Bratislava 31. januára (TASR) - Bývalé vedenie Slovenskej televízie (STV) porušilo zákon o rozpočtových pravidlách, verejnom obstarávaní, vysielaní a retransmisii a reklame, pretože pri podpise zmlúv s externými subjektmi nezabezpečilo maximálnu hospodárnosť a efektívnosť vynaloženia peňazí zo štátneho rozpočtu. Vyplýva to z výsledkov kontroly, ktoré 22. januára odstúpil Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) na ďalšie konanie finančnej polícii.
Podľa stanoviska NKÚ manažment štátnej televízie uzatváral zmluvné obchodné vzťahy na vysoké finančné sumy s nedôveryhodnými partnermi, čím vzniklo podozrenie zo spáchania trestného činu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. "Podnikateľské subjekty, s ktorými STV uzatvárala zmluvy, mali vo výpise z Obchodného registra uvedené nepravdivé adresy svojho sídla a bydlísk ich spoločníkov i konateľov," uvádza sa v správe NKÚ. Okrem toho predstavitelia zmluvných partnerov nepreberali oznámenia a výzvy daňových úradov a menili miesto trvalého pobytu, čím sa vyhýbali plneniu zákonných povinností. Preto sú podozriví zo spáchania trestného činu skrátenia dane.
Jednou zo sporných je koprodukčná zmluva na výrobu dvoch cyklov detskej relácie Ponorka na Dunaji, ktorú zástupcovia STV uzavreli s istou francúzskou spoločnosťou. Podľa tejto zmluvy verejnoprávna televízia zaplatila partnerovi z Francúzska spolu viac ako 21 miliónov korún, pričom v zmluve nebola požiadavka na zúčtovanie finančného vkladu STV. Celkové náklady na prvých 22 dielov druhého cyklu tejto relácie boli prekročené o 771 000 korún, čo je v prepočte približne 35 000 korún na jeden diel. Okrem toho vedenie STV nepredalo do 15. septembra minulého roku ani jednu časť Ponorky na Dunaji, čo je v rozpore s ustanoveniami podpísanej zmluvy. Navyše v archívoch STV sa nenachádza ani jeden scenár k spomínanej relácii, ktorý by preukazoval splnenie zmluvného záväzku francúzskej strany.
Ďalším nevýhodným kontraktom je koprodukčná zmluva o spolupráci pri výrobe hudobno-zábavného programu Fun o piatej. Skutočné náklady vynaložené na výrobu 40 dielov tejto relácie prevýšili plánovaný rozpočet o 765 000 korún, čím zodpovední predstavitelia verejnoprávnej televízie porušili legislatívne normy o hospodárnosti a efektívnosti nakladania so štátnymi peniazmi.
O 392 000 korún boli prekročené náklady aj na výrobu súťažno-zábavného programu Maxihra. Na natočenie 208 pokračovaní tejto hry mala stačiť suma 609 000 korún, ktorá však napokon vzrástla na viac ako milión.
Netransparentná a pravdepodobne protizákonná bola i realizácia projektu a implementácie takzvaného reinžinieringu ekonomických a podnikových procesov v STV. Dňa 6. novembra 2000 vyhlásilo vedenie STV verejnú súťaž na vypracovanie takéhoto projektu, no pre nesplnenie predpísaných podmienok zo strany uchádzačov konkurz zrušili. Vzápätí manažment STV vyzval jedného z neúspešných kandidátov, konkrétne spoločnosť Deloitte & Touche, na neverejné rokovacie konanie a podpísal s ňou zmluvu na vypracovanie spomínaného projektu.
V analýze NKÚ sa ďalej píše, že v roku 2001 uzavrela STV s rôznymi spoločnosťami zmluvy, v ktorých sa zaviazala odvysielať prezentáciu firiem a ich logo za odplatu. Išlo o takzvanú skrytú reklamu, ktorá je zakázaná.
Podozrivá je aj obchodná zmluva s reklamnou spoločnosťou Arbo Media, ktorá je výhradným zástupcom pri predaji reklamného času vo vysielaní STV. Arbo Media je oprávnená dohodnúť so zadávateľmi výslednú cenu za odvysielanie reklamy, no STV do jej rokovaní nemôže vstupovať a nedostáva ani konkrétne informácie o výške uzavretého obchodu. Okrem toho niektorí zadávatelia dostávajú od agentúry výrazné zľavy.