SME

Lekárka Križanová: Utrpenie pri zomieraní urýchľuje samo zomieranie

Lekárka Križanová: Utrpenie pri zomieraní urýchľuje samo zomieranie

Onkologický pacient potrebuje zdravotníkov, ktorí by mali na neho čas, a príbuzných, ktorí by mu boli oporou a neklamali mu, hovorí odborníčka Kristína Križanová.

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/6/56/5682966/5682966.jpeg?rev=2" author="" longread-pos="full"]Slovensko hriešne stavilo na spriemyselnenie zdravotníctva.[/content]

Onkologický pacient potrebuje zdravotníkov, ktorí by mali na neho čas, a príbuzných, ktorí by mu boli oporou a neklamali mu, že zomiera, hovorí v rozhovore pre denník SME odborníčka na paliatívnu medicínu, lekárka Kristína Križanová.

TEXT: Ján Krempaský, FOTO SME: Gabriel Kuchta

Rakovinu stále mnoho ľudí považuje za nevyliečiteľnú chorobu. Stretávate sa s tým, že ľudia, ktorým ju diagnostikujú, to vnímajú ako rozsudok smrti?

„Áno, na Slovensku je to tak. U nás čakajú ľudia mnohokrát aj s liečiteľnými nádormi príliš dlho. Kým to nebolí a nerobí problémy alebo nádor nesmrdí, tak neprídu. Myslia si, že keď sa k nádoru dostane vzduch a zoperuje sa, tak pacient väčšinou zomrie.

Mnoho ľudí odkladá návštevu lekára na čas, až keď je to najnevyhnutnejšie. Napríklad, keď majú obrovské problémy s prehĺtaním a majú rakovinu pažeráka. Pri karcinóme prsníka si dokonca ženy ešte pred sedemdesiatkou nechajú narásť nádor, rozpadnúť a nakoniec ich privedú príbuzní, lebo sa už nedá potlačiť zápach. Problém je, že na Slovensku sa všetci boja onkologických ochorení, hoci prognóza prežitia sa pri nich výrazne zlepšila.“

Aké sú najčastejšie pocity ľudí, ktorí sa dozvedia, že majú rakovinu?

„Keď si predstavíte, aká reakcia u vás prevládne, keď vám niekto nabúra blatník, keď čakáte na obhliadku auta a rozmýšľate, koľko budete platiť, tak to je asi desatina zo stresu, ktorý prežíva človek, ktorému oznámia, že má rakovinu. Keď sa to človek dozvie prvýkrát, niektoré veci ani celkom nepochopí, niečomu ani neuverí. Väčšina ľudí sa k tomu však postaví vyslovene čelom. Ale je to obrovský stres.“

[content type="citation"]Ľudia, ktorí zostanú sami, sú starí a chorí, tak budú chcieť zomrieť, lebo nemajú žiadnu perspektívu, prečo majú žiť. Čakajú na smrť, väčšinou odovzdane. Na Slovensku nemusia ani veľmi čakať, lebo dostanú preležaniny a zomrú.[/content]

Čo je vtedy dôležitejšie – jeho psychické nastavenie alebo zdravotné predpoklady?

„Uvediem len extrémne prípady. Ak sa človek pri stanovení rakoviny na druhý deň obesí, tak už šanca na vyliečenie od ničoho nezávisí. Ale ak sa neobesí, tak závisí najmä od charakteristiky a rozsahu nádoru. Ja som osobne nevidela ľudí - okrem troch, ktorí za celý môj život vyskočili pre rakovinu z okna - ktorí by sa k tomu nepostavili čelom a neriešili to.“

Čo okrem zdravotnej starostlivosti potrebuje človek, ktorému diagnostikovali rakovinu?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Narodil sa vo Zvolene. Vyštudoval Fakultu sociálnej a inštitucionálnej komunikácie Univerzity Santa Croce v Ríme. V denníku SME pracuje od roku 2008 na domácom spravodajstve ako reportér. Prioritne sa venuje zdravotníctvu. V roku 2010 získal Novinársku cenu za sériu článkov o preležaninách v slovenských nemocniciach. O tri roky neskôr vyhral s kolegyňou Veronikou Folentovou slovenské kolo EU Health Prize for Journalists so sériou reportáži o hygiene v slovenských nemocniciach. Býva v Stupave. Facebook, Twitter, Instagram

Čítajte ďalej

Útočný vrtuľník Bell AH-1Z Viper

Tanky pri nich nezistia, že na ne letí raketa. Ako si Slovensko poradí s vrtuľníkmi pre námornú pechotu

Slovensko má byť len štvrtou krajinou sveta s vrtuľníkmi Viper.


23 h
Daniela Tupého zavraždili 4. novembra 2005

Niektorí zo zadržaných pre vraždu Tupého odmietli vypovedať. Čaká sa, či ich obvinia

Na vyšetrovaní sa podieľali aj obvinení vyšetrovatelia okolo Jána Čurillu.


23 h
Daniel Milo, riaditeľ Centra boja proti hybridným hrozbám ministerstva vnútra

Daniel Milo: Po sedemnástich rokoch od Tupého vraždy zadržať osem podozrivých? Niekto zrejme zaspieval

Milo bol ako právnik pri mnohých prípadoch útokov neonacistov.


21. mar
Peter Pellegrini.

Pellegrini predbehnutý Smerom je na rázcestí. Pritvrdiť alebo zostať nejednoznačný?

Tam, kde Ficovi stačí jedna veta, musí Pellegrini zložito vysvetľovať.


20. mar
SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu