Kým pri karcinóme hrubého čreva ho podstupujú päťdesiatnici, pri rakovine krčka maternice už dvadsiatničky.
Pred dvoma rokmi si vtedy tridsaťsedemročná herečka Angelina Jolie nechala odoperovať prsníky, lebo sa bála rakoviny, ktorej podľahla jej matka. Pred pol rokom si nechala odstrániť aj vaječníky.
Na karcinóm prsníka častejšie ako na iné druhy rakoviny zomierajú aj Slovenky. A to aj napriek tomu, že ženy s vyšším rizikom majú vyšetrenie zadarmo aj v mladšom veku.
Raz ročne môžu mamografické vyšetrenie prsníkov absolvovať aj ženy bez ohľadu na vek, ak sa s touto diagnózou boril niekto z rodiny. Ostatné ženy majú nárok na mamografiu prsníkov vo veku od 40 do 69 rokov, raz za dva roky.
Pri podozrení na rakovinu prsníka sa okrem toho testujú aj gény BRCA1 a BRCA2. Ak sa dokáže ich mutácia, od tridsiatky má každá žena nárok na odber krvi s následným vyšetrením tumor markeru Ca 125, a to raz za pol roka. V prípade, že príbuzné mali rakovinu vaječníkov, odber krvi sa robí raz za rok, od 35. roku.
Častejšie alebo rýchlejšie vyšetrenie
Ženy straší aj rakovina krčka maternice. Zo zdravotného poistenia má každá žena od 23 do 64 rokov nárok na odber biologického materiálu z krčka maternice. „Prvé dva odbery cytológie sa robia v ročnom intervale. Ak sú oba výsledky negatívne, realizujú sa v trojročnom intervale,“ konštatuje hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Petra Balážová.
Prevenciu pred rakovinou zvyknú poisťovne hradiť nad rámec zákonnej starostlivosti. Napríklad VšZP uhrádza náklady za odber z krčka maternice a cytologické vyšetrenie pri každej preventívnej gynekologickej prehliadke, tá sa v rámci poistenia hradí raz ročne.
Súkromná poisťovňa Union prepláca cytologické vyšetrenie v zákonných intervaloch, ale už od dosiahnutia plnoletosti.
Poistenky súkromnej poisťovne Dôvera sa zase dostanú na mamografiu prednostne, do desiatich dní, inak môžu ženy čakať na toto vyšetrenie aj pár týždňov.
Len blízki príbuzní
Hrozbou pre obe pohlavia je rakovina hrubého čreva. Choroba sa dá pritom odhaliť vo veľmi skorých štádiách, keď má dobrú prognózu liečenia.
„Každý človek nad 50 rokov má nárok na vyšetrenie okultného krvácania v stolici, ktorým možno včas odhaliť rakovinu hrubého čreva, ale aj konečníka,“ vysvetľuje hovorkyňa Union Zdravotnej poisťovne Judita Smatanová. Na vyšetrenie je nárok raz za dva roky počas preventívnej prehliadky. Nárok na bezplatné vyšetrenie však majú bez ohľadu na vek aj ľudia, ktorých príbuzní toto ochorenie prekonali alebo mu podľahli.
„Pacienti by mali mať tieto informácie uvedené v rodinnej anamnéze, ktorú zaznamenáva lekár,“ konštatuje hovorca poisťovne Dôvera Matej Štepiansky. Poisťovňa podľa neho nevyžaduje o tom žiaden iný špeciálny doklad.
Aj v tomto prípade uhrádzajú poisťovne nadštandard. VšZP a Union uhrádzajú náklady za vyšetrenie prítomnosti krvi v stolici od 40 rokov.
V prvej päťke rakovinových ochorení, ktoré trápia mužov, je aj rakovina prostaty. Preventívnu prehliadku raz za tri roky robí urológ. Na bezplatnú prehliadku majú zákonný nárok päťdesiatnici alebo muži od 40 rokov, ak ich prvostupňoví príbuzní, teda otec, syn alebo brat mali karcinóm prostaty. Periodicita prehliadok – teda raz za rok až tri – závisí od zistenej hladiny onkomarkera PSA.
Aj v prípade prevencie rakoviny prostaty VšZP a Union hradia vyšetrenie od 40 rokov bez ohľadu na rizikovosť. Union prepláca preventívnu prehliadku všetkým najmenej raz za dva roky.

Beata
Balogová
