Ingeborg Rapoportová v lete obhájila svoju doktorskú dizertáciu na hamburskej univerzite. Pediatrička mala 102 rokov.
Prácu na tému záškrt odovzdala neonatologička univerzite síce už v roku 1938, no nacisti ju pre židovský pôvod k ústnym skúškam nepustili. Jej silná vôľa a túžba naplniť svoje sny aj napriek nepriazni a tragédiám dejinných udalostí je triumfom nezlomného ducha človeka.
Vôľa žiť a odvaha nevzdávať sa je popri biologických faktoroch azda tým najdôležitejším menovateľom dlhovekosti. Môžeme ju vytušiť aj na pozadí životných osudov storočných ľudí zo Slovenska.
Svet sa ešte nikdy nezmenil tak veľmi ako za ostatných sto rokov. Keď sa narodili, v Európe zúrila prvá svetová vojna, ženy vo väčšine sveta ešte nemali volebné právo, svet stál na prahu pandémie španielskej chrípky a priemerný vek dožitia bol okolo päťdesiatky.
Nemali dobré vyhliadky pre pokojný a radostný dlhý život. Storočných by sme v Rakúsko-Uhorsku napočítali na prstoch dvoch rúk.
Dnes žije na Slovensku 641 sto- a viacročných obyvateľov. Hoci pokročilý vek prináša so sebou aj mnohé ťažkosti, životné pravdy týchto ľudí sú priezračné a vyčírené.
Storoční: Dvakrát mi dali posledné pomazanie a stále som tuČítajte
Storoční: Nikdy som nebola prieberčiváČítajte
Storoční: Tvrdohlavý telocvikárČítajte
Storoční: Recept na dlhý život? Režim, kozie mlieko a modlitbaČítajte
Storoční: Viac som riešil problémy druhýchČítajte
Storoční: Prvýkrát telefonovala až po stovkeČítajte
Storoční: Matematika, fyzika a stovky detíČítajte

Beata
Balogová
