Košice 31. januára (TASR) - Slovenskí občania, ktorí v dobe vstupu SR do Európskej únie budú mať legálny pobyt a zamestnanie v členskej krajine Európskej únie, budú mať rovnaké pracovné práva a podmienky, ako občania danej členskej krajiny.
Po návrate z technických konzultácií v Bruseli, ktorými sa uzavrela príprava východiskového textu Zmluvy o pristúpení k EÚ pre 10 kandidátskych krajín, to dnes pre TASR v Košiciach uviedol hlavný slovenský vyjednávač s EÚ Ján Figeľ. Ako spresnil, prechodný zákaz voľného pohybu pracovných síl sa nebude vzťahovať na občanov, ktorí v dobe vstupu do únie budú disponovať legálnym pracovným kontraktom presahujúcim dobu jedného roka a to ani v krajinách, ktoré inak limit na voľný pohyb pracovných síl budú uplatňovať.
Toto ustanovenie bude podľa hlavného vyjednávača doplnené do záverečného textu prístupovej zmluvy s EÚ. Rada EÚ zapracovala požiadavky Slovenska na zmenu a doplnenie textov okrem slobodného pohybu osôb aj v kapitolách životného prostredia, daní, dopravy a poľnohospodárstva. Podľa Figeľa do textu zmluvy sa v podstate dostali všetky odôvodnené úpravy a spresnenia, ktoré Slovensko požadovalo a ktoré odrážajú výsledky prístupových rokovaní dosiahnuté v decembri v Kodani.
EÚ ukončila prístupové rokovania so Slovenskom, Českou republikou, Maďarskom, Poľskom, Slovinskom, Estónskom, Litvou, Lotyšskom, Maltou a Cyprom 13. decembra 2002 na kodanskom summite. Tieto krajiny sa stanú členmi únie 1. mája 2004 po ratifikácii prístupovej zmluvy, ktorej podpis je naplánovaný na 16. apríla 2003 v Aténach.