SME

Utečenci nám strhli masku. Je Slovensko občianskou spoločnosťou?

Po našom vstupe do Európskej únie sa americkí donori presunuli do iných krajín s tým, že Slovensko už má naštartovanú občiansku spoločnosť.

Prezident Andrej Kiska sa zdraví s rómskym dievčatkom počas návštevy obce Spišský Hrhov pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov 8. apríla 2015.Prezident Andrej Kiska sa zdraví s rómskym dievčatkom počas návštevy obce Spišský Hrhov pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov 8. apríla 2015. (Zdroj: Ilustračné TASR/Oliver Ondráš)

BRATISLAVA. Pri budovaní občianskej spoločnosti na Slovensku výrazne pomohli americké nadácie, ktoré nám v prvých rokoch po nežnej revolúcii poskytli lektorov, metodiky a peniaze potrebné na vytvorenie základov tretieho sektora.

Prvú polovicu z 26-tich slobodných rokov sa tretí sektor u nás profesionalizoval zväčša podľa amerického modelu založenom na dôvere, pomoci, multikulturalizme a dobrovoľníctve.

Obdobie mäkkých projektov

Ako hodnota sa cenila verejná podpora organizácií a ochota ľudí pomôcť dobrovoľníckou prácou. Cieľom bolo scitlivenie postojov ľudí voči slabým, menšinám, kultúre, prírode.

SkryťVypnúť reklamu

Donori sa zaujímali o efektívnosť využitia prostriedkov, ale najmä o výsledky a ich dopady na cieľovú skupinu – ľudí, komunity, spoločnosť.

Košická organizácia ETP Slovensko je jednou z prvých slovenských neziskoviek. V prvých rokoch organizovala tréningy v oblasti ochrany životného prostredia, neskôr začala pomáhať v segregovaných rómskych komunitách.

Má výsledky v terénnej sociálnej práci, vlastné komunitné centrá, vzdelávacie programy, sporiace programy na podporu zlepšenia kvality bývania.

„Naše odporúčania na zmeny v legislatíve pravidelne odovzdávame zodpovedným úradníkom ministerstiev a postupy, ktoré sme overili v rómskych komunitách sú dnes súčasťou opatrení sociálnej politiky štátu,“ uvádzajú na webovej stránke organizácie.

Okrem rómskych občanov pomáha ETP Slovensko aj utečencom v Evakuačnom tranzitnom centre v Humennom.

SkryťVypnúť reklamu

Stvrdli projekty aj ľudia

Aktuálna utečenecká kríza preveruje postoje a ľudskosť každého občana našej krajiny. Preveruje aj osobnosť každého politika, ktorý sa podieľa na riadení spoločnosti.

Premiér Robert Fico sa dlho vyjadruje na adresu utečencov znevažujúco a bez kúska empatie. Dnes zaútočil aj na hlavu štátu.

„Viete, keď nemáte za nič zodpovednosť, tak môžete mať všelijaké vyhlásenia,“ uviedol Fico v reakcii na dnešné vyhlásenie prezidenta Andreja Kisku k utečencom a migrácii.

Ombudsmanka Jana Dubovcová bola dnes nútená vydať pokyn na preskúmanie postupu polície voči utečencom v záchytnom tábore Medveďov.

„Právnici a právničky začali prieskum dnes v popoludňajších hodinách priamo v záchytnom tábore Medveďov,“ informoval agentúru Sita ombudsmankin poradca pre médiá a komunikáciu Ján Glovičko.

SkryťVypnúť reklamu

Prezident z amerického cesta

Prezident vyzval ľudí, aby netolerovali heslá o bielom Slovensku, uvádza dnes agentúra Tasr. Podľa Andreja Kisku treba na Slovensku pokračovať v diskusii o utečeneckej kríze.

"Nie pre kvóty a solidaritu medzi krajinami v Európskej únie, ale kvôli ľudským bytostiam, ktoré potrebujú pomoc a aj kvôli nám samým," uviedol v dnešnom vyhlásení.

Ako pripomenul, pre mnohých ľudí, ktorí opúšťajú svoje krajiny, ide o otázku života a smrti, ale v prípade Slovenska ide o jeho srdce a charakter.

"Akou krajinou chceme byť a čo sme ochotní pre ňu spraviť. Zápas o náš vlastný charakter, o srdce nášho Slovenska prehráme, ak nebudeme ako občania a politici rozlišovať medzi strachom z neznámeho a otvorenou nenávisťou, pohŕdaním ľudskými životmi, extrémizmom, xenofóbiou a fašizmom," upozornil prezident.

SkryťVypnúť reklamu

Slávka Mačáková: Sme schopní utečencom pomôcť

Včera zverejnilo ETP Slovensko pozvanie pre každého, kto sa chce presvedčiť o práci s klientmi komunitných centier alebo Evakuačného tranzitného centra v Humennom, v ktorom poskytujú pod ochranou UNHCR komplexné služby utečencom.

„Pozývame Vás na návštevu do našich komunitných centier aj na návštevu do Evakuačného tranzitného centra v Humennom. Príďte, pozhovárajte sa s nami, s našimi klientmi a presvedčíte sa sami," píše riaditeľka ETP Mačáková.

"Sme schopní a dokážeme integrovať nielen rómskych spoluobčanov, ale aj poskytnúť potrebnú pomoc a komplexné služby utečencom,“ dodáva svoje presvedčenie vyplývajúce zo skúseností z dlhoročnej práce s ľuďmi v núdzi.

Dvetisíc kilometrov peši

Príbeh utečenca z Evakuačného tranzitného centra v Humennom Faisala Jeilani Mohameda.

SkryťVypnúť reklamu

„Jedného dňa som sa vrátil zo školy a všetci sme museli utekať, lebo sa práve začalo vojnové bombardovanie. Bolo to v roku 1991. Celá rodina sme sa uchýlili do bezpečnej krajiny,“ rozhovoril sa Faisal Jeilani Mohamed.

Odmalička túžil byť lekárom a pomáhať ľuďom. Ešte nechodil do školy, keď sa musel zmieriť s veľkým smútkom po úmrtí milovaného strýka. „Rodina nezohnala preňho lekára,“ vysvetlila mu matka. Vtedy si zaumienil, že sa stane lekárom. Vzdelanému otcovi sa chlapcovo odhodlanie páčilo a viedol ho k tomu, aby sa premenilo na skutočnosť. Lenže vojna v krajine pozatvárala univerzity a nebolo ľahké vyštudovať medicínu.

Faisal si našiel spôsob – odišiel študovať na Ukrajinu na Bukovinskú univerzitu a naozaj sa stal lekárom. Ukrajinské úrady absolventov vysokoškolského štúdia okamžite odosielali do domovskej krajiny, avšak Faisal sa nechcel a nemohol vrátiť do Somálska. Vedel, že by to bolo preňho životne nebezpečné, pretože tamojší režim nedôveruje ľuďom, ktorí žili v inej krajine, podozrieva ich, že už sa zmenila ich mentalita a zmenu prenesú na iných. Neostávalo mu iné, ako dostať sa z Ukrajiny ilegálne. Prekročil zelenú hranicu na slovenské územie, kde mu udelili doplnkovú ochranu na jeden rok.

SkryťVypnúť reklamu

www.etp.sk/aktuality

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 075
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 964
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 034
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 881
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 845
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 3 029
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 598
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu