BRATISLAVA. Utečenci nie sú zrnká piesku, ryža alebo nejaká komodita, ktorú musíme prerozdeliť. Sú to živí ľudia s väzbami na príbuzných, náboženstvo, kultúru. Vyhlásil v stredu minister vnútra Robert Kaliňák, ktorý vyzval na hľadanie kompromisného riešenia v otázke utečeneckej krízy.
Hľadáme riešenie
Hľadáme riešenie, čo má hlavu a pätu. Kompromisom by mohlo byť podľa Kaliňáka riešenie, aké Slovensko dohodlo s Rakúskom - dočasné umiestnenie azylantov v inom štáte, aby sa uľahčilo štátu, kde žiadajú o azyl.
Migranti by v konečnom dôsledku zostali v štáte, kde o azyl požiadali. „Na konci dňa s kvótami budú najviac nespokojní utečenci a predsa o nich ide,“ myslí si Kaliňák.
Podľa slovenského ministra vnútra to, čo sa stalo v Maďarsku a Rakúsku posledný týždeň, spálilo posledné nádeje, že by kvóty mohli fungovať. Po vyhlásení západných politikov sa zdvihlo 4-tisíc ľudí, porušili všetky pravidlá krajiny, v ktorej boli, presunuli sa do Rakúska a malá časť z nich požiadala o azyl v Rakúsku.
Systém kvót by bol jasný, nesmeli by si vybrať krajiny, kde by šli, pripomenul. Kaliňák nepočul jediný argument, čo by podporil kvóty. Je to nejaká mantra a tvrdohlavo o nej odmietajú diskutovať, dodal.
Juncker potvrdil kvóty: Som na nás hrdýČítajte
KDH s kvótami nesúhlasia
Kresťanskí demokrati nesúhlasia s povinnými kvótami na rozdelenie utečencov do členských krajín EÚ. Apelujú tiež, aby sa dodržiavali pravidlá Schengenu a dôsledná kontrola na vonkajších hraniciach.
"Slovensko pri svojom vstupe muselo investovať veľké prostriedky na zabezpečenie východnej hranice s Ukrajinou, preto SR právom žiada, aby sa hranice Schengenu riadne chránili," povedal predseda KDH Ján Figeľ.
V súvislosti s kvótami uviedol, že neriešia problém zlyhania migračnej a azylovej politiky niektorých štátov Európskej únie. V príhovore Jeana-Clauda Junckera chýbalo Figeľovi pomenovanie riešenia.
"Pokiaľ sa nezasiahne voči genocíde a barbarstvu páchanému Islamským štátom a nebude sa riadne dodržiavať schengenská bezpečnostná politika, tak migračná vlna bude naďalej v Európe narastať," poznamenal Figeľ.
Šéf KDH zároveň zdôraznil, že najviac prenasledovanou skupinou vo vojnou zmietanej Sýrii a Iraku sú kresťania. "Je logickou väčšinová otvorenosť Slovenska pre kresťanských utečencov. Zásadne preto KDH nesúhlasí s výrokom Junckera, že medzi utečencami neexistuje hľadisko viery, pričom navrhuje zároveň povinné kvóty," doplnil Figeľ.
Bugár: Aktívnu pomoc vlády utečencom nevidno
Platné uznesenie parlamentu hovorí podľa predsedu Mosta-Híd Bélu Bugára nielen o odmietnutí kvót, ale aj o aktívnej pomoci vlády pri riešení utečeneckej krízy, ktorú však nevidno.
„Som presvedčený, že musíme byť aktívni a prejaviť solidaritu. Ak Slovensko v roku 2004 vedelo zvládnuť viac ako 10 tisíc žiadateľov o azyl, dokáže zvládnuť aj dnes tento oveľa nižší počet,“ povedal Bugár v stredu pre agentúru SITA.
Premiér by podľa neho zároveň mal prestať označovať utečencov za bezpečnostné riziko a nešíriť atmosféru strachu v spoločnosti.
Bugár tak reagoval na stredajšie vystúpenia šéfa komisie Jeana-Clauda Junckera, ktorý opätovne navrhuje zaviesť systém povinných kvót na rozdelenie migrantov.
Európska komisia navrhuje premiestniť 160-tisíc utečencov, pre Slovensko by núdzová relokácia 120-tisíc utečencov z Grécka, Talianska, Maďarska do ostatných členských štátov znamenala prijatie 1 502 utečencov.
Podľa EK z 1 502 utečencov by sa 195 premiestnilo z Talianska, 631 z Grécka a 676 z Maďarska. Ak tomu prirátame 785 migrantov z májového návrhu, Slovensko by zo 160-tisíc utečencov malo prijať celkovo 2 287 utečencov.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu