SME
Utorok, 20. október, 2020 | Meniny má VendelínKrížovkyKrížovky

Ľudskosť vyjadrilo v Bratislave viac ako tisíc ľudí

Téme utečencov sa počas soboty venovali dve podujatia.

Ľudia prišli podporiť koncert na Hviezdoslavovom námestí.Ľudia prišli podporiť koncert na Hviezdoslavovom námestí. (Zdroj: SME - GABRIEL KUCHTA)
 • Bratislava sa pripojila k mestám, ktoré vyjadrili solidaritu s utečencami.
 • Na Hviezdoslavovom námestí vyjadrilo ľudskosť viac ako tisíc ľudí.
 • Koncert Výzva na ľudskosť podporila aj ombudsmanka či viacero politikov.
 • Zahrali tu viaceré skupiny a čítal sa aj list od dalajlámu.
 • Na proteste proti islamizácii Európy sa zišlo do tisíc ľudí.
 • Polícia nezaznamenala žiadne výtržnosti.

Udalosti sme sledovali minútu po minúte:

19:19 Protest proti islamizácii Európy v podvečerných hodinách pokračuje aj v Malackách. Na Mierovom námestí v centre mesta sa zišla približne stovka ľudí. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa mesta Ľubica Pilzová. Podľa jej slov je zatiaľ zhromaždenie pokojné, neevidujú žiadne výtržnosti.

19:10 "V pokoji a mieri občania rozíďme sa,“ ukončil koncert moderátor Ludwig Bagin. Dohady o účasti prezidenta Andreja Kisku sa nakoniec nepotvrdili. Dav ľudí sa pomaly rozchádza, balia sa aj humanitárne organizácie, ktoré tu mali svoje stánky.

18:43 Ľudia majú záujem utečencom pomôcť aj finančne. Pristavujú sa pri stánkoch a pýtajú sa aj na možnosti dobrovoľníckej práce. "Ľudia majú veľký záujem, chodia takmer neustále, prispievajú finančne, pýtajú sa aj na iné možnosti pomoci," hovorí Bernadetta Múdra zo Slovenskej katolíckej charity.

Na nezáujem ľudí sa nemôže sťažovať ani Liga za ľudské pravá, ktorá ľuďom tiež ponúka informácie o možnostiach pomoci pre utečencov.

18:21 "Nesmieme sa v žiadnom prípade báť rachotu ťažkých topánok ani vymletých hláv. Nebudeme sa báť," povedal na pódiu herec Juraj Kemka.

18:15 Na železničnej stanici je pokoj, policajti tu naďalej monitorujú situáciu. Účastníci protestu prichádzajú v malých skupinkách.

18:00 Aj tibetský duchovný dalajláma sa pripojil k Výzve pre ľudskosť. Na pódiu sa čítal list, ktorý poslal na Slovensko.

"Násilné konflikty, ktoré zachvátili niektoré časti sveta, viedli k tomu, že tisíce nevinných ľudí, najmä ženy a deti, stratili svoje domovy. Niektorí migranti dokonca pri úteku za slobodou prišli o holý život," pripomína dalajláma. Podľa jeho slov však vedomie, že niektoré západné krajiny vo svojom prístupe k migrantom hľadajúcim bezpečie a slobodu prejavili morálnu silu a pochopenie, dodáva odvahu.

"Keďže každý zo siedmich miliárd ľudí na tejto planéte je vo svojej túžbe po šťastí rovnaký, apelujem na medzinárodné spoločenstvo, aby sa pri hľadaní riešení sústredilo na jednotu a vzájomnú prepojenosť ľudskej rodiny. Z toho vyplýva, že musíme na seba prevziať časť kolektívnej zodpovednosti a pomôcť riešiť koreň problémov, ktoré viedli k dnešnej situácii a ktoré sme paradoxne spôsobili práve my ľudia," napísal v liste dalajláma.

Na akcii sa objavujú aj ďalší politici napríklad Jozef Kollár a Daniel Krajcer zo strany Skok, či Eva Babitzová zo Šance.

