SME

Maďarič zrušil povolenie na trvalý vývoz busty pápeža Pavla V.

Cez londýnsku aukčnú sieň Sothebys sa busta dostala do Gettyho múzea v Los Angeles.

Minister kultúry Marek Maďarič.Minister kultúry Marek Maďarič. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Minister kultúry Marek Maďarič zrušil povolenie na trvalý vývoz busty pápeža Pavla V., ktorého autorom je pravdepodobne taliansky barokový sochár Gian Lorenzo Bernini.

"V tejto chvíli beží lehota na vyjadrenie sa žiadateľa o povolenie. Tá vyprší koncom septembra," vysvetlil na rokovaní parlamentného mediálneho výboru, ktorý zobral na vedomie informáciu o vývoji tohto prípadu.

Zrušenie povolenia navrhla Maďaričovi rozkladová komisia ministerstva kultúry, ktorá skúmala dodržanie zákonnosti pri vydávaní povolenia na vývoz do zahraničia.

SkryťVypnúť reklamu

Po tom, ako nadobudne právoplatnosť zrušenie povolenia, dá Maďarič pokyn sekcii legislatívy práva, aby preskúmala možnosti a spôsoby požiadania o návrat busty na Slovensko.

"Je to zložitá otázka a predpokladám, že budeme musieť požiadať o spoluprácu aj externých znalcov," poznamenal.

Vážne pochybenia

Ako pripomenul, v procese povoľovania trvalého vývozu došlo k vážnym pochybeniam konkrétnych ľudí na ministerstve a v komisii na ochranu súčastí kultúrneho dedičstva. Zo svojho postu musela odísť nielen štátna radkyňa, ale aj generálny riaditeľ sekcie kultúrneho dedičstva Pavol Šimunič a odvolaní boli tiež členovia komisie.

Slovensko podľa Maďariča neprišlo o bustu bez ohľadu na to, či ide o originál od Berniniho, alebo nie.

"Táto busta nikdy Slovensku nepatrila, nepatrila ani žiadnej štátnej alebo verejnej inštitúcii. Bol to vždy súkromný majetok, ktorý prešiel z jedných súkromných rúk do druhých. S najväčšou pravdepodobnosťou by sa vlastníctvom SR nestal ani v prípade, ak by vývoz tejto busty nebol povolený," upozornil.

SkryťVypnúť reklamu

Vysvetlil, že podľa zákona, ak štát nepovolí vývoz takéhoto predmetu, je na dobrej vôli vlastníka, či ho ponúkne štátu na odkúpenie. "Ak by tak spravil, je tu otázka, či by sa našla spoločenská a politická vôľa a finančné možnosti, aby štát odkúpil za niekoľko miliónov eur dielo, ktoré nie je slovacikum, ani sa špeciálne neviaže na históriu Slovenska. Dovolím si tvrdiť, že by ani žiadny znalec nevyslovil stopercentnú istotu, že ide o originál," poznamenal.

V prípade, že štát do roka takéto dielo nekúpi, tak ho vlastník môže vyviesť.

Získa ju Slovensko späť?

Nezodpovedaný zostáva spôsob, akým predmetnú sochu nadobudol výtvarník Ernest Zmeták, ktorý ju mal desiatky rokov v súkromnej zbierke. Veľkou otázkou je tiež to, či sa ju Slovensku podarí získať späť.

SkryťVypnúť reklamu

Dielo zverili dediči Zmetáka aukčnej spoločnosti SOGA. Tá ju dvakrát dala do dražby ako bustu pápeža od neznámeho talianskeho sochára. Prvýkrát za 47.000 eur. Vlani v septembri ju nakoniec kúpil Clément Guenebeaud, žijúci v Bratislave, za 24.000 eur.

Ten požiadal ministerstvo kultúry o povolenie na jej trvalý vývoz do zahraničia. Guenebeaud mal v žiadosti uviesť, že dielo má hodnotu približne sedem miliónov eur a pravdepodobne ide o originál od Berniniho.

Sekcia kultúrneho dedičstva zaslala túto žiadosť na odborné posúdenie príslušnej komisii na ochranu súčastí kultúrneho dedičstva. Tá odporučila vydať povolenie. Generálny riaditeľ sekcie kultúrneho dedičstva tak vydal povolenie na trvalý vývoz busty podľa Berniniho.

Štátna radkyňa musela odísť, lebo v liste pre komisiu svojvoľne zmenila, že ide o bustu podľa Berniniho, a nie od Berniniho, ako uviedol Guenebeaud.

SkryťVypnúť reklamu

Cez londýnsku aukčnú sieň Sothebys sa dostala do Gettyho múzea v Los Angeles. Podľa medializovaných informácií ju kúpilo za vyše 30 miliónov eur.

Išlo o arizáciu?

Zmeták ukazoval bustu iba v slabých chvíľach.

Nezaradená poslankyňa Národnej rady Magdaléna Vášáryová si nemyslí, že socha pápeža Pavla V. sa ešte niekedy vráti na Slovensko. A to napriek tomu, že minister kultúryzrušil povolenie na jej trvalý vývoz.

Bustu mal dlhé roky vo svojej súkromnej zbierke výtvarník a zberateľ Ernest Zmeták. "Mal obrovskú zbierku a nikomu sa nepodarilo urobiť jej popis, čím vzniká veľké podozrenie, že aj táto busta je arizácia," upozornila Vášáryová na zasadnutí parlamentného mediálneho výboru.

V tejto súvislosti vyzvala Maďariča, aby sa na Slovensku začal robiť popis arizovaných diel. "Mnohé krajiny to majú," dodala.

SkryťVypnúť reklamu

Poslanec Marián Kvasnička (nezaradený) sa naopak domnieva, že by sa busta mohla zo Spojených štátov vrátiť späť do Európy.

"Ak sa preukáže, že išlo o arizáciu židovského majetku, tak by to Američania museli vrátiť, ak by sa našiel jeho vlastník. To dielo bolo poslednýkrát dražené na konci 19. storočia rakúskym dražiteľom. Z rakúskeho prostredia ho doniesol Zmeták. Takže keby sa našli vlastníci, tak by sa mohlo vrátiť prinajmenšom do strednej Európy," konštatoval.

Poznamenal, že sochu videl niekoľkokrát u Ernesta Zmetáka, ktorý ju mával zakrytú pod stolom. "Ukazoval ju len v slabých chvíľkach," dodal Kvasnička.

tasr

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 985
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 832
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 173
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 432
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 080
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 630
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 226
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 831
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu