TEXT: Ján Krempaský
Roky pomáhate ľuďom chorým na rakovinu. Napadne vám občas, že aj vy ju môžete dostať?
„Prirodzene ma občas ten strach prepadne. Najmä, keď pribúdajú roky a človek vidí, že okolo neho rastie okruh jeho vrstovníkov, priateľov či známych, ktorí majú niektorú z onkologických diagnóz. Na jednej strane rakovinu liečim, na druhej strane z nej mám prirodzene strach.“
V súčasnosti prevláda presvedčenie, že ak sa človek bude starať o svoje zdravie, zdravo sa stravovať a športovať, tak v podstate môže prežiť život bez vážnejšieho ochorenia, možno aj bez rakoviny. Platí to? Alebo je rakovina taká nevyspytateľná, že pri akejkoľvek ochrane zdravia sa jej človek nemusí vyhnúť?
„Oba tieto predpoklady sú asi pravdou. Aj deti, ktoré majú zdravú stravu, často len materské mlieko, môžu ochorieť na rakovinu. Zdravý spôsob života je určite cestou, ako znížiť riziko výskytu niektorých typov nádorových ochorení.“
[content type="citation"]Boli veľké debaty, či netreba robiť skríning rakoviny pľúc, ktorá je jednou z veľkých onkologických diagnóz, ale na to ešte stále nie sú jednoznačné odborné názory, koho skrínovať.[/content]
Je v prevencii a včasnom záchyte onkologických ochorení Slovensko porovnateľné s vyspelými krajinami alebo za nimi zaostávame?
„Netvrdil by som, že zaostávame dramatickým spôsobom. Patríme do vyspelej Európy.
Vravíte, že dramaticky nezaostávame, no pre mnohých ľudí je rakovina veľkým strašiakom. Brzdí nás strach z rakoviny v jej včasnom zachytení?