SME

Domovníci z rómskych bytoviek vedú ľudí k slušnému bývaniu

Aktivisti z Veľkého Krtíša učia obyvateľov štyroch ulíc, ako si udržať a spravovať bývanie. Dá sa povedať, že zvíťazili nad ohrozeniami zvonka.

Z prízemného rodičovského bytu hľadí Piroška Kállaiová. Podľa nej otec z okna kontroluje všetko, čo sa v okolí deje, občas vybehne von a robí poriadok. V sobotu vonku poriadi. Správanie miestnych sa vraj zlepšilo, aj poriadok v okolí bytoviek.Z prízemného rodičovského bytu hľadí Piroška Kállaiová. Podľa nej otec z okna kontroluje všetko, čo sa v okolí deje, občas vybehne von a robí poriadok. V sobotu vonku poriadi. Správanie miestnych sa vraj zlepšilo, aj poriadok v okolí bytoviek. (Zdroj: Ingrid Ďurinová)

VEĽKÝ KRTÍŠ. V desiatich tehlových bytovkách v centre Veľkého Krtíša je 132 bytov. Domy postavil štát v 50-tych rokoch pre baníkov, ktorí sa zamestnali v miestnych hnedouhoľných baniach.

V starých bytoch druhej a tretej kategórie sa postupne začala sústreďovať miestna rómska komunita. Teraz žije v starých bytovkách 750 zväčša sociálne odkázaných ľudí bez ekonomickej sily potrebnej na ich údržbu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Bežne si zaplatíme správcu, ktorý sa nám postará o komín alebo kanalizáciu, ale títo ľudia nemajú dostupnú takúto službu. Nevedia, ako sa to robí a nevedia to ani zaplatiť,“ uviedla programová manažérka Nadácie Ekopolis Martina Paulíková.

SkryťVypnúť reklamu

Okolie bytových domov je upratané, deti sa hrajú v čistom prostredí a pozorujú dospelých, ktorí riešia opravy a údržbu okolia. Foto I.D

Pomohli aktivisti aj neziskovka

Schátrané bytovky a ich obyvatelia mali zlú prognózu. Nedokázali riešiť dlhy ani svoje náklady za bývanie, nemali nutný prehľad o spotrebe energií, či vody. Bytovky ako celok nemali správcu.

„S výkonom správy domov sme začali v roku 2009. Vychovávame obyvateľov k zníženej spotrebe vody, aby nedopadli tak, ako na Luníku,“ vysvetľuje Janette Knapeková, ktorá domácim pomáha.

Na projekt Trvalá udržateľnosť bývania Rómov vo Veľkom Krtíši získali od Nadácie Ekopolis desať tisíc. Zaviazali sa, že v desiatich bytovkách postupne, podľa záujmu vlastníkov vytvoria samostatné spoločenstvá, vyškolia domovníkov a budú koordinovať nutné opravy domov. Projekt začal v máji a skončí v decembri 2015.

SkryťVypnúť reklamu

Za peniaze od nadácie si zakúpili hlavne materiál na opravy komínov, lavičiek, elektroinštaláciu, maliarske farby a valčeky, plechy do vchodových dverí, žiarovky, prilby či respirátory. Časť peňazí slúži ako motivačná odmena za prácu domovníkov.

Správca bytových domov Adrián Berky ukazuje na komín jednej z bytoviek, ktorý v lete opravili. Foto I.D

Začali s odpisom vody

Pracovníci zaradení do projektu robia každý mesiac odpočty vodomerov, zapíšu ich do tabuľky a vysvetlia rodinám.

„Pri dverách každému jednému povieme, koľko kubíkov vody spotreboval a koľko to bude stáť, určí sa deň platby. Oni si už uvedomujú, že to musia zaplatiť a spotreba klesá,“ uvádza Janette Knapeková.

Adrián Berky robí správcu budov na základe živnosti a zápisnice zo schôdze, kde ho poverili touto úlohou. Vie, že je to pre neho nevýhodné, ale iné riešenie nenašiel.

SkryťVypnúť reklamu

Ako uviedol, je hlavne rád, že pomáha udržať týmto ľuďom bývanie, aby nemuseli skončiť na ulici. Odstrašujúcim príkladom je situácia ľudí z Luníka IX.

Skoro všetci obyvatelia sú na dávkach v hmotnej núdzi, ale aktivisti im dokázali sprostredkovať splátkové kalendáre na dlžné čiastky a postupne ich vedú k ekonomickému premýšľaniu.

Manažérka Programu rozvoja rómskych komunít Nadácie Ekopolis Martina Paulíková vidí projekt odborne garantovanej svojpomoci ako cestu aj pre iné mestá, ktoré majú takéto bytové domy, či už staré alebo nové.

„Keď sa o bytové domy nikto pravidelne nestará, vybývajú sa,“ vníma Paulíková takto postavenú svojpomocnú správu sociálnych bytov ako nevyhnutnosť.


Domovník Bartolomej Štefan, vedľa Janette Knapeková a Martina Paulíková. Foto Ingrid Ďurinová

SkryťVypnúť reklamu

Vyriešili havarijné stavy, rozsvietili svetlo

„Treba povedať, že to boli mestské byty a ich obyvatelia boli vždy vystavení riziku chudoby, tým pádom boli všetky bytovky zadlžené a bola tu vysoká miera neplatičov. Teraz je situácia vyrovnaná, asi polovica sú vlastníci a ostatní nájomníci si byty postupne odkupujú,“ uviedol Adrián Berky.