17:45 Na námestí SNP zaznela výzva slovenským biskupom, aby nepodkopávali kresťanstvo. Účastníci akcie proti multikulturalizmu sa zatiaľ bez konfliktov rozchádzajú. Do Malaciek sa členovia Ľudovej strany Naše Slovensko nechystajú pretože odtiaľ nebudú dobre fotky a ani Kotleba tam nebude mať dosť ľudí.

Výtržnosti v spojitosti s podujatím proti islamizácii Európy zatiaľ polícia nemá hlásené.

17:33 "Bratislava bola vždy kozmopolitným mestom, kde žili všetky národnosti spolu. Keďže dnes sa koná v 65 mestách Európy pochod skôr nenávistný, proti islamu a cudzím elementom, tak sme si povedali, že nemôžeme nechať verejný priestor obsadzovať ľuďmi, ktorí sú málo alebo úplne netolerantní. Je to ideálna príležitosť ukázať, že pokojným spôsobom sa dá žiť s každým, ak sa ten človek správa tak ako my všetci," povedal novinárom riaditeľ Nadácie otvorenej spoločnosti, spoluautor Výzvy na ľudskosť a spoluorganizátor koncertu Ján Orlovský.

17:26 Aj cudzinci prišli podporiť koncert na Hviezdoslavovom námestí. Clara z Francúzska, ktorá je v Bratislave na dovolenke, hovorí, že treba podporovať utečencov aj takouto formou.

„Sú to ľudské bytosti ako my, ktoré utekajú pred vojnou, neváhajú na to minúť svoje úspory a je našou povinnosťou pomôcť im,“ hovorí. Strašenie politikov s tým, že medzi nimi môžu byt teroristi považuje za absurdné.

V reštaurácii Dobre dobre, ktorá ľuďom s odznakmi ponúka nápoje zadarmo hovoria, že už od rána majú vysokú návštevnosť.

17:07 Ľudí, ktorí prišli na protest proti islamizácii Európy na námestí SNP postupne ubúda.

Prečítajte si tiež:

17:01 Hovorkyňa mesta Malacky Ľubica Pilzová povedala, že v Malackách je zatiaľ pokoj a podľa informácii polície sa tam zatiaľ nikto nezhromažďuje.

16:58 Prezident Andrej Kiska možno predsa len príde podporiť koncert ma Hviezdoslavovom námestí. Pre SME to pripustil Martin Poliačik z SaS.

„Mám informácie, že by stále mohol prísť a stihnúť to," povedal Poliačik. Kiska je podľa programu, ktorý zverejnila kancelária prezidenta v Gánovciach pri Poprade. Jeho hovorca Roman Krpelan včera na otázku či príde, neodpovedal

16:37 „Most-Híd vždy podporoval pravá slabších a utečenci do tejto skupiny patria," vysvetlil Béla Bugár prečo koncert na Hviezdoslavovom námestí prišiel aj s Luciou Žitňanskou podporiť osobne. Bugár si tiež mysli, že by bolo vhodná ak by tu boli aj najvyšší ústavní činitelia.

Dav na Hviezdoslavovom námestí sa stále rozrastá, môže tam byt už vyše 500 ľudí. Najmä mladí sa odviazali počas vystúpenia kapely Bez ladu a skladu. Demonštrácie na námestí SNP sa banskobystrický župan Marián Kotleba nezúčastnil a ani nepríde.

img_3249_r9521_res.jpg

Hviezdoslavovo námestie. FOTO SME - GABRIEL KUCHTA

16:19 Na námestí SNP majú technické problémy so zvukom a prejavy takmer nepočuť. Nad námestím lieta policajná helikoptéra a slová totálne zanikajú. Dav helikoptéru vypískava.

V dave sa objavujú malé zariadenia, ktoré vydávajú prenikavé zvuky a narúšajú prejavy. Demonštranti ich hľadajú a rozbíjajú.

