Bratislava 31. januára (TASR) - Premiér Mikuláš Dzurinda konal mimoriadne netrpezlivo, keď sa bez predbežných konzultácií vo štvrtok pripojil k výzve lídrov ôsmich európskych krajín, aby Európa podporila USA v snahe o odzbrojenie Iraku, tvrdí podpredseda Smeru pre politické veci Boris Zala.
Dzurinda svojím konaním podľa neho prispel k deleniu Európy a vtiahol krajinu do napätia v EÚ. "Nebojím sa použiť výraz, že je bojachtivý," dodal pre TASR.
Podľa Zalu mohol šéf kabinetu počkať minimálne týždeň, keďže vo štvrtok (6. februára) budú poslanci NR SR na 7. schôdzi rozhodovať o vyslaní slovenskej vojenskej jednotky do Iraku. Pripomenul, že v súčasnej napätej medzinárodnej situácii by bolo vhodné zvážiť aj nemecký návrh riešenia krízy.
Predseda poslaneckého klubu Komunistickej strany Slovenska (KSS) Ivan Hopta ostro odsúdil krok premiéra Mikuláša Dzurindu, ktorý sa pripojil k výzve európskych lídrov na podporu USA proti Iraku a označil ho za príliš osobnú iniciatívu.
"Pán premiér je príliš krvilačný a chce zatiahnuť Slovensko do vojny, s ktorou jeho občania nemajú absolútne nič spoločné. USA v tomto prípade nejde o žiaden boj s terorizmom, ale o ovládnutie bohatých ložísk ropy, ktoré chcú mať pod kontrolou," vyhlásil pre TASR.
Hopta kritizoval premiérovo rozhodnutie aj preto, lebo k nemu došlo skôr, než o tejto otázke rokoval parlament. Dzurindova predčasná iniciatíva podľa neho poškodzuje medzinárodné postavenie SR.
Pripojenie Dzurindu k výzve nechcel hodnotiť podpredseda HZDS pre zahraničné otázky Rudolf Žiak. "Je to iniciatíva lídrov a premiér sa rozhodol ako líder," povedal. Na otázku, či nebolo premiérovo konanie predčasné, odpovedal, že to nebude komentovať.
Predseda slovenskej vlády sa vo štvrtok pripojil k výzve lídrov ôsmich európskych krajín, v ktorej žiadajú Európu, aby podporila Spojené štáty v ich snahách o odzbrojenie Iraku. Urobil tak v telefonickom rozhovore so španielskym premiérom Jose Maríom Aznarom. Výzvu, pod ktorou chýbajú podpisy vrcholných predstaviteľov Francúzska a Nemecka, zverejnil londýnsky denník The Times. Spoločné stanovisko "Europe and America must stand United" podpísal prezident Českej republiky Václav Havel, ostatnými signatármi sú premiéri: Tony Blair (Británia), José María Aznar (Španielsko), José Manuel Barroso (Portugalsko), Silvio Berlusconi (Taliansko), Péter Medgyessy (Maďarsko), Leszek Miller (Poľsko) a Anders Fogh Rasmussen (Dánsko).