BRATISLAVA. Úrad verejného zdravotníctva SR sa v spolupráci s Kanceláriou Svetovej zdravotníckej organizácie WHO na Slovensku zameral na prevenciu uhryznutia kliešťom a chrípky v rómskych komunitách.
V nadchádzajúcom jesennom období rozšíria informačné letáky Ako predísť chrípke a Ako sa chrániť pred kliešťom, ktoré vydajú v slovenskom aj v rómskom jazyku.
Letáky budú uverejnené v tlačenom periodiku Rómsky nový list.
Dostupné sú aj v elektronickej podobe na webových stránkach Úradu verejného zdravotníctva SR. Agentúru Sita o tom informovala hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva SR v Banskej Bystrici Mária Tolnayová.
Letáky zaslali dvanástim regionálnym úradom verejného zdravotníctva, ktoré majú vo svojej územnej pôsobnosti najviac rómskych osídlení a lokalít, splnomocnencovi vlády SR pre rómske komunity Petrovi Pollákovi aj ombudsmanke Jane Dubovcovej.
Následne sa cez pracovníkov uvedených inštitúcií dostanú priamo k ľuďom do rómskych osád.
Študentka loví v tráve kliešte obyčajné (Ixodes ricinus). Slovenská akadémia vied v spolupráci s mestom Trenčín pripravili v roku 2011 náučný chodník s panelmi, ktoré upozorňujú na výskyt kliešťov a riziko nakazenia sa kliešťovou encefalitídou. Foto TASR/R.Stoklasa
"V okresoch Banská Bystrica a Brezno je približne 35 rómskych osád s asi štyritisíc obyvateľmi," povedala vedúca Oddelenia podpory zdravia banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Silvia Kontrošová.
Dodala, že tieto čísla nie sú úplne oficiálne, keďže v obciach je v skutočnosti viac rómskych obyvateľov, ako udávajú matriky podľa trvalého bydliska.
Zmena počasia u mnohých ľudí spôsobuje prepuknutie chrípky. Pri prechádzkach lesom v relatívne priaznivých teplotách zas na ľudí číhajú kliešte, ktoré sú príčinou vážnych chorôb.