Keď začali spolu s Janette pracovať s miestnymi obyvateľmi, riešili právne veci, exekúcie a splátkové kalendáre.

„V podstate sa o nich staráme, aby mali dodávku vody, energie, aby nedošlo k havarijným situáciám, aby si upratovali a dodržiavali hygienu,“ vymenúva Adrián Berky.

Projekt je len ďalším krokom k tomu, aby sa naučili samostatne fungovať. Aktivisti veľmi dobre poznajú špecifiká komunity, v ktorej pracujú už od roku 2001.

SkryťVypnúť reklamu

„Nielen v tých situáciách, že sa niečo stane, niečo praskne a treba to opraviť, ale aby postupne nadobudli zručnosť, ako viesť správu bytov, ako si viesť fond, aby neboli závislí na nikom. Nie je cesta stále sa o nich starať, ale naučiť ich aby sa starali sami o seba.“

Prostredie vychováva

Chodby v bytovke maľovali Rómovia svojpomocne. Z projektu dostali farby, valčeky, sádru. Keď si maľovanie dokončil jeden blok, prišli si z druhého bloku pýtať materiál.

„Čudovali by ste sa, ako teraz chodia hore po schodoch. Keď jeden zaškrabne do farby, už to riešia a hneď zatierajú, lebo doma majú odložené zvyšky farieb. Predtým by to určite nerobili,“ opisuje Janette Knapeková.

Bartolomej Štefan robí domovníka a neustále sa školí. Plány opráv má v hlave, ale všetky vykonané činnosti si vedie v zošite. Je tam uvedené, čo sa opravovalo, kedy a kto údržbu vykonal.

SkryťVypnúť reklamu

V letných mesiacoch dalo domácim zabrať podkrovie, kde bol rokmi naukladaný vtáčí trus až do výšky kolien.

„Najprv si chceme spraviť strechu a postupne pôjdeme dole. Už keď bude podkrovie upratané, nakúpi sa zase materiál a bude sa pokračovať ďalej. Potrebujeme dokončiť štyri komíny, a potom k tomu bude ešte prizvaný certifikovaný kominár,“ vysvetľuje domovník Štefan.

Evidencia opráv a odpočtov energií je dokladom pre vyúčtovanie projektu aj súčasťou vzdelávania ku vedeniu správy. Foto I.D

Obyvateľov zapájajú

Podľa Bartolomeja Štefana sa púšťajú iba do takých prác, ktoré vedia spraviť. Na odborné práce hľadajú ľudí s certifikátom.

„Komíny boli v havarijnom stave, ale poškodený je len vonkajšok. Vnútorná vložka je originál. Ak by ich bolo treba rozobrať, sú tu dvaja vyučení kominári, ktorí majú papiere a všetko, tak prídu,“ vysvetľuje legálnosť postupu domovník.

SkryťVypnúť reklamu

Adrián Berky si ľudí z komunity cení, podľa jeho skúseností je medzi nimi veľa odborníkov.

„Šikovní sú, tu len treba využiť ich potenciál. Bezpečnosť práce zachovávame, pri oprave komínov boli viazaní, mali prilby, bezpečnostné respirátory. Vyvrcholením bude revízna správa od kominára.“

Medzi úlohy domovníka patrí aj organizovanie brigád a kontrola dodržiavania poriadku.

„Snažíme sa, aby si zvykli na tieto práce a dostať im do hlavy, že toto všetko nerobia pre druhých, ale sami pre seba. Keď to spravia oni, viac si to vážia,“ povedal Bartolomej Štefan a priznal sa, že predtým uvažoval o tom, že sa odtiaľto odsťahuje.

Teraz sa zameral na mladých ľudí, lebo verí, že ich správanie dokáže ovplyvniť.

Správca A. Berky vysvetľuje, ako postupovali pri oprave elektroinštalácie v bytových domoch. Foto Ingrid Ďurinová

SkryťVypnúť reklamu

Cieľom je samostatnosť a spoločenstvo vlastníkov

„Chceli by sme, aby títo ľudia postupne prevzali celú zodpovednosť za svoje bývanie a aby si to riešili sami,“ vysvetlila dlhodobý zámer iniciatívy Janette Knapeková.

Tí, ktorí sa podieľajú na projekte, by potom získali prácu v nových spoločenstvách, vo výkone správy.

Bude to vyžadovať veľa času, ale postupnou cestou k tomu dôjdeme, myslí si Knapeková. Opiera sa o to, že projekt je vo svojej hlavnej myšlienke zameraný na účasť cieľovej skupiny na riešení svojho problému.

Vchodové dvere bytových domov ošetrili plechovými výplňami. V zábere manažérka Nadácie Ekopolis Martina Paulíková. Foto I. D

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 316
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 820
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 685
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 226
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 739
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 362
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 746
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 553
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Ousmane Dembele oslavuje gól

Víťazný gól strelil Dembele.


a 1 ďalší
Jaroslav Janus s majstrovským pohárom

Napodobnil Dominika Riečického.


TASR
Marek Bartnánus

Za sebou nechal legendu Slovana Richarda Kapuša.


a 1 ďalší
Divadlo Crucible je dejiskom MS v snookri od roku 1977.

Kapacita divadla je menšia než tisíc divákov, čo nedokáže zodpovedať dopytu.


Reuters
SkryťZatvoriť reklamu