Organizátori koncertu v Bratislave veria, že ku konfliktu s extrémistami nedôjde.V Malackách rastie stanový tábor pre 600 ľudí, ministerstvo je na informácie skúpeNiekoľko tisíc ľudí protestovalo v Bratislave proti kvótam
Fakty
Trasa protestu
Protestujúci proti islamizácii sa stretnú pred hlavnou stanicou v Bratislave o 15.00,
odtiaľ sa presunú na Námestie SNP,
Výzva k ľudskosti bude mať koncert na Hviezdoslavovom námestí o 16.00.
BRATISLAVA. Iniciátori Výzvy k ľudskosti v Bratislave sa postupne presúvajú z internetu do ulíc. V Bratislave organizujú koncert Výzva k ľudskosti: Live. Pripoja sa tak k iným mestám v zahraničí, ktoré chcú v sobotu 12. septembra prejaviť solidaritu s utečencami.
Keď si celý svet 20. júna pripomínal svetový deň utečencov, zorganizovali odporcovia islamizácie Európy protest. Tentoraz zvolili rovnakú taktiku. Len niekoľko ulíc od koncertu sa zhromaždia opäť.
„Boli by sme radi, keby táto udalosť nebola o konfrontácii a ukričanosti jednej strany, naopak, chceme ukázať pozitívnosť v peknom a milom meste,“ povedal Martin Dubéci, jeden z organizátorov koncertu.
Vyzdobia mesto
Koncert kapiel, ktoré vystúpia bez nároku na honorár, bude spojený so zbierkou pre utečencov.
Priamo na mieste budú mať účastníci možnosť do zbierky nielen prispieť, ale aj dozvedieť sa viac o činnosti jednotlivých organizácií, prípadne stať sa dobrovoľníkmi.
Na koncerte by sa podľa informácií denníka SME mohol byť aj prezident Andrej Kiska. Organizátori ani jeho kancelária to nevylúčili.
K akcii sa pridalo niekoľko bratislavských prevádzok, ktoré budú účastníkom koncertu ponúkať občerstvenie zadarmo. Ľudí vyzývajú, aby mesto vyzdobili symbolmi Výzvy k ľudskosti v tvare srdca a demonštrovali tak jeho otvorenosť.
„Chceme prezentovať aktivity na pomoc utečencom a demonštrovať tak to, že ľudia sú im otvorení,“ povedal Dubéci.
Konflikty nechcú
Obe podujatia budú na území mestskej časti Bratislava - Staré Mesto. Jej predstavitelia si zavolali organizátorov oboch podujatí nezávisle od seba, aby im vysvetlili ich zodpovednosť za situácie, ktoré môžu nastať, povedala Nora Gubková, hovorkyňa starostu Starého Mesta.
„Počas poučenia organizátorov pochodu proti islamizácii sme ich vyzvali, aby zo sociálnych sietí stiahli všetky prejavy nenávisti pred zhromaždením aj počas neho,“ povedala Gubková. Dodala, že konflikty medzi oboma skupinami by nemali nastať, pretože koncert bude na námestí mimo trasy odporcov islamizácie.
Organizátori koncertu takisto neplánujú robiť žiadnu blokádu ako v minulosti.
Protest v Malackách
Protest proti islamizácii by sa mal z Bratislavy presunúť do Malaciek. Jeho organizátori oznámili mestskému úradu, že predpokladaný počet účastníkov je sto, povedala Ľubica Pilzová, hovorkyňa Malaciek.
V Malackách v súčasnosti vyrastá stanové mestečko približne pre 600 ľudí.
Minister vnútra Robert Kaliňák zo Smeru v stredu osobne prišiel miestnym vysvetliť, že ide len o cvičenie, a nie o utečenecký tábor. „V Malackách sa nepripravuje nijaký pobytový tábor pre azylantov,“ povedala aj Pilzová.
Robili problémy
Prvý pochod proti islamizácii Európy patril medzi najväčšie protesty, aké Bratislava zažila. Zúčastnili sa na ňom aj extrémistickí futbaloví fanúšikovia.
Polícia vtedy zadržala 76 ľudí a obvinila 19 Čechov a 13 Slovákov.
Extrémisti hádzali kamene nielen na policajné autá, ale aj na okoloidúcu sýrsku rodinu, ktorá prišla osláviť promócie svojho syna.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu

Beata
Balogová