Doprava na Hodžovom námestí v Bratislave už funguje v plnom rozsahu. TASR o tom informovala Zuzana Vachová z Dopravného podniku Bratislava.

Pre dopravu bolo uzatvorené z dôvodu presunu účastníkov protestného pochodu proti islamizácii Európy.

16:17 Verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová na pódiu na Hviezdoslavovom námestí povedala, že je presvedčená ze ako ľudia nezlyháme. „V ťažkých časoch platí jediný zákon, zákon človečiny," povedala. Po jej odchode na pódium prišla skupina Bez ladu a skladu. Michal Kaščák povedal, že program pravdoláskarov je podľa neho o mnoho lepší než ten na námestí SNP.

Medzi účastníkmi sú aj politici Ján Budaj, Béla Bugár a Lucia Žitňanská z Mostu a Martin Poliačik z SaS.

16:12 Svet nie je čiernobiely. Napriek tomu nám tento víkend tým brutálnejším spôsobom predkladá dve vízie sveta, v ktorom by sme mohli všetci žiť, píše v komentári na sme.sk Tomáš Prokopčák.

15:57 Sprievod, v ktorom sú okrem Slovákov aj Holanďania, Švédi a Česi dorazil na námestie SNP. Dav počas presunu kričal heslá ako Slovensko Slovákom, Slovensko si nedáme, My sme tu doma. Účastníci pochodu mali v rukách transparenty s nápismi Otčinu si nedáme, budeme sa brániť. Zároveň vyzývali, aby sa okolostojaci ľudia pridali k protestu.

Dispečing Dopravného podniku Bratislava (DPB) monitoruje v Bratislave situáciu z dôvodov konania sa protestných akcií.

Ako TASR informovala Zuzana Vachová z DPB, v centre Bratislavy je uzavreté Hodžovo námestie, keďže okolo 700 ľudí sa presúva z Hlavnej stanice železničnej stanici cez Štefánikovu ulicu. Nepremávajú ani trolejbusové ani autobusové linky. "Predpokladáme zdržanie od približne 15 do 20 minút," upozornila Vachová.

15:54 V stánku Amnesty International sa môžu ľudia podpísať pod Apel, ktory je adresovaný ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi. Signatári v ňom žiadajú viac legálnych a bezpečných ciest do Európy, či aby sa zaviazal k náprave azylového systému v Európskej únii.

15:47 Na Štefánikovej ulici vidieť na budove transparent Láska. Keď pod okná dorazil sprievod, zazneli tóny varhanov svadobného pochodu a na demonštrantov dopadli glitrové srdiečka. Následne zaznelo Love, love, love od Beatles.

img_3234_r2911_res.jpg

FOTO SME - GABRIEL KUCHTA

15:38 Na Hviezdoslavovom námestí je zatiaľ len pár desiatok ľudí. "Ukáž srdce" hlasá slogan na hlavnom pódiu, kde vystúpia viaceré známe kapely. V stánkoch na námestí rozdávajú dobrovoľníci ľuďom odznaky s logom Výzvy za ludskosť. Ak s nimi účastník príde do vybraných podnikov, dostane prekvapenie. Dostať môže napríklad nápoj zadarmo.

15:30 Jeden z členov antikonfliktného tímu hovorí, že prišiel až z Košíc. Dnes je v Bratislave podľa neho menej ľudí než naposledy. Policajti lemujú dav a kráčajú s ním. Demonštrácia sa pohla na námestie SNP.

15:23 "Prišiel som podporiť akciu proti multikulturalizmu, islamu. Aby nás tu nezaplavili," hovorí spevák skupiny Zóna A Koňýk, ktorý sa pripojil k demonštrácii už na stanici.

14:47 Námesti SNP v Bratislave je zatiaľ prázdne. Samotné námestie a jeho okolie monitorujú policajné hliadky. Účastníci protestu proti islamizácii Európy sa začali schádzať na Hlavnej železničnej stanici v Bratislave krátko pred 14.30. Na mieste je aktuálne približne 200 ľudí so zástavami a zatiaľ sa stále zhromažďujú.

