V kauze, ktorá takmer položila prvú Ficovu vládu, padol prvý rozsudok

Súd uznal vinným bývalého námestníka Slovenského pozemkového fondu Branislava Brízu, dostal podmienku.

Kauza Veľký Slavkov vtedy spôsobila roztržku vo vláde Roberta Fica a jeho koaličných partnerov Vladimíra Mečiara a Jána Slotu.(Zdroj: FOTO SME/Peter Žákovič)

BRATISLAVA. V jednej z najväčších káuz prvej vlády Roberta Fica týkajúcej sa prevodu pozemkov za takmer 50 milónov eur vo Veľkom Slavkove padol prvý rozsudok. Bývalého námestníka šéfa Slovenského pozemkového fondu Branislava Brízu odsúdili za prečin zneužívania právomoci verejného činiteľa na dvojročnú podmienku.

Bríza mal podľa obžaloby podpísať viacero zmlúv, ktorými umožnil prevod pozemkov pod Tatrami v hodnote 50 miliónov eur. Mali skončiť v rukách firmy GMV blízkej vtedajšej koaličnej strane HZDS. Po prevalení kauzy sa prevod zastavil.

Verdikt zatiaľ nie je právoplatný, obe strany sa môžu odvolať. Bríza sa pojednávania osobne nezúčastnil, súhlasil s konaním v jeho neprítomnosti.

"Základnou otázkou, ktorú musel súd riešiť, bolo, či obžalovaný bol verejným činiteľom, alebo nie. Súd dospel k záveru, že obžalovaný bol verejným činiteľom," povedal sudca okrem iného pri odôvodňovaní rozsudku.

Podľa súdu bolo vykonané rozsiahle dokazovanie či už výsluchom svedkov alebo čítaním listinných dôkazov. "Súd má jednoznačne preukázané konanie obžalovaného," doplnil sudca.

Veľký Slavkov je jednou z najväčších káuz prvej vlády Roberta Fica. Po tom, čo na ňu denník SME upozornil, sa na nej takmer rozpadla koalícia Smeru, HZDS a SNS. Kauza v roku 2007 spustila vážnu koaličnú krízu v prvej vláde Roberta Fica.

Bývalý námestník pozemkového fondu za HZDS zneužil právomocí, keď v apríli 2007 podpísal viacero sporných zmlúv. Prostredníctvom nich umožnil prevod pozemkov pod Tatrami v cene okolo 50 miliónov eur.

Pozemky sa obratom dostali k firme GVM spájanej s HZDS. Po tom, čo na zmluvy upozornil denník SME sa prevod pozemkov zastavil. Štát následne zažalovala za zmarenie investície ďalšia firma, ktorá vraj mala pozemky prisľúbené a chcela tam stavať.

K lukratívnym pozemkom sa sporným riešením reštitúcie takmer dostal podnikateľ Milan Bališ, spájaný s Mečiarovým HZDS. Po prevalení kauzy padol napriek nesúhlasu Vladimíra Mečiara spolu s Brízom aj vtedajší minister pôdohospodárstva za HZDS Miroslav Jureňa. Ten sa okrem kauzy dostal do povedomia tlačovou besedou v maštali.

Chronológia prípadu

26. marca 2012 - Na bývalého nominanta ĽS-HZDS v Slovenskom pozemkovom fonde (SPF) Branislava B. podal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry obžalobu. Branislav B. bol v kauze prevodov pozemkov vo Veľkom Slavkove obvinený zo zneužívania právomocí verejného činiteľa. Nechal vypracovať a podpísal viaceré zmluvy o bezodplatnom prevode vlastníckeho práva k nehnuteľnostiam v katastrálnom území Veľký Slavkov a iných (Vígľaš, Podkonice, Baláže) s reštituentmi napriek tomu, že pri týchto zmluvách nebol dodržaný úradný postup organizačných útvarov SPF pri uzatváraní zmlúv. Následne požiadal o zavkladovanie týchto zmlúv, pričom pri ich vypracovaní uviedol nesprávny dátum ich vypracovania a podpisu tak, aby sa krylo s obdobím jeho poverenia na zastupovanie za generálneho riaditeľa SPF. Branislav B. mal podpisovať zmluvy z pozície námestníka generálneho riaditeľa v období od 29. marca do 10. apríla 2007, keď bol poverený riadením a zastupovaním fondu.

