky a peniaze potrebné na vytvorenie základov tretieho sektora.
Prvú polovicu z 26-tich slobodných rokov sa tretí sektor u nás profesionalizoval zväčša podľa amerického modelu založenom na dôvere, pomoci, multikulturalizme a dobrovoľníctve.
Obdobie mäkkých projektov
Ako hodnota sa cenila verejná podpora organizácií a ochota ľudí pomôcť dobrovoľníckou prácou. Cieľom bolo scitlivenie postojov ľudí voči slabým, menšinám, kultúre, prírode.
Donori sa zaujímali o efektívnosť využitia prostriedkov, ale najmä o výsledky a ich dopady na cieľovú skupinu – ľudí, komunity, spoločnosť.
Košická organizácia ETP Slovensko je jednou z prvých slovenských neziskoviek. V prvých rokoch organizovala tréningy v oblasti ochrany životného prostredia, neskôr začala pomáhať v segregovaných rómskych komunitách.
Má výsledky v terénnej sociálnej práci, vlastné komunitné centrá, vzdelávacie programy, sporiace programy na podporu zlepšenia kvality bývania.
„Naše odporúčania na zmeny v legislatíve pravidelne odovzdávame zodpovedným úradníkom ministerstiev a postupy, ktoré sme overili v rómskych komunitách sú dnes súčasťou opatrení sociálnej politiky štátu,“ uvádzajú na webovej stránke organizácie.
Okrem rómskych občanov pomáha ETP Slovensko aj utečencom v Evakuačnom tranzitnom centre v Humennom.
Stvrdli projekty aj ľudia
Aktuálna utečenecká kríza preveruje postoje a ľudskosť každého občana našej krajiny. Preveruje aj osobnosť každého politika, ktorý sa podieľa na riadení spoločnosti.
Premiér Robert Fico sa dlho vyjadruje na adresu utečencov znevažujúco a bez kúska empatie. Dnes zaútočil aj na hlavu štátu.
„Viete, keď nemáte za nič zodpovednosť, tak môžete mať všelijaké vyhlásenia,“ uviedol Fico v reakcii na dnešné vyhlásenie prezidenta Andreja Kisku k utečencom a migrácii.
Ombudsmanka Jana Dubovcová bola dnes nútená vydať pokyn na preskúmanie postupu polície voči utečencom v záchytnom tábore Medveďov.
„Právnici a právničky začali prieskum dnes v popoludňajších hodinách priamo v záchytnom tábore Medveďov,“ informoval agentúru Sita ombudsmankin poradca pre médiá a komunikáciu Ján Glovičko.
Prezident z amerického cesta
Prezident vyzval ľudí, aby netolerovali heslá o bielom Slovensku, uvádza dnes agentúra Tasr. Podľa Andreja Kisku treba na Slovensku pokračovať v diskusii o utečeneckej kríze.
"Nie pre kvóty a solidaritu medzi krajinami v Európskej únie, ale kvôli ľudským bytostiam, ktoré potrebujú pomoc a aj kvôli nám samým," uviedol v dnešnom vyhlásení.
Ako pripomenul, pre mnohých ľudí, ktorí opúšťajú svoje krajiny, ide o otázku života a smrti, ale v prípade Slovenska ide o jeho srdce a charakter.
"Akou krajinou chceme byť a čo sme ochotní pre ňu spraviť. Zápas o náš vlastný charakter, o srdce nášho Slovenska prehráme, ak nebudeme ako občania a politici rozlišovať medzi strachom z neznámeho a otvorenou nenávisťou, pohŕdaním ľudskými životmi, extrémizmom, xenofóbiou a fašizmom," upozornil prezident.
Slávka Mačáková: Sme schopní utečencom pomôcť
Včera zverejnilo ETP Slovensko pozvanie pre každého, kto sa chce presvedčiť o práci s klientmi komunitných centier alebo Evakuačného tranzitného centra v Humennom, v ktorom poskytujú pod ochranou UNHCR komplexné služby utečencom.
„Pozývame Vás na návštevu do našich komunitných centier aj na návštevu do Evakuačného tranzitného centra v Humennom. Príďte, pozhovárajte sa s nami, s našimi klientmi a presvedčíte sa sami," píše riaditeľka ETP Mačáková.
"Sme schopní a dokážeme integrovať nielen rómskych spoluobčanov, ale aj poskytnúť potrebnú pomoc a komplexné služby utečencom,“ dodáva svoje presvedčenie vyplývajúce zo skúseností z dlhoročnej práce s ľuďmi v núdzi.
Dvetisíc kilometrov peši
Príbeh utečenca z Evakuačného tranzitného centra v Humennom Faisala Jeilani Mohameda.
„Jedného dňa som sa vrátil zo školy a všetci sme museli utekať, lebo sa práve začalo vojnové bombardovanie. Bolo to v roku 1991. Celá rodina sme sa uchýlili do bezpečnej krajiny,“ rozhovoril sa Faisal Jeilani Mohamed.
Odmalička túžil byť lekárom a pomáhať ľuďom. Ešte nechodil do školy, keď sa musel zmieriť s veľkým smútkom po úmrtí milovaného strýka. „Rodina nezohnala preňho lekára,“ vysvetlila mu matka. Vtedy si zaumienil, že sa stane lekárom. Vzdelanému otcovi sa chlapcovo odhodlanie páčilo a viedol ho k tomu, aby sa premenilo na skutočnosť. Lenže vojna v krajine pozatvárala univerzity a nebolo ľahké vyštudovať medicínu.
Faisal si našiel spôsob – odišiel študovať na Ukrajinu na Bukovinskú univerzitu a naozaj sa stal lekárom. Ukrajinské úrady absolventov vysokoškolského štúdia okamžite odosielali do domovskej krajiny, avšak Faisal sa nechcel a nemohol vrátiť do Somálska. Vedel, že by to bolo preňho životne nebezpečné, pretože tamojší režim nedôveruje ľuďom, ktorí žili v inej krajine, podozrieva ich, že už sa zmenila ich mentalita a zmenu prenesú na iných. Neostávalo mu iné, ako dostať sa z Ukrajiny ilegálne. Prekročil zelenú hranicu na slovenské územie, kde mu udelili doplnkovú ochranu na jeden rok.
www.etp.sk/aktuality

Beata
Balogová
