BRATISLAVA. Disciplinárne konanie voči poslancovi Národnej rady sa má automaticky zastaviť zo zákona, ak Mandátový a imunitný výbor Národnej rady nedokáže nadpolovičnou väčšinou hlasov prítomných poslancov schváliť trest ani zastavenie konania.
S novým postupom počíta návrh novely rokovacieho poriadku od Petra Pellegriniho, Miroslava Číža a Jany Laššákovej (všetci Smer), ktorí právnu normu predložili na septembrovú schôdzu parlamentu.
Trojica zákonodarcov chce takto riešiť otázku ukončenia takýchto disciplinárnych konaní v prípade, že návrh uznesenia nezíska potrebnú väčšinu. Doterajšia prax výboru totiž bola podľa Smeru taká, že väčšina disciplinárnych konaní sa neskončila prijatím uznesenia. To sa však nepovažovalo za rozhodnutie vo veci.
Pokuta do tisíc eur
Člen zákonodarného zboru podlieha disciplinárnej právomoci národnej rady za výroky pri výkone funkcie poslanca prednesené v Národnej rade alebo v jej orgáne, za porušenie zákazu hlasovať za iného poslanca a za závažné porušenie poslaneckého sľubu.
Disciplinárne konanie sa začína v mandátovom a imunitnom výbore, pričom návrh na jeho začatie môže podať orgán Národnej rady alebo iný poslanec. Mandátový a imunitný výbor môže začať disciplinárne konanie aj na základe vlastného uznesenia.
Novela Pellegriniho, Číža a Laššákovej počíta aj s vyššími pokutami. Za výrok, ktorým poslanec urazí iného člena snemovne či niektorého z ústavných činiteľov a odmietne sa mu ospravedlniť, má hroziť pokuta do 1000 eur. Doteraz to bolo maximálne asi 166 eur (zákon aktuálne hovorí o pokute 5000 Sk).
Novinkou bude aj etický kódex
Tisíceurová pokuta a pokarhanie bude možné aj v prípade hlasovania za iného poslanca. Pri potvrdení závažného porušenia poslaneckého sľubu alebo hlasovania za iného poslanca výbor plénu odporučí, aby poslancovi navrhlo vzdať sa mandátu.
Novinkou v rokovacom poriadku má byť Etický kódex. Ten upravuje princípy a pravidlá správania sa poslanca.
Jeho účelom má byť podpora dôvery verejnosti v čestnosť a dôveryhodnosť práce poslanca a stanovenie základných etických limitov pre konanie členov zákonodarného zboru. Za jeho porušenie bude hroziť pokuta do 500 eur.