24. februára 2013 - Bývalý námestník SPF Branislav B., údajne zodpovedný za kauzu Veľký Slavkov, sa takmer zbavil trestného stíhania za zneužitie právomocí verejného činiteľa. Po podaní obžaloby Úradom špeciálnej prokuratúry v marci 2012 Okresný súd Bratislava I v júli 2012 trestné stíhanie zastavil. Neboli naplnené zákonné znaky skutkovej podstaty prečinu zneužívania právomocí verejného činiteľa, nakoľko absentovala subjektívna stránka verejného činiteľa.

Potom dostal Krajský súd v Bratislave na stôl odvolanie prokuratúry a rozhodnutie nižšieho súdu v decembri 2012 zrušil.

8. apríla 2013 - Súdny proces s Branislavom B. sa na Okresnom súde Bratislava I nemohol začať. Obžalovaný totiž neprevzal predvolanie na súd a o pojednávaní sa dozvedel neskoro od svojho obhajcu. Súd o tom informoval advokát Roman Maťašovský. Podľa zákona musí obžalovaný dostať predvolanie na súd päť dní vopred. Obhajca sa zaviazal, že predvolanie na najbližšie pojednávanie, ktoré bolo vytýčené na 6. mája, doručí Branislavovi B. osobne. Obžalovaný žije a pracuje v Prahe.

6. mája 2013 - Nedodržanie interných predpisov nie je trestným činom. Myslel si to obvinený Branislav B., ktorý na pojednávanie neprišiel a aj ďalšie prebehnú bez jeho prítomnosti. Podľa jeho obhajcu príde až na posledné pojednávanie. "Nikde v Európskej únii nie je možné považovať porušenie interného predpisu za zneužitie právomoci verejného činiteľa," povedal Branislav B. na výsluchu ešte v marci 2008. Viac vypovedať odmietol napriek tomu, že necelý týždeň predtým policajtom tvrdil, že bude vypovedať, ale musí si z Prahy vyzdvihnúť dokumenty, ktoré by ozrejmili podstatu jeho obhajoby. Na polícii uviedol, že svoje obvinenie v kauze Veľký Slavkov považuje za politickú hru s cieľom očierniť jeho meno a ĽS-HZDS, ktorá ho do SPF nominovala.

"Sám a z vlastnej iniciatívy pripravil zmluvy o prevode vlastníckeho práva na štyroch reštituentov, pričom žiadny z týchto reštituentov si neuplatňoval riadnym úradným postupom na regionálnom odbore žiadosti o uzavretie zmluvy," informovala dozorujúca prokurátorka z Úradu špeciálnej prokuratúry. Okrem dvoch interných predpisov obvinený podľa obžaloby v roku 2007 porušil aj zákon o pozemkových úpravách, štatút SPF a zákon o úprave vlastníckych vzťahov k pôde. Okrem toho údajne žiadal o zavkladovanie týchto zmlúv antedatovaným dodatkami tak, aby sa kryli s obdobím, keď zastupoval vtedajšieho šéfa fondu Františka Hideghétyho.

Prokurátorka súdu predložila nový dôkaz fotokópiu evidenčného lístka, z ktorého vyplýva, že jedna z reštituentiek mala trvalý pobyt v byte matky obžalovaného. Pojednávanie si súd vyhradil na výsluch obžalovaného, keďže však vypovedať odmietol, pojednávanie odročili.

20. júna 2013 - V kauze Veľký Slavkov sa bude pojednávať 4. septembra na Okresnom súde Bratislava I. Na tento termín odročil sudca proces po vypočutí piatich svedkov. Ďalší dvaja predvolaní svedkovia sa na pojednávanie nedostavili, pretože sa ospravedlnili.

4. septembra 2013 - Žiadny zákon nezakazoval, aby sa reštituenti z južného Slovenska mohli stať vlastníkmi pôdy pod Tatrami. Tvrdil to Branislav B., ktorý na pojednávaní po prvý raz vypovedal.

Okrem dvoch interných predpisov obvinený podľa obžaloby v roku 2007 porušil aj zákon o pozemkových úpravách, štatút SPF a zákon o úprave vlastníckych vzťahov k pôde. Kto spomínané zmluvy pripravil, Branislav B. na súde neprezradil. Tvrdil, že ich pripravilo jemu podriadené oddelenie prevodov a prenájmu. Tomu šéfovala Helena Osuská, polícia ju pôvodne tiež obvinila. Branislav B. na otázku prokuratúry, aby vysvetlil, prečo mala jedna z reštituentiek trvalý pobyt u jeho matky, odpovedal, že o tom v čase, keď bol v SPF, nevedel a dozvedel sa to až z novín. Bývalý právnik na pozemkovom úrade v Poprade však tvrdil, že podľa zákona mala oprávnená osoba nárok na náhradný pozemok, pokiaľ možno v tomto istom katastrálnom území, v tej istej výmere, v tej iste bonite a ak je to možné, aj v tej istej obci. Naopak, šéf regionálneho úradu SPF v Prievidzi zase pred súdom uviedol, že bolo možné, aby sa pozemky prideľovali aj v iných okresoch a upravoval to aj interný dokument fondu.