Pred Hlavnou stanicou je približne 50 policajtov a asi dve desiatky členov protikonfliktného tímu. Ťažkoodenci sú zatiaľ v zálohe. Jeden z ťažkoodencov dnes očakáva na pochode extrémistov asi 400 až 500 ľudí.

Podobný protest už Bratislava v tomto roku zažila. Protestné zhromaždenie s názvom „STOP islamizácii Európy! Spoločne proti diktátu Bruselu, za Európu pre Európanov!“ bolo 20. júna. Toto zhromaždenie prišlo podporiť niekoľko tisíc ľudí.

img_3218_r2077_res.jpg

FOTO SME - GABRIEL KUCHTA

Program koncertu Výzva k ľudskosti

Koncert začína na Hviezdoslavovom námestí o 16,00 h.

 • 16:05 HODA JAHANPOUR
 • 16:10 hostia
 • 16:15 BEZ LADU A SKLADU
 • 16:30 hostia
 • 16:40 VEC
 • 16:55 hostia
 • 17:05 BILLY BARMAN
 • 17:20 hostia
 • 17:30 KORBEN DALLAS
 • 17:45 hostia
 • 17:55 ŽIVÉ KVETY
 • 18:10 hostia
 • 18:15 SUPA
 • 18:25 hostia
 • 18:30 PARA
 • 18:45 hostia
 • 18:50 MUZIČKA

Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 2. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 3. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 4. Home (ale aj) Office
 5. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 6. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 7. Zelená Bratislava
 8. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 9. Znečistenie riek už možno nebude možné zastaviť
 10. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 1. Prebudili ste sa už v sude, sene alebo teepee? Je to zážitok!
 2. Počas pandémie je dôležité aj správne kúrenie
 3. Bezbariérové vozidlo
 4. Na NFŠ môže byť rýchlo 72 špeciálnych lôžok pre COVID 19
 5. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 6. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 7. Zelená Bratislava
 8. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 9. Ruža zmeny
 10. Úpravy automobilov pre ZŤP
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 29 011
 2. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 16 248
 3. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 14 996
 4. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 13 822
 5. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 12 603
 6. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 256
 7. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 468
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 221
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 155
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 8 919
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Zákaz vychádzania pre netestovaných? Pochybnosti majú ústavní právnici aj prezidentka

Vláda riskuje, že Ústavný súd zruší testovanie skôr, ako sa začne.

Ilustračné foto.

Prezidentka odmieta sankcie za neúčasť na testovaní (minúta po minúte)

Pribudlo ďalších šesť úmrtí na Covid-19, zomrel aj lekár z Oravy.

Prezidentka Zuzana Čaputová na rokovaní bezpečnostnej rady.
Zamestnanci spoločnosti Volkswagen Slovakia pracujú na výrobnej linke.
Komentár Petra Schutza

Medzi tmami a hmlami

Medzi tmami a hmlami.

Peter Schutz.

Neprehliadnite tiež

Z tenisového centra v Košiciach škrtli halu, ušetria 15 miliónov

Poslanci odobrili memorandum so zväzom s podmienkami.

Z Národného tenisového centra bude po škrtoch Národné tréningové centrum.

Situácia v škole v Rokycanoch je vybičovaná. Učiteľky nedostávajú výplaty

Obec s otvorením 5. ročníka súhlasila, starosta si ide svoje.

Odvolaná riaditeľka ZŠ Rokycany Iveta Markovičová.

Takmer raz toľko. Zákazku mala Myslava preplatiť o 90 percent

Kontrolór hovorí o predražených prácach. Starostka to odmieta.

Starostka tvrdí, že postupovali podľa smernice. Podľa kontrolórov ju však ešte predtým zrušili.
Dobré ráno

Dobré ráno: Prvé dni po pôrode ovplyvnia celý život, aj tak delíme matky od detí

V roku 2018 sa na Slovensku narodilo predčasne štyritisíc detí.

Podcast Dobré Ráno.