Liptovský Mikuláš 31. januára (TASR) - Nebezpečenstvo, ktoré hrozí slovenským chemikom pri nasadení do konfliktu s Irakom, by mohol zmierniť detektor na diaľkové zisťovanie toxických látok v atmosfére. Prístroj je svetovým unikátom a vyvinuli ho vo Vojenskom technickom ústave (VTÚ) v Liptovskom Mikuláši.
Detektor dokáže zistiť toxické látky v ovzduší zo vzdialenosti troch kilometrov bez toho, aby vojaci prišli do styku s chemikáliami. Celé spektrum nebezpečných látok zmeria do 30 sekúnd. Vlani na vojenskej výstave IDEE získal prvú cenu v kategórii prieskumných prostriedkov. Prejavili oň záujem aj v NATO.
"Existujú obdobné prístroje vo svete, ale sú príliš veľké, ťažké a drahé, aby mohli byť vo väčšej miere zavedené do výzbroje armád," uviedol konštruktér slovenského detektora Jiří Viceník. Na vývoji prístroja pracovali v Liptovskom Mikuláši od roku 1992. Kým vo svete sa konštruovali detektory ako nástavby na nákladné autá, Slováci sa snažili o miniaturizáciu prístroja. Zahraničné zariadenia podľa Viceníka vážia 800 až 1000 kilogramov a nie je možné ich prenášať alebo prepravovať bežným vozidlom či vrtuľníkom. Slovenský unikát váži 37 kilogramov.
Prístroj úspešne absolvoval vojenské skúšky a bol zaradený do výzbroje slovenských ozbrojených síl. Zatiaľ sú však vyrobené iba dva prototypy, oba sú v Liptovskom Mikuláši. Podľa zástupcu riaditeľa VTÚ Petra Vida bol prístroj skonštruovaný na stredoeurópske podmienky. Pre oblasť Perzského zálivu, kde je vyššia vlhkosť a prašnosť, by ho museli upraviť. Pokiaľ by boli k dispozícii peniaze a materiál, potrebovali by na to konštruktéri dva - tri mesiace.