24. októbra 2013 - Pre ospravedlnenú neúčasť advokáta v dôsledku práceneschopnosti Okresný súd Bratislava I odročil hlavné pojednávanie s Branislavom B. Obžalovaný nesúhlasil s procesom bez účasti svojho právneho zástupcu, preto samosudca pojednávanie odročil. V prípade by malo vypovedať ešte minimálne osem svedkov. Väčšina z nich sa na súd dostavila.

27. februára 2014 - Okresný súd Bratislava I vypočul všetkých svedkov a na pojednávaní vykonával posledné dôkazy. Branislav B. najskôr súdu poslal ospravedlnenie, podľa ktorého sa na pojednávaní nezúčastní z rodinných dôvodov. Na začiatku pojednávania jeho obhajca spresnil, že Branislav B. by chcel sám predniesť svoju záverečnú reč.

10. apríla 2014 - Rozsudok nad bývalým námestníkom SPF Branislavom B. v kauze Veľký Slavkov opätovne nepadol. Súd odročil pojednávanie, keďže právny zástupca obžalovaného bol práceneschopný a Branislav B. zase nesúhlasil s pojednávaním bez svojho advokáta.

9. apríla 2015 - Takmer po ročnej prestávke sa malo na Okresnom súde Bratislava I konať pojednávanie v kauze Veľký Slavkov, keď po odstúpení bývalého zákonného sudcu a v súčasnosti obvineného Pavla D. mal v procese pokračovať nový sudca nižšieho bratislavského súdu. Pojednávanie však bolo zrušené.

2. júla 2015 - Pojednávanie v kauze Veľký Slavkov museli odročiť. Na Okresný súd Bratislava I sa nedostavil obžalovaný bývalý námestník Slovenského pozemkového fondu (SPF) Branislav B. Pokračovať sa tak bude až po letných prázdninách.

3. septembra 2015 - Na hlavnom pojednávaní v prípade bývalého námestníka Slovenského pozemkového fondu (SPF) Branislava B. na Okresnom súde Bratislava I odzneli záverečné reči.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 5. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 6. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 7. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 8. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 9. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 10. Jarné prázdniny pri mori?
 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 2. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 5. Dokázali by ste nakúpiť so zavretými očami?
 6. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 7. Stanovisko Klubu pre Bratislavu k zákazu hazardu v Bratislave
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 9. Mesto Medzev v Charte európskych vidieckych obcí
 10. Valentínska nálada v Poluse pokračuje
 1. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 15 894
 2. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 10 931
 3. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord 6 625
 4. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 6 027
 5. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 5 866
 6. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 5 705
 7. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 4 260
 8. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 4 206
 9. Jeden z najkrajších interiérov má Meridiana v Prievidzi 3 577
 10. Jarné prázdniny pri mori? 3 246

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

KOMENTÁRE

Barometer policajnej korupcie? Ako hladko kúpite drogu

Drogový biznis sa globalizuje a digitalizuje.

ŠPORT

Bratia posielajú väčšinu platu rodičom

Synovia majstra sveta prekonali otca.

KOMENTÁRE

Sulíka nahnevali ruské noviny, zastal sa Únie

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ.

Neprehliadnite tiež

Odborníčka: Drogovo závislých ani po rokoch neubúda

Pomáhať závislým od drog môže byť celkom jednoduché. Niekedy stačí sa porozprávať a dať im najavo, že ich život má zmysel.

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

Štátna poisťovňa chce obmedziť liečbu pre ľudí, ktorí strácajú zrak

Všeobecná zdravotná poisťovňa je v niekoľkomiliónovej strate. Šetriť plánuje aj tak, že bude pacientom liečiť iba jedno oko, aj to neskôr a iba dva roky. Sama sa tak plánuje uzdraviť.

Hrnko si vie predstaviť sprísnenie podmienok na odvolávanie premiéra

Poslanec z SNS hovoril o analógii z Weimarskou republikou